Վանկուվերում 20 երկրների ԱԳ նախարարները կքննարկեն Հյուսիսային Կորեայի հարցը
Հունվարի 16-ին Վանկուվերում տեղի կունենա ԱԳ նախարարների հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվելու է Հյուսիսային Կորեայի հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ AP-ն հայտնում է, որ հանդիպումը կազմակերպել են ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը եւ նրա կանադացի գործընկեր Քրիսթիա Ֆրիլանդը: Հանդիպմանը կմասնակցեն 20 երկրի ներկայացուցիչներ:
Վանկուվերի հանդիպումը կոչված է Փհենյանի վրա «առավելագույն ճնշման» արշավի ակտիվացմանը, որը պնդում է Վաշինգթոնը, որպեսզի Հյուսիսային Կորեային զրկեն զենք մշակելու եկամուտներից: Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն համագործակցության հարցերը պատժամիջոցների, զենքի տարածման կանխման եւ դիվանագիտական ջանքերի ոլորտներում:
Հանդիպմանը մասնակցելու են այն երկրների ԱԳ նախարարները եւ բարձրաստիճան դիվանագետները, որոնք զորք կամ հումանիտար օգնություն են ուղարկել ՄԱԿ հրամանատարությանը, որոնք Հարավային Կորեային աջակցել են Հյուսիսի եւ նրա դաշնակիցների դեմ պայքարում 1950-53 թվականների պատերազմի ժամանակ:
Չինաստանն ու Ռուսաստանը, որոնք պատերազմի ժամանակ աջակցել են Հյուսիսին, հանդիպման դեմ են հանդես եկել: Նրանք չեն հրավիրվել, չնայած Հյուսիսային Կորեայի հետ սերտ տնտեսական եւ դիվանագիտական հարաբերություններ են ունեցել:

В Ванкувере главы МИД обсудят Северную Корею
В Ванкувере 16 января пройдет встреча глав МИД по вопросу Северной Кореи. Как сообщает AP, встреча организована госсекретарем США Рексом Тиллерсоном и его канадской коллегой Кристией Фриланд.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января АРЦАХПРЕСС - Во встрече примут участие  представители 20 стран.
Встреча в Ванкувере призвана активизировать кампанию «максимального давления» на Пхеньян, которую отстаивает Вашингтон, чтобы лишить Северную Корею доходов на разработку оружия. Участники встречи обсудят сотрудничество в области санкций, предотвращение распространения оружия и дипломатические усилия.
На встрече присутствуют министры иностранных дел и высокопоставленные дипломаты стран, которые направили войска или гуманитарную помощь командованию ООН, которые поддерживали Южную Корею в борьбе против Севера и его союзников во время Корейской войны 1950-53 годов.
Китай и Россия, которые  поддерживали в войне Север, выступают против встречи. Они не были приглашены, хотя у них были самые тесные экономические и дипломатические отношения с Северной Кореей.