Պուտինը ԱՊՀ երկրներին կոչ է արել դիտորդներ դառնալ ԵԱՏՄ-ում
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես է եկել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ)՝ այլ պետությունների եւ միությունների հետ համագործակցության զարգացման օգտին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 2018 թվականի հունվարի 1-ից Գերագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդում և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ  ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներին ուղղված ուղերձում ՌԴ նախագահը կոչ է արել ընդլայնել այդ համագործակցությունը, փոխանցում է News.ma-ը:
«Մենք նպատակահարմար ենք համարում Միության եւ Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) ձեւաչափերի ավելի խորը միավորման հնարավորությունների ուսումնասիրումը, որի որոշ անդամ երկրները կարող են դիտորդներ դառնալ ԵԱՏՄ-ում»,- հայտարարել է Պուտինը:

Russian President Vladimir Putin has called for developing the cooperation between the Eurasian Economic Union (EAEU) and other countries and unions, TASS reports.
President Putin invites CIS countries to become EAEU observers
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS:“We consider it reasonable to explore opportunities of establishing deeper ties between the Union and the Commonwealth of Independent States, certain members of which could become EAEU observers”, Putin said in a statement addressed to heads of EAEU countries released on the Kremlin website.
He also called for intensifying the cooperation with other countries. “The free trade zone successfully operates with Vietnam since 2016”, Putin said. “Now we expect positive results from the ongoing talks on creating free trade zones with Egypt, Israel, India, Iran, Serbia and Singapore. We see great prospects as a result of signing the trade-economic cooperation agreement between the EAEU and China. I am convinced that the EAEU and the One Belt, One Road Chinese initiative can effectively complement each other”, Putin said.