Իսրայելը Սիրիայում հարված է հասցրել իրանական անօդաչուների կառավարման համակարգերի ուղղությամբ
Իսրայելական ավիացիան Սիրիայում ռմբակոծել է շաբաթ գիշերը Իսրայելի օդային տարածք անօդաչու թռչող սարք ուղարկած «իրանական կառավարման համակարգերը», հայտնել է բանակի մամուլի ծառայության ղեկավարներից Յոնաթան Կոնրիկուսը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ անօդաչու սարքը ռազմական ինքնաթիռի կողմից խոցվել էր Գոլանի բարձրունքներում, , փոխանցում է  «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարձակում է գործել Սիրիայում իրանական կառավարման համակարգերի վրա, որոնք անօդաչու սարք են ուղարկել Իսրայելի օդային տարածք»,-իր թվիթերյան էջում նշել է Կոնրիկուսը:
Գեներալ-լեյտենանտը հավելել է, որ իրադարձությունները շարունակում են զարգանալ: «Իրանը պատասխանատվություն է կրում իսրայելական ինքնիշխանության աղաղակող խախտման համար»,-նշել է նա:

Израиль нанес удар по иранским системам управления беспилотниками в Сирии
Израильская авиация разбомбила в Сирии «иранские системы контроля», отправившие в ночь на субботу беспилотный летательный аппарат в воздушное пространство еврейского государства, сообщил один из руководителей армейской пресс-службы Йонатан Конрикус, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февряля АРЦАХПРЕСС Как ранее сообщалось, беспилотник был перехвачен боевым вертолетом в районе Голанских высот. Ответный авианалет был встречен огнем ПВО Сирии, после которого истребитель F-16 упал на севере Израиля.
«Армия обороны Израиля атаковала иранские системы контроля в Сирии, которые отправили БПЛА в воздушное пространство Израиля», — написал Конрикус в микроблоге в Twitter.
«Точные попадания в объект управления БПЛА подтверждены», — добавил он.
Подполковник написал, что «события продолжают развиваться». «Иран несет ответственность за это вопиющее нарушение израильского суверенитета», — сказал он.