Անցած տարի Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է շուրջ 76 միլիարդ, որի 50,3 տոկոսը բաժին էր ընկել բուսաբուծությանը, իսկ 49,7 տոկոսը անասնաբուծությանը:
ԱՀ-ում անասնաբուծության համախառն արտադրանքն աճել է 16,4 տոկոսով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ Նորայր Մուսայելյանը:
Նա նշել է, որ 2016 թվականի ցուցանիշների համեմատ անասնաբուծության համախառն արտադրանքը 16,4 տոկոսով աճել է:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ 19,3 տոկոս աճ է գրանցվել մսամթերքի արտադրության ոլորտում:
«Եթե 2016 թվականին արտադրվել է 13 հազար տոննա մսամթերք, ապա 2017-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 15 հազար 428 տ: Կովերի գլխաքանակի նվազման պատճառով կաթի արտադրության ոլորտում որոշակի նվազում է արձանագրվել, բայց կովերի կաթնատվությունն աճել է: Թռչնաբուծության մեջ 1,5 տոկոս կրճատվել է ձվի արտադրությունը, իսկ թռչնամսի արտադրությունը` աճել: Աճել է նաև մեղրի արտադրության ծավալը 5,3 տոկոսով, իսկ 1 մեղվաընտանիքի բերքատվության առումով գրանցվել է 9,4 տոկոս աճ»,- մանրամասնել է Ն. Մուսայելյանը:
Անդրադառնալով անասնագլխաքանակի ցուցանիշներին՝ ոլորտի պատասխանատուն տեղեկացրել է, որ 2017 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ խոշոր եղջերավոր անասուների թիվը կազմել է 46 հազար 743 գլուխ, իսկ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 43 հազար 112: Մանր եղջերավոր անասունները 95 հազար 139-ից հասել է 58 հազարի:
Խոսելով՝ խոշոր և մանր եղջերավոր անասուների գլխաքանակի նվազման պատճառների մասին՝ Ն. Մուսայելյանն ասել է. «Նվազումը պայմանավորված է իրացման շուկայով: Ֆերմերների համար հնարավորություն էր ստեղծվել բարձր գներով միսն արտահանել Հայաստան և Իրան»:

В прошлом году валовая продукция сельского хозяйства Республики Арцах составила около 76 млрд драмов, из которых 50.3% приходилось на растениеводство и 49.7% на животноводство.
Валовая продукция животноводства в Республике Арцах выросла на 16.4%
СТЕПАНАКЕРТ, 26 февраля, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил начальник департамента животноводства и ветеринарии Министерства сельского хозяйства Республики Арцах Норайр Мусаелян.
Он отметил, что по сравнению с показателями за 2016 год валовая продукция животноводства выросла на 16.4%.
По словам нашего собеседника, был зарегистрирован рост в 19.3% в сфере производства мясной продукции.
«Если в 2016 году было произведено 13 тыс. тонн мясной продукции, то в 2017 году этот показатель составил 15 тыс. 428 тонн. Из-за сокращения числа коров было зафиксировано определенное снижение производства молока, однако, удойность увеличилась. В птицеводстве сократилось производство яиц на 1.5%, но увеличилось производство мяса.Увеличилось также производство меда на 5.3%, а урожайность 1 пчелиной семьи возрос на 9.4%», - более подробно проинформировал Н. Мусаелян.
Возвращаясь к цифрам поголовья, начальник департамента сообщил, что на 1 января 2017 года поголовье крупного рогатого скота составило 46 тыс. 743 головы, а за аналогичный период 2018 года – 43 тыс. 100. Число мелкого рогатого скота с 95 тыс. 139-и снизилось до 58 тыс.
Говоря о причинах снижения численности крупного и мелкого рогатого скота, Н. Мусаелян сказал: «Снижение обусловлено рынком сбыта. Для фермеров были предусмотрены возможности экспорта мяса в Армению и Иран по более высоким ценам».