Հայաստանում մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի նիստը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիստին մասնակցում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը, ում հրավերով եւ Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան: Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նիստի մեկնարկին հանդես եկավ ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով, որ մեծ պատիվ է պատվիրակությանը հյուրընկալել Երեւանում: Նա իր երախտագիտությունը հայտնեց առաջարկն ընդունելու եւ նիստը Երեւանում անցկացնելու համար, ինչը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի համար:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւոր է համարում Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության այցը Հայաստան: «Իհարկե մենք շատ ուրախ ենք, որ գագաթնաժողովին ընդառաջ, որը տեղի է ունենալու այս տարվա հոկտեմբերին, մենք նաեւ կազմակերպում ենք տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումներ: Սա միայն ողջունելի  եւ բավականին լուրջ ներկայություն է: Շատ երկրներից մոտավորապես մի քանի տասնյակ պատգամավորներ են եկել այստեղ, եւ ես կարծում եմ՝ դեպի գագաթնաժողովի նախապատրաստական ուղին սա կարևոր խթան կլինի»,-ասաց նա:
Պատվիրակության կազմում են աշխարհի 27 երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ, ընդհանուր թվով,  50 պետական-քաղաքական գործիչներ:

The session of the Political Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of La Francophonie launched in Yerevan.
Francophonie Parliamentary Assembly session kicks off in Armenia
STEPANAKERT, MARCH 20, ARTSAKHPRESS:The session is attended by Armenia’s foreign minister Edward Nalbandian, Speaker of the Parliament Ara Babloyan, head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie Margarit Yesayan.
Speaker Babloyan delivered welcoming remarks at the beginning of the session stating that it’s a great honor to host the delegation in Yerevan. He expressed his gratitude for accepting the offer and holding the session in Yerevan which is very important for Armenia.
FM Nalbandian attached importance to the delegation’s visit to Armenia. “Of course, we are very happy that we are holding meetings at different formats ahead of the Summit which will take place in October 2018. This is only welcomed and is quite a serious presence. Nearly several dozen lawmakers from many countries arrived here, and I think this will be an important impetus on the way of preparing for the Summit”, the foreign minister said.
The delegation includes representatives of parliaments of 27 countries - a total of 50 officials and politicians.