Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «ԱրմՀայԹեք-2018» միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 29-ին Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում ներկա է գտնվել մարտի 29-ից 31-ը անցկացվող՝ սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ԱրմՀայԹեք-2018» երկրորդ միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որի կապակցությամբ ելույթներով հանդես են եկել պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ցուցահանդեսի բացման առիթով կազմակերպված մշակութային ծրագիրը և հատուկ նշանակության ջոկատի ցուցադրությունը դիտելուց հետո Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսում: «ԱրմՀայԹեք-2018»-ը նպատակ ունի երկխոսության արդյունավետ հարթակ դառնալու մասնակից երկրների զինվորականների, գիտական և գործարար շրջանակների միջև: Կազմակերպիչների հավաստմամբ, ցուցահանդեսին իրենց տաղավարներով մասնակցում են ինչպես հայկական, այնպես էլ արտերկրյա կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից և այլ երկրներից: Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների բնագավառում ինչպես հայկական կազմակերպությունների նվաճումներին, այնպես էլ արտերկրյա կազմակերպությունների արտադրատեսականուն:
«ԱրմՀայԹեք-2018» երկրորդ միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսված է նաև գիտագործնական ծրագիր, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել ավելի քան 10 երկրների պատվիրակություններ և ՀԱՊԿ-ի պատվիրակությունը:

Серж Саргсян присутствовал на открытии международной выставки «ArmHiTec 2018»
В Ереване 29 марта открылась международная выставка вооружений и оборонных технологий «ArmHiTec-2018», на которой присутствовал президент РА Серж Саргсян.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС - Выставка проходит в «Ереван-экспо-центр» Выставка продлится до 31 марта. Она организована Министерством обороны Армении, ЗАО «Ереванский завод математических машин» и «Объединение выставочных компаний «Бизон». На встрече присутствовали также министр обороны Виген Саркисян и заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
В рамках выставки запланирована обширная научно-практическая программа, будут проведены армяно-российский круглый стол в формате совместного заседания военно-промышленной комиссии ОДКБ, совета коллегии по военно-техническому сотрудничеству  и заинтересованных министерств и ведомств Армении, армяно-российская конференция, заседание делового совета при межгосударственном совете ОДКБ по военно-экономическому сотрудничеству.
На территории в 1500 кв.метров представлены образцы вооружения и продукции военного назначения, средства связи, оптико-электронное оборудование, роботизированные комплексы.
В выставке принимают участие 34 армянские и 30 зарубежных компаний из 14 стран. В их числе российские предприятия «Рособоронэкспорт», концерн «Алмаз-Антей», «»Уралвагонзавод», «МиГ», индийские компании «БЕЛ» и «Ларсен&Тубро», компании из Германии, Италии, Франции, Китая. Для участия в выставке в Ереван прибыли делегации из 10 стран.