Արցախում ականի պայթյունի հետևանքով վիրավորներից մեկի վիճակը բավարար է, մյուսի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Ղազանչի տեղանքում հակատանկային ականի պատահական պայթյունի հետևանքով վիրավորում ստացած եւ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոն տեղափոխված Արամ Մկրտչյանի (ծնվ. 1974 թ.) վիճակը բժիշկները գնահատվում են բավարար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նա գտնվում է վիրաբուժական բաժանմունքում: « Նրա մոտ առկա էր ներքին արյունահոսություն, փայծաղի պատռվածք. կատարվել էր փայծաղի հեռացում: Հիվանդն առաջիկայում որեւէ վիրահատության չի ենթարկվի»,- տեղեկացրին բաժանմունքից:
Ականի պայթյունի հետեւանքով վիրավորված մյուս հիվանդի` Գարիկ Ղահրիյանի (ծնվ. 1987 թ.) վիճակը շարունակում է  գնահատվել ծանր, սակայն դրական դինամիկայով: «Նրա մոտ կատարվել էր զույգ ստորին վերջույթների անդամահատում, ուներ հեմոռագիկ շոկ երրորդ ու չորրորդ աստիճանի, լրացուցիչ հետազոտությունների արդյունքում ի հայտ են եկել ողնաշարի գոտկային մասի երրորդ, չորրորդ ողերի ու փոքր կոնքի ոսկրերի կոտրվածքներ»,-տեղեկացրին հիվանդանոցից:
Միջադեպը գրանցվել էր մարտի 29-ի առավոտյան: Միջազգային «HALO Trust» կազմակերպության աշխատակիցները, ովքեր Ղազանչի տեղանքում էին ականազերծման աշխատանքներ կատարելու նպատակով, մեքենայով  պայթել են ականի վրա: Դժբախտ պատահարի հետեւանքով երեք մարդ մահացել է, երկուսը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Состояние одного из раненных взрывом мины в Арцахе удовлетворительное, состояние другого остается тяжелым
Состояние Арама Мкртчяна (1974 г/р), раненного в результате взрыва мины в местечке Казанчи в Мартакертском районе Арцаха и доставленного МЦ Минобороны Арцаха, удовлетворительное.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 апреля, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - «У него внутреннее кровотечение, разрыв селезенки – селезенка удалена. В ближайшее время ему  никаких операций не будет сделано», - сообщили из хирургического отделения.Состояние другого раненого - Гарика Кагрияна (1987 г/р), остается тяжелым. Ему  сделали ампутацию обеих нижних конечностей, у  него наблюдался геморрагический  шок третьей и четвертой степени. В результате  дополнительного исследования обнаружен перелом третьего и четвертого ребра и  малого таза», - сказали врачи.
Инцидент произошел 29 марта. Машина с сотрудниками "HALO Trust" подорвалась на мине  в Казанчи. В результате  погибли трое – Павел Акопов, Самсон Аванесян и Марат Петросян. Двое получили ранения разной степени тяжести.