Սահմանին կանգնած զինվորները մեր հերոսներն են. Լիբանանի բանակի հայազգի գեներալն իր անցած ուղու, հայկական բանակի մասին
Լիբանանի բանակի գեներալ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական Փանոս Մանջյանը ռազմական ոլորտում իր առաջին քայլերն սկսել է 1972 թվականին, երբ ընդունվեց ռազմական հաստատություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս ոլորտն ընտրելու գործում Փանոս Մանջյանի համար գլխավոր ոգեշնչողը հայրն էր: Ռազմական տաղանդը նա ժառանգել է նախնիներից, պատերազմների միջով անցել է Փանոս Մանջյանի հայրը, պապը: Հայրը սկզբում ֆրանսիական բանակի զինվորական է եղել, որոշ ժամանակ անց տեղափոխվել է Լիբանան և այնտեղ է շարունակել իր գործունեությունը:
«Այս աշխատանքում ինձ համար գլխավոր ոգեշնչողը հայրս է եղել: Իր գաղափարներով, մոտեցումներով նա ինձ համար եղել է օրինակ:  Երբ պետք է որոշում կայացնեի կրթությունս շարունակելու վերաբերյալ, ճիշտն ասած, այդ տարիներին փոքր-ինչ դրամական անկարողություն կար, և կդժվարանայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ընդունվել, ու քանի որ մտքիցս դուրս չէր գալիս զինվորականությունը, որոշեցի դիմել զինվորական քոլեջ: Եվ այդպես սկսվեց իմ զինվորական կյանքը», պատմում է Փանոս Մանջյանը:
Ռազմական ոլորտում աշխատելը լի է եղել բազմաթիվ դժվարություններով: Աշխատանքային գործունեության ընթացքում տարատեսակ բարդությունների, խնդիրների առաջ կանգնել, սակայն ամեն օր, վստահ լինելով իր ուժերի վրա, շարունակել է զինվորական աշխատանքը՝ հաղթահարելով խոչընդոտները:
Նա ընդգծում է, որ տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել, հասել է բարձր դիրքի, սակայն միշտ ձգտել է լինել գրասենյակից դուրս: Գործնական աշխատանք զինվորականների հետ՝ դա է եղել Փանոս Մանջյանի ընտրությունը:
«Միայն վերջին հինգ տարին եմ գրասենյակային աշխատանք կատարում: Ամբողջ կյանքում նախընտրել եմ լինել առաջնագծերում, զինվորների կողքին: Ինչպես գիտեք, Լիբանանը ներքին խնդիրներ է ունեցել, պատերազմական վիճակի մեջ է եղել, միշտ ձգտել եմ լինել ռազմական խմբերում: Զինվորների կողքին եմ եղել, նրանց հետ դիմակայել ցանկացած դժվարությունների, միասին ճաշել: Իմ ենթակայության տակ բազմաթիվ զինվորներ եմ ունեցել, երբ նրանցից 10-ին կամ 20-ին որևէ հանձնարարության էի ուղարկում, ամեն րոպե կապի մեջ էի լինում, որ նախ հանձնարարությունը հաջող կատարվի, երկրորդն էլ՝ անվտանգ վերադառնան»,-ասաց Փանոս Մանջյանը:
Զինվորական կյանքում դրվագները բազմաթիվ են, Փանոս Մանջյանը դրանք մեկ առ մեկ հիշելու անհրաժեշտություն չի տեսնում, որովհետև դրանք դիտարկում է մեկ ամբողջության մեջ՝ զինվորական կյանքի, սակայն առանձնացնում է մի կարևոր պահ: Աշխատանքի բերումով ընտանիքից հեռու է եղել: Չի կարողացել լինել կնոջ ու երեխաների կողքին:
«Գիտեք, այնքան դժվար ժամանակներ են եղել, որ երբ ինչ-որ պահի կարողանում էինք տուն գալ, դա մեզ համար մեծ ուրախություն էր: Ժամանակներ են եղել, երբ 10 ամսով կամ մեկ տարով տուն չեմ եկել: Երբ կինս ծննդաբերում էր, ես չեմ կարողացել ներկա լինել ծառայության պատճառով: Շատ ժամանակ չեմ ունեցել ընտանիքիս հետ անցկացնելու: Հիմա փորձում եմ այդ պակասը լրացնել թոռնիկներիս միջոցով»,-նշեց Փանոս Մանջյանը:
Չնայած դժվարություններին, Փանոս Մանջյանն ընդգծում է, որ սիրով է արել իր աշխատանքը: Նա պարբերաբար աշխատել է իր վրա, զարգացրել իր մասնագիտական կարողություններն ու հմտությունները, մեկնել վերապատրաստվելու տարբեր երկրներ: Եվ այդ ամենն աննկատ չի մնացել, Լիբանանի իշխանությունները, գնահատելով նրա անձնուրաց աշխատանքը, նպաստել են ոլորտում նրա առաջընթացին: Փանոս Մանջյանը ստացել է գեներալի կոչում, գեներալի աստիճանով ծառայել է 9.5 տարի:
Իր հաջողություններին զուգահեռ կապը Հայրենիքի հետ չի կտրվել: Վերջին տարիներին հաճախ է այցելում Հայաստան:
«Առիթ ունեցել եմ ծանոթանալու Հայաստանի Զինված ուժերի աշխատանքին, հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ սահմանին կանգնած զինվորները մեր հերոսներն են, նրանք բազմիցս ապացուցել են, որ լիովին պատրաստված են, ունեն բավական կամք ու ուժ հակառակորդին արժանի պատասխան տալու: Պետք է ընդգծել նաև մեր զինվորների հնարամտությունը, որ կարելի է ասել ոչնչից կարող են կարևոր բան ստեղծել»,-ասաց Փանոս Մանջյանը:
Վերջին 12 տարվա ընթացքում Փանոս Մանջյանը մի քանի անգամ է եղել Հայաստանում: Նրա խոսքով, ամեն անգամ գալով Հայաստան, մեծ փոփոխություններ է նկատում:
«Այդ փոփոխություններն ակնհայտ են ժողովրդի մտայնության մեջ, քաղաքում: Բարգավաճումը տեսանելի է, սակայն պետք է ավելին արվի, աշխատատեղերը շատ լինեն, որ երիտասարդությունն ակտիվորեն ընդգրկվի տարբեր աշխատանքներում՝ նպաստելով պետության զարգացմանը»,-հավելեց Լիբանանի բանակի հայազգի գեներալը:

‘Soldiers standing on border are our heroes’: Lebanese Army General Panos Manjian on Armenian Army
Panos Manjian, General of the Lebanese Army, adviser to the defense minister, began his first steps in the military field in 1972 when he was admitted to a military institution. His father greatly encouraged him on choosing this sphere. He inherited the military talent from his predecessors, both his father and grandfather passed through a war. Panos Manjian’s father initially was a military officer of the French army, later he moved to Lebanon and continued his activity there.
STEPANAKERT, APRIL 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“My father was the main inspirer for me in this work. With his ideas, approaches he also served as an example for me. When I had to make a decision to continue my studies, frankly, during that years there were some financial difficulties, and it was difficult for me to apply to high educational institution, and as the military work was always on my mind, I decided to apply to a military college. And so my military life started”, Panos Manjian said.
Working in the military field was full of many difficulties. During the working activity he faced many hardships, problems, but every day, being confident on his own strengths, he continued the military work by overcoming the difficulties.
Panos Manjian said he held different positions, but always sought to be out of office. Practical work with servicemen – this was his choice.
“I am doing an office work over the past five years. During my whole life I preferred to be in frontlines, together with soldiers. As you know, Lebanon faced internal problems, was engaged in war, I have always sought to be in military groups. I have been with soldiers, faced any hardship together with them. I had many soldiers under my command: when I was giving 10 or 20 of them any assignment, I was in touch with them at any moment so that the instruction would be successfully fulfilled and they would return safely”, the General said.
Despite difficulties, Panos Manjian says he did his work with pleasure. He regularly worked on him, developed his professional capacities and skills, departed for different countries for trainings. And this work has been appreciated by the Lebanese authorities who contributed to his progress.
In line with his achievements, he didn’t cut his ties with the homeland. In the past years he frequently visits Armenia.
“I had a chance to get acquainted with the work of the Armenian Armed Forces, I can proudly state that the soldiers standing on the border are our heroes, they have repeatedly proved that they are fully prepared, have enough will and power to give counter response to the adversary. It’s also worth mentioning the skillfulness of our soldiers who are able to create a very important thing from nothing”, Panos Manjian noted.
Over the past 12 years he visited Armenia for several times. He says every time visiting Armenia he notices great changes.
“These changes are obvious in the minds of the people, as well as in the city. The prosperity is visible, but more needs to be done, there must be more jobs so that the youth will be actively engaged in different activities by contributing to the state’s development”, he said.