Արցախում Մարաղայի ջարդերի հերթական տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ կկազմակերպվեն
Ապրիլի 10-ին՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից 1992 թվականին իրականացրած Մարաղայի ջարդերի հերթական տարելիցին նվիրված, ժամը 17:00-ին, Արցախի բոլոր շրջկենտրոններում կցուցադրվի «Մարաղա. 10 ապրիլի, 1992» փաստավավերագրական ֆիլմը, որին կհաջորդի մոմավառություն՝ ի հիշատակ անմեղ նահատակների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի առաջատար մասնագետ Անի Կապլանյանը՝ մանրամասնելով, որ այդ օրը ֆիլմը կցուցադրվի նաև ուսումնական հաստատություններում:

Commemorative events dedicated to the anniversary of Maragha massacre to be held in Artsakh
On April 10 at 5pm “Maragha, 10 April, 1992” documentary film will be shown in all the regional centers of Arsakh. Subsequently, candlelight will be organized in memory of the innocent martyrs.
STEPANAKERT, APRIL 4, ARTSAKHPRESS:Leading specialist of the youth affairs department of the Artsakh Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism, Ani Kaplanyan told Artsakhpress about the aforesaid, adding that the film will be also shown in educational institutions.
“A wreath-laying ceremony will be held at the memorial erected in memory of Maragha [massacre] innocent victims in Martakert at 11am. In Shushi the film will be shown at 4:30pm in the culture and youth center hall. Afterwards, a march will be organized to the Cathedral of the Holy Savior,’’ Ani Kaplanyan added.