Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը. ՀՀ նախագահի հայտարարությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք ՀՀ նախագահի աշխատակազմից տրամադրված հայտարարությունը.
Մեր երկրում ընթացող զարգացումները հասել են վտանգավոր սահմանագծիորոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետեւանքների։
Ցավոք սրտիհակառակ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանբանակցություններն ընդհատվեցինայն դեպքումերբ դրանք կարող էին հանգեցնել իրավիճակի լիցքաթափման եւ լարվածության թուլացման:
Այնուամենայնիվպետք է հրաժարվել ապակառուցողական կեցվածքից եւ պահվածքիցորը կարող է խարխլել երկրի կայունությունըեւ շարունակել երկխոսելու հնարավորություններ փնտրել։
Ուստիկոչ եմ անում մեր բոլոր քաղաքացիներինսփյուռքի մեր հայրենակիցներին զերծ մնալ իրավիճակը լարելու փորձերից եւ դրսեւորել զսպվածություն։
Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը։
Ապրիլի 24-ի նախօրյակին չի կարելի մասնատել հասարակությունըԱյդ օրը մենք պետք է ազգովիՀայաստանում թե Սփյուռքումի տես աշխարհի՝ առավելագույնս զուսպ լինենքմիասնաբար եւ համախումբ ոգեկոչենք մեր սուրբ նահատակների հիշատակը»:

Нельзя подвергать испытаниям безопасность Армении и Арцаха – заявление президента РА
Президент Армении Армен Саркисян выступил с заявлением, предоставленным Управлением по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Ниже следует текст заявления:
События в нашей стране достигли опасной черты и могут привести к  необратимым последствиям.
К  сожалению, вопреки достигнутой накануне договоренности, переговоры прекратились – при том, что они могли привести к развязке ситуации и снижению напряженности.
Тем не менее, необходимо отказаться от деструктивной позиции и поведения, что может расшатать стабильность страны, и продолжать искать возможности диалога.
Посему призываю всех граждан нашей страны, всех соотечественников в диаспоре воздержаться от попыток эскалировать ситуацию и проявить сдержанность.
Нельзя подвергать испытаниям безопасность Армении и Арцаха.
Накануне 24 апреля недопустим раскол в обществе. В этот день мы должны всем народом – будь-то в Армении или Диаспоре, на виду у всего мира быть предельно сдержанными, консолидированными и в единении воздать дань памяти наших святых мучеников».