ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը ելույթ է ունեցել Թաֆթսի համալսարանում
Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը ելույթ է ունեցել ապրիլի 19–ին ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում կազմակերպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին, Հայաստանի Հանրապետության 100-ամյակին և Երևան քաղաքի 2800-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱԳՆ մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպել էին համալսարանի 2018 թ. Թավիթյան կրթաթոշակային ծրագրի հայ ուսանողները, որին  ներկա էին համալսարանի դասախոսներ, օտարերկրացի ուսանողներ և Բոստոնի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Permanent Representative of Artsakh to U.S. delivers a speech at Tufts University
On April 19, at the Fletcher School of Law and Diplomacy of Tufts University, Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA Robert Avetisyan delivered a speech at an event dedicated to the 30th anniversary of the Karabakh Movement, the 100th anniversary of the Republic of Armenia, and the 2800th anniversary of Yerevan city.
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS:As press service of the Artsakh Foreign Ministry informed ArtsakhPress, the event was organized by the Armenian students of the University’s Tavitian Scholarship Program 2018. Lecturers and foreign students of the University, as well as representatives of the Armenian community of Boston were present at the event.