Ստեփանակերտում կայացել է «Լավագույն մարզական նախադպրոցական հաստատություն» մրցույթի հանրապետական փուլը
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ այսօր Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան N 1 հիմնական դպրոցում կայացել է ԱՀ «Լավագույն մարզական նախադպրոցական հաստատություն» մրցույթի հանրապետական փուլը:
Ստեփանակերտում    կայացել  է  «Լավագույն   մարզական  նախադպրոցական  հաստատություն»  մրցույթի   հանրապետական  փուլը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի   թղթակցի  հետ  զրույցում  ԱՀ  ԿԳՍ   նախարարության  սպորտի զարգացման և մարզական հերթափոխի համակարգման բաժնի վարիչ,մրցույթի   գլխավոր մրցավար  Լևոն  Գասպարյանն   ասել  է, որ   մրցումներին  մասնակցում  են  Ստեփանակերտի, Մարտունու, Մարտակերտի, Ասկերանի, Հադրութի  նախադպրոցական  հաստատությունների   շուրջ  60  երեխա:
Նրա  խոսքով՝  մրցույթի   նպատակն  է  ի  հայտ  բերել,  թե  որ    նախադպրոցական  հաստատության  երեխաների  մոտ  է  անհատի   բազմակողմանի  և  ներդաշնակ  զարգացումն  ավելի  բարձր  հիմքերի  վրա  դրված, ինչպես  նաև՝  նախադպրոցական  տարիքի   երեխաների  ֆիզիկական  դաստիարակության, առողջության  ամրապնդման, նրանց  ֆիզիկական  որակների բարելավման  ուղղությամբ  ինչպիսի   աշխատանքներ  են  տարվել:
Մրցույթն  անց  է  կացվում   5   մարզաձից՝    փոխանցումավազք  արգելքների  հաղթահարումով, խաղային  փոխանցումավազք, անցում   աթլետիկական   արգելքների  միջով, վարժություն  մանկական   եռանիվ   հեծանիվով  և   օղակների   հավաքում:
Մեր  զրուցակցի   խոսքով՝    մրցանակային  1-3-րդ  տեղեր  գրաված   թիմերն   արժանանալու  են    «Լավագույն   մարզական  նախադպրոցական  հաստատություն»  մրցույթի   համար  նախատեսված  գավաթների  և  պարգևատրվելու  են  դիպլոմներով  և  նվերներով:
Լ. Գասպարյանը   տեղեկացրել  է  նաև, որ   մրցանակային  առաջին  տեղ  գրաված  թիմն էլ    մասնակցելու  է  Երևանում   կայանալիք    «Լավագույն   մարզական  նախադպրոցական  հաստատություն»  մրցույթի   եզրափակիչ   փուլին:

В Степанакерте состоялся республиканский этап соревнований «Лучшее спортивное дошкольное учреждение»
Сегодня, по инициативе Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах в школе № 1 имени Хачатура Абовяна в Степанакерте состоялся республиканский этап соревнований «Лучшее спортивное дошкольное учреждение».
СТЕПАНАКЕРТ, 4 мая, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал начальник отдела развития спорта и координации спортивной смены при Министерстве образования, науки и спорта Республики Арцах Левон Гаспарян. Он также добавил, что в соревнованиях принимают участие около 60 детей из Степанакерта, Мартуни, Мартакерта, Аскерана и Гадрута.
По его словам, цель соревнований - выяснить, какая работа была проделана для развития физического воспитания детей дошкольного возраста, а также для улучшения их здоровья и совершенствования их физических качеств в многогранном и гармоничном развитии детей дошкольного возраста.
Соревнования проводятся в пять эстафет: бег с препятствиями, встречная эстафета, прохождение полосы препятствий, упражнения на детском трехколесном велосипеде и эстафета с обручами.
По словам нашего собеседника, команды, занявшие призовые места удостоятся кубков, медалей и подарков как «Лучшее спортивное дошкольное учреждение».