Ալեքսանդր Լապշինը ԵԽ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵՄ-ի ներկայացուցիչներին պատմել է ադրբեջանական բանտում ծաղրանքների մասին
Հայտնի բլոգեր եւ ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինը մի շարք եվրոպական երկրներում այցելության շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպական կառույցների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ եւ տեղեկացրել այն մասին, թե ինչ երեւույթների հետ է բախվել ադրբեջանական բանտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS-am-ի հետ զրույցում  Ալեքսանդր Լապշինը պատմել է իր հանդիպումների մասին:
Երկու շաբաթվա ընթացքում Ալեքսանդր Լապշինը այցելել է Ստրասբուրգ, Բեռլին, Վիեննա, Բրյուսել, Լոնդոն: Ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում, հանդիպել է Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին, անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգումների պայքարի դեմ Եվրոպական կոմիտեի փոխնախագահ Մարկ Քելլիին:
Բեռլինում Լապշինը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորների, Վիեննայում լրատվամիջոցների ազատությո հետ եւ գրասենյակի տնօրեն Ֆրան Մարոեւիչի հետ:
«Բրյուսելում եղել եմ Եվրոպական խորհրդարանում եւ հանդիպել Չեխիայից պատգամավորներ Յարոմիր Շտետինի եւ նրա գործընկերների հետ, Լյուքսեմբուրգից եւ Կիպրոսից պատգամավորների հետ:
Ինչպես նաեւ ելույթ եմ ունեցել Լրագրողների իրավունքների հարցերով կազմակերպությունում (IFJ): Լոնդոնում տեղի են ունեցել Amnesty International-ի եւ Փարիզում «Լրագրողներ առանց սահմանի» կազմակերպության ղեկավարության հետ հանդիպումները:
«Ուղեւորության նպատակը եվրոպական տարբեր ատյաններում ելույթներն ու եվրոպական պատգամավորներին, խորհրդարանականներին, լրագրողներին ու իրավապաշտպաններին Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի հետ ծանոթացնելն  էր:
Պատմում եմ, թե ինչպես ապօրինաբար ձերբակալվել էի Մինսկում, ինչպես Լուկաշենկոն ինձ համար առեւտուր էր անում Մոսկվայի հետ, առաջարկում էր չարտահանձնել Ադրբեջանին գազի համար  Բելառուսի պարտքի հետաձգման դիմաց, ինչպես Ռուսաստանը մերժեց նրան, ինչպես 60 հազար տոննա նավթի դիմաց նա ինձ Իլհամ Ալիեւին տվեց: Ինչպես էին ինձ ծաղրում Բաքվի բանտում, ինչպես էին փորձում մորս ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին սպանել, ինչպես վախենալով իմ հնարավոր մահից, անսպասելի ներում շնորհեցին (թեւե ես երբեք չէի խնդրել) եւ ուղարկեցին Իսրայել: Ինչպես Իսրայելում ժամանելուց արդեն մեկ ժամ հետո Թել Ավիվի «Շիբա» հոսպիտալում էի, որտեղ իսրայելական դատաբժշկական փորձագետները անցկացրել են բոլոր ստուգումները եւ եզրակացություն են գրել, որ ելնելով Ադրբեջանում հասցված վնասվածքների բնույթից, կախվելու բեմականացմամբ մահափորձ է կատարվել: Փորձաքննություններ են անցկացվել նաեւ Լոս Անջելեսում եւ Ամստերդամում: Դրա հիման վրա ես Ադրբեջանի դեմ հայցով դիմել եմ ՄԻԵԴ՝ պետությանը մեղադրելով մահափորձում », - ասել է Լապշինը:
«Պատմում եմ, որ համացանցով եւ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի այս կամ այն քաղաքների փողոցներում պատահական հանդիպումների ժամանակ շարունակում եմ սպառնալիքներ ստանալ ադրբեջանական քաղաքացիներից: Ինչպես նաեւ, որ Ադրբեջանի կառավարական լրատվամիջոցները շարունակում են իրենց ժողովրդին ներշնչել, որ ես վտանգավոր հանցագործ եմ եւ իբրեւ թե աշխատում եմ հայերի փողերով Իլհամ Ալիեւին տապալելու համար», - հավելել է բլոգերը:
Հունիսին այցեր են նախատեսվում ԱՄՆ եւ Կանադա, որտեղ նույնպես բազմաթիվ հանդիպումներ են լինելու ամերիկյան կոնգրեսականների եւ լրագրողների հետ, իսկ  Կանադայի խորհրդարանում մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստում ելույթ է ծրագրված:

Александр Лапшин рассказал представителям СЕ, ОБСЕ, ЕС об издевательствах в азербайджанской тюрьме
Известный блогер и путешественник Александр Лапшин в рамках поездки в ряд европейских стран встретился с представителями многочисленных Европейских структур и проинформировал о том, с чем ему пришлось столкнуться во время пребывания в азербайджанском застенке.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая, АРЦАХПРЕСС - В интервью Новости Армении – NEWS.am Александр Лапшин рассказал о своих встречах.
За две недели Александр Лапшин посетил Страсбург, Берлин, Вену, Брюссель, Лондон. Выступал в ПАСЕ, встречался с комиссаром СЕ по правам человека Дуней Миятович, c вице-президентом Европейского комитета по борьбе с бесчеловечным обращением и пытками Марком Келли. В Берлине Лапшин встречался с депутатами германского Бундестага, в Вене с представителем ОБСЕ по свободе СМИ Арлемом Дезиром и директором офиса Франом Мароевичем. В Брюсселе был в Европейском парламенте и встречался с депутатами от Чехии Яромиром Штетиной и его коллегами, депутатами из Люксембурга и Кипра. Также выступал в Организации по правам журналистов (IFJ). В Лондоне состоялись встречи с руководством организации Amnesty International и в Париже с «Репортерами без границ».
«Цель поездки - это выступления в различных европейских инстанциях и ознакомление европейских депутатов, парламентариев, журналистов и правозащитников с ситуацией с правами человека в Азербайджане. Рассказываю о том, как был незаконно арестован в Минске, как Лукашенко за меня торговался с Москвой, предлагал не выдавать Азербайджану взамен на отсрочку долга Белоруссии за газ, как Россия ему отказала, как взамен на 60 тысяч тонн нефти он отдал меня Ильхаму Алиеву. Как надо мной издевались в бакинский тюрьме, как пытались убить в день рождения мамы 10 сентября, как, испугавшись моей возможной смерти, неожиданно помиловали (хотя я никогда не просил) и отправили в Израиль. Как в Израиле моментально уже через час после прилета уже был в госпитале «Шиба» в Тель-Авиве, где израильские судмедэксперты провели все проверки и написали заключение, что исходя из характера нанесенных в Азербайджане травм, имеет место покушение на убийство с инсценировкой повешения. Также экспертизы были проведены в Лос-Анджелесе и в Амстердаме. На основании этого я обратился с иском против Азербайджана в ЕСПЧ в Страсбург, обвинив Азербайджан в покушении на убийство», — отметил Александр Лапшин.
«Рассказываю, что продолжаю получать угрозы от азербайджанских граждан по интернету и при случайных личных встречах на улицах в тех или иных городах. Также, что правительственные СМИ Азербайджана продолжают внушать их народу, что я опасный преступник и якобы работаю на армянские деньги с целью свержения власти Ильхама Алиева», — добавил блогер.
В июне предстоит большая поезда в США и Канаду, где также будут многочисленные встречи с американскими конгрессменами в Вашингтоне, с журналистами. В парламенте Канаде запланировано выступление на заседании профильной комиссии по правам человека.