Շուշիի լուսանկարչական տարեգրությունը. ցուցահանդես Ստեփանակերտում
Այսօր՝ մայիսի 8-ին, Ստեփանակերտում բացվել է անվանի կինոօպերատոր, լուսանկարիչ Լևոն Աթոյանցի լուսանկարչական աշխատանքների առաջին ամբողջական ցուցահանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսին ներկայացվել է հեղինակի մոտ 100 աշխատանք:
Իր խոսքում Լ. Աթոյանցն ասել է, որ փորձել է լուսանկարների միջոցով ցույց տալ Շուշին, իսկ ավելի ուշ արված աշխատանքներում՝ հայ զինվորին, որը  ոչ միայն կռվելու, այլև հաղթելու համար է ծնվել:
Արցախյան պատերազմի ընթացքում արված լուսանկարների մասին խոսելիս հեղինակը նշում է, որ մարդիկ հայրենիքն էին պաշտպանում, ինքն էլ նրանց գործն էր հավերժացնում:
«Լուսանկարների միջոցով փորձել եմ խաղալ ոչ միայն գույնի, լույսի ու ստվերի, կոմպոզիցիայի ու կադրի դրամատուրգիայի հետ, այլև փոխել դրանց հետ աշխատելու ավանդական ձևերը ու ստեղծել իմը: Թե ինչքանով եմ հասել հաջողության, ժամանակը կասի»,- նշել է Լ. Աթոյանցը:
Որպես կինոօպերատոր՝ նա նկարահանել է շուրջ 30 ֆիլմեր, որոնցից առավել հայտնի են «011 աքսորականը», «Մորգանի խնամին», «Խոշոր շահում», «Քաոս», «Որտե՞ղ էիր, մարդ Աստծո» կինոնկարները:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանն ասել է, որ ցուցահանդեսն առանձնանում է նրանով, որ ներկայացված լուսանկարներն իրենցում բովանդակում են 30 տարվա պատմություն:
«Եթե մենք նայենք սև-սպիտակ լուսանկարներին, դրանցում պատկերված է Շուշին 1962 թվականին, երբ հայկական հրաշագեղ քաղաքը թուրքական հպատակության տակ էր: Շատ մեծ խորհուրդ կա այս ցուցահանդեսի մեջ, քանի որ մոտ 30 տարի անց՝ 1992 թվականին, Շուշիի ազատագրումից հետո Լ. Աթոյանցը նորից այցելել է բերդաքաղաք՝ կրկին պատրաստելով լուսանկարների շարք՝ այս անգամ՝ հայ զինվորի մասին»,- նշել է Ս. Շահվերդյանը:
Իր հերթին ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանն ասել է, որ ցուցահանդեսը վավերագրումն է մեր հերոսական պատմության:
«Ցանկացած այցի ընթացքում Լևոն Աթոյանցը օգտագործում էր առիթը, որպեսզի լուսանկարի և պատմությանը, սերունդներին փոխանցելու համար ներկայացնի այդ կադրերը: Լուսանկարներում երիտասարդների դեմքեր են, որոնք և՛ մտահոգ են, և՛ ժպտացող, ու բոլորի դեմքին արտացոլված է ապագայի տեսիլքը՝ մի պարզ համոզմունքով, որ գալու է Արցախի անկախության օրը»,- նշել է Ա. Պողոսյանը:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարարը տեղեկացրել է նաև, որ վարպետ Աթոյանցի ցուցահանդեսով սկիզբ է դրվում մի նոր համագործակցության, որը մեկնարկել է դեռևս ընթացիկ տարվա փետրվարին՝ ՀՀ և ԱՀ մշակույթի նախարարությունների կողմից հաստատված համատեղ մշակութային ծրագրերով:
Նշենք, որ ցուցահանդեսը բաց է լինելու առաջիկա օրերին, որից հետո լուսանկարները մնալու են Ստեփանակերտի պատկերասրահում:

Фотохроника в Шуши. Выставка в Степанакерте
8 мая в Степанакерте открылась первая полномасштабная фотовыставка известного режисера, фотографа Левона Атоянца.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 мая, АРЦАХПРЕСС – По словам корреспондента «Арцахпресс», на выставке было представлено около 100 работ автора.
В своем обращении, Атоянц сказал, что он пытался показать Шуши с помощью фотографий, а затем в своих работах изобразить армянского солдата, который родился не только для борьбы, но и для победы.
Говоря о фотографиях, сделанных во время арцахской войны, автор утверждает, что люди защищали свою родину, и это была их работа, а он всего лишь увековечил их работу.
«Я попытался играть не только с цветом, светом и тенью, композицией и драматургией кадра, но и изменить традиционные формы работы с ними и создать свои собственные. Преуспел ли я, или нет - покажет время», - сказал Л. Атоянц.
В качестве режиссера он снял около 30 фильмов, большинство из которых известны под названием «Ссыльный 011», «Свояченица Моргана», «Большой выиграш», «Хаос», «Где ты, человек Божий?».
Присутствующий на встрече министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян сказал, что выставка отличается тем, что представленные на ней фотографии содержат 30-летнюю историю.
«Если посмотреть на черно-белые фотографии, то на них Шуши изображен в 1962 году, когда армянский город находился под турецким правлением. В этой выставке есть очень большой смысл, так как почти 30 лет спустя, в 1992 году, после освобождения Шуши, Л. Атоянц снова приехал в город-крепость, подготовив серию фотографий, на этот раз, об армянском солдате», - сказал С. Шахвердян.
В свою очередь, заместитель министра культуры Армении Артур Погосян сказал, что выставка – это документальный фильм о нашей героической истории.
«Любой свой визит Левон Атоянц использовал, как возможность представить эти кадры, чтобы передать  фотографии и историю молодому поколению. На фотографиях видны лица молодых людей, которые, в то же время и озабочены и улыбаются, и на лицах всех ребят отражается видение будущего с явным убеждением, что когда-либо настанет день ​​независимости Арцаха», - отметил А. Погосян.
Заместитель министра культуры Армении также сообщил, что выставка мастера Атоянца открывает возможность нового сотрудничества, которое началось в феврале текущего года совместными культурными программами, утвержденными министерствами культуры РА и Республики Арцах.
Следует отметить, что выставка будет открыта в ближайшие дни, после чего фотографии останутся в галерее Степанакерта.