Միջազգային ՀԿ-ները պետք է ակտիվ համագործակցեն Արցախի հետ. ՀՀ վարչապետ
Շատ կարևոր եմ համարում, որպեսզի միջազգային հասարակական կազմակերպությունները, ովքեր զբաղվում են մարդու իրավունքների, քաղաքացիական հասարակության զարգացմամբ և աջակցությամբ, ի վերջո սկսեն ակտիվորեն համագործակցել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության հետ, քանի որ առանց այդ երկխոսության միջազգային հանրությունը Ղարաբաղի խնդրի էությունը լիարժեք հասկանալ չի կարող:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ըստ էության՝ երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, թե միջազգային կազմակերպությունները, ովքեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման խնդիրներով են զբաղվում, գուցե ակամա մասնակցում են Արցախի շրջափակմանը, ինչը տվյալ դեպքում ունենում է բացասական ազդեցություն, քանի որ, ի վերջո, մարդու իրավունքներով և նմանատիպ հարցերով զբաղվող կազմակերպությունները պետք է աջակցեն Արցախի Հանրապետությանը՝ մարդու իրավունքների, քաղաքացիական հասարակության և, ընդհանրապես, հանրային երկխոսության զարգացման իմաստով, այդ թվում՝ նաև Ադրբեջանի և Արցախի հանրությունների միջև երկխոսության խողովակներ ստեղծելուն:

I find it very important that international social organizations dealing with human rights and development and support of civic society finally start to actively cooperate with the civic society of Artsakh. Without this dialogue the international society cannot fully understand the essence of Karabakh issue.
International social organizations should actively cooperate with Artsakh, Armenian PM
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS:Newly elected Armenian PM Nikol Pashinyan said the aforementioned while answering to the question by ArtsakhPress correspondent in a press conference held on Wednesday.
In his words, sometimes an impression is created that international organizations dealing with problems of civic society development perhaps unwillingly interfere in the blockade of Artsakh. In this case this has a negative effect, since organizations dealing with human rights and suchlike issues should support the Republic of Artsakh in terms of human rights, civic society and public dialogue development including the creation of a dialogue between Artsakh and Azerbaijani publics.