ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ առկա կոնսենսուսն ավելի է ամրապնդվել. Արման Կիրակոսյան
Հայաստանում փոփոխությունները տեղի են ունեցել խաղաղ ճանապարհով, ՀՀ սահմանադրության և օրենքներին համաձայն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանը հավատարիմ է եղել ԵԱՀԿ բոլոր հանձնառություններին, այդ թվում՝  խաղաղ հավաքների և խոսքի ազատության իրավունքի պաշտպանությանը: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը՝  ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1185-րդ նիստում ներկայացնելով Հայաստանում վերջին զարգացումների ընթացքը։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, դեսպան Կիրակոսյանը մասնակից պետություններին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի Սահմանադրության համապատասխան, մայիսի 8-ին Ազգային ժողովի կողմից հրավիրված հատուկ նիստի ընթացքում ընդդիմության թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետ և նույն օրը ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հաստատել է խորհրդարանի որոշումը:
Արման Կիրակոսյանը շեշտել է, որ մայիսի 8-ի ընտրությունները փաստում են, որ վերոնշյալ հիմնարար ազատություններից բացի Հայաստանի իշխանություններն ու քաղաքացիները հարգել և իրականացրել են կարևորագույն իրավունքներից մեկը` կառավարություն ձևավորելու ժողովրդի իրավունքը:
Դեսպան Կիրակոսյանը համոզմունք է հայտնել, որ տվյալ մարտահրավերից Հայաստանը դուրս է եկել ժողովրդավարության, լավ կառավարման և մարդու իրավունքների պահպանման ու զարգացման շուրջ հասարակական հստակ համաձայնությամբ, որն էլ ավելի է ամրապնդում արտաքին քաղաքականության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ առկա կոնսենսուսը: Նշվել է, որ հայ ժողովուրդն առավել քան միասնական է այսօր իր ազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին:
Հայկական կողմը շնորհակալություն է հայտնել նաև բոլոր այն միջազգային գործընկերներին, որոնք իրենց անաչառ և հավասարակշռված վերաբերմունքով նպաստեցին Հայաստանում ժողովրդավարության և պետականության զարգացման նոր էջի բացմանը:
ՀՀ նոր Վարչապետի ընտրության առթիվ շնորհավորական ելույթներով հանդես են եկել ԵԱՀԿ-ում ԵՄ, ԱՄՆ, Ռուսաստանի Դաշնության և Ղազախստանի ներկայացուցիչները: Վերոնշյալ երկրների ներկայացուցիչները հավաստել են Հայաստանին և հայ ժողովրդին իրենց երկրների անվերապահ աջակցությունը, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել  զարգացնել և խորացնել ՀՀ-ի հետ երկկողմ համագործակցությունը:

Changes in Armenia took place peacefully in accordance with the Constitution and laws, with Armenia having complied with all the OSCE commitments, including the protection of the right to peaceful assembly and freedom of speech, Armenia’s Permanent Representative to the OSCE, Ambassador Arman Kirakosyan said at the 1185th meeting of the OSCE Permanent Council held on 10 May, commenting on the latest political developments in Armenia, Panorama.am reports.
Consensus on Karabakh conflict’s peaceful settlement further strengthened, says Ambassador Kirakosyan
STEPANAKERT, MAY 11, ARTSAKHPRESS:The ambassador informed the participating states that in accordance with the Armenian Constitution, the National Assembly convened a special session on 8 May to elect opposition candidate Nikol Pashinyan as Armenia’s new prime minister, adding President Armen Sarkissian signed a decree on the same day to approve the parliament’s decision.
The official highlighted the recent election comes to show that apart from the mentioned fundamental freedoms, the Armenian authorities and citizens have respected and implemented one of the most important rights – the right of the people to form a government.
Mr Kirakosyan expressed confidence that Armenia dealt with the challenge with a clear public agreement on democracy, good governance and human rights protection, which further reinforces the existing consensus on the foreign policy and the peaceful settlement process of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict.
He stressed that today the Armenian people are united more than ever on its path to achieve national aspirations.
The Armenian side also expressed gratitude to all those international partners who have contributed to the opening of a new page of democracy and statehood development in Armenia with their impartial and balanced attitude.
Representatives of the EU, U.S., Russia and Kazakhstan to the OSCE also offered congratulations on the election of Armenia’s new prime minister, reiterating their unconditional support to Armenia and the Armenian people and expressing readiness to boost bilateral cooperation with the country.