«Ցեղասպանություն» ասելու համար Գարո Փայլանի դեմ հետաքննություն է սկսվել ՔՕ 301-րդ հոդվածով
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի դեմ քրեական օրենսգրքի տխրահռչակ 301-րդ հոդվածով հետաքննություն է սկսվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է թուրքական Evrensel պարբերականը:
Անկարայի հանրապետական դատախազության կողմից կազմված պահանջագրում նշվում է, որ Փայլանը Կանադայի հայկական Horizon Weeklyպարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «Թուրքիայում ցեղասպանություն է իրականացվել և այն դեռ շարունակվում է»: Այս հայտարարության հետ կապված հայ օրենսդիրի դեմ բողոք է ներկայացրել թուրք պրոֆեսոր Այգյուն Աթարը: Բողոքին ընթացք է տրվել և սկսվել է հետաքննություն:
Փայլանին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին պահանջագրում ասվում է, թե նա «հրապարակայնորեն նվաստացրել է Թուրքիայի Հանրապետությունն ու Թուրքիայի կառավարությունը, վիրավորել է հանրապետության նախագահին»:
Թուրքիայի սահմանադրության 83-րդ հոդվածը ենթադրում է, որ հանցանք գործած պատգամավորը չի կարող հարցաքննվել, ձերբակալվել կամ կալանավորվել առանց մեջլիսի համապատասխան որոշման: Հետևաբար, դատախազությունը պետք է հատուկ դիմում ուղարկի  Թուրքիայի արդարադատության  նախարարությանը, որպեսզի վերջինն էլ դիմի մեջլիսի նախագահությանը:
Թուրքիայի մեջլիսի նախագահություն ներկայացվելուց հետո հարցը քննարկման է դրվումհատուկ հանձնաժողովումորի կազմում են մեջլիսի սահմանադրական և արդարադատությանհարցերով հանձնաժողովների անդամներըՀանձնաժողովը հարցն ուսումնասիրելուց հետոպատրաստում է համապատասխան զեկույցորը վերջնական քվեարկության է դրվում մեջլիսինիստիժամանակ
Պատգամավորներն իրավունք ունեն ինչպես հանձնաժողովումայնպես էլ մեջլիսինիստի ժամանակ հանդես գալ պաշտպանական խոսքովԱնձեռնմխելիությունից զրկվելուպարագայում նրանք կարող են հարցը բողոքարկել Սահմանադրական դատարանում:
Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածըենթադրում է քրեականպատասխանատվության ենթարկել այն անձանցովքեր վիրավորում են թուրք ժողովրդինպետությանթուրքականությանըերկրի պետական կառույցներինզինծառայողներինև իրավապահներին:
Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելու համար ժամանակին Թուրքիայի ՔՕ 301-րդ հոդվածով հետապնդումների էին ենթարկվել «Ակոս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը, թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը։

Investigation launched by Article 301 of Turkish Penal Code against Garo Paylan for using “Genocide” word
Investigation has been launched against ethnic Armenian lawmaker of Turkey’s Peoples’ Democratic Party (HDP) Garo Paylan under the Article 301 of the Turkish Penal Code, Evrensel reports. Within the scope of the investigation a request was made to deprive him of immunity.
STEPANAKERT, MAY 17, ARTSAKHPRESS:The request, made by Ankara’s Chief Prosecutor’s Office, says Paylan said during an interview with the Armenian Horizon Weekly that “genocide has been committed in Turkey and it still continues”. Turkish professor Aygyun Atar presented a complaint against the ethnic Armenian lawmaker over this statement after which investigation was launched.
The request says that Paylan “publicly humiliated the Republic of Turkey and the Turkish government, insulted the president of the Republic”.
According to the Article 83 of the Constitution of Turkey, a deputy who is alleged to have committed an offence before or after the election shall not be arrested, interrogated, detained, or tried unless the parliament decides otherwise. Therefore, the Prosecutor’s Office must send a special appeal to the justice ministry, and then the latter will apply to the parliament’s leadership.
After submitting the appeal to the parliament’s leadership, the issue is put into discussion at a special committee. After studying the case, the committee prepares a respective report which is put up to a final voting during the parliament’s session.
The lawmakers have a right to deliver supporting remarks both at the committee and the parliament’s session. In case of deprivation of immunity, they can appeal to the Constitutional Court.
The Article 301 of the Turkish Penal Code considers illegal to insult Turkey, the Turkish nation, or Turkish government institutions.