Հակառակորդի յուրաքանչյուր արկածախնդրություն կհանդիպի ՀՀ զինված ուժերի և հայ ժողովրդի ջախջախիչ հարվածին. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է մոտեցումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները չեն կարող լինել արդյունավետ, քանի դեռ դրան չի մասնակցում հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախի ղեկավարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱզգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ իր ելույթում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ իր այս դիրքորոշումը շատերը որպես նորույթ են համարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում: «Բայց սա հենց այն դեպքն է, որ տվյալ մոտեցումը ոչ մի նորություն չի պարունակում, և այն, ինչ համարվում է նորույթ, ընդամենը լավ մոռացված հինն է: Այն, որ Արցախը հակամարտության լիարժեք կողմ է, հաստատվել է 1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի շրջանակներում, և մինչև 1998թ. բանակցությունները շարունակվել են հենց այս ձևաչափով»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ 1998թ. հետո Հայաստանի ներկայացուցիչները բանակցել են նաև Ղարաբաղի անունից: «Ճի՞շտ են արել, թե՞ սխալ, դա ուրիշ խնդիր է, բայց նրանք դրա համար ունեցել են պատճառ: Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստան գալուց առաջ եղել է Ղարաբաղի ընտրված նախագահ, իսկ Սերժ Սարգսյանը՝ Արցախի ինքնապաշտպանության շարժման կազմակերպիչներից է: Հետևաբար, նրանք կարող էին ունենալ կամ իրենց վերագրել Ղարաբաղի անունից բանակցելու մանդատ՝ անկախ նրանից, թե մենք դրան ոնց ենք վերաբերվում: Բայց նույնը չեմ կարող անել ես: Մեծագույն ցանկության դեպքում անգամ չեմ կարող Ղարաբաղի ժողովրդի անունից բանակցելու իրավունք վերագրել ինքս ինձ, որովհետև դրա համար չկա ոչ իրավական, ոչ քաղաքական, ոչ բարոյական հիմնավորում: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի մասնակցում հայաստանյան ընտրություններին, չի մասնակցում Հայաստանում իշխանության ձևավորմանը, փոխարենն ունի իր իշխանությունը, իր Ազգային ժողովն ու կառավարությունը, իր նախագահը, և նրան կարող է ներկայացնել միայն դա անելու օրինական և լեգիտիմ հիմք ունեցող ներկայացուցիչը»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ ամեն անգամ, երբ բանակցային գործընթացում Ղարաբաղին ներգրավելու հարց է ներկայացվում, Ադրբեջանն ասում է, թե այդ դեպքում բանակցություններին որպես ինքնուրույն կողմ պետք է մասնակցեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի այսպես ասած «ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները»: Վարչապետի խոսքով՝  իրականում սա կեղծ փաստարկ է, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղում ապրած ադրբեջանցիների քաղաքացիական կարգավիճակը որևէ փոփոխություն չի կրել կոնֆլիկտի պատճառով: «Կոնֆլիկտից առաջ էլ, հետո էլ նրանք շարունակում են մնալ Ադրբեջանի քաղաքացի և որպես այդ երկրի քաղաքացի, նրանք շարունակում են մասնակցել տեղի ունեցող ընտրություններին, այդ թվում՝ նախագահական ընտրություններին: Ասել է թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ բանակցություններին մասնակցում է այդ մարդկանց տված մանդատով, այդ մարդիկ բանակցային գործընթացում արդեն իսկ ներգրավված են՝ ի դեմս Ադրբեջանի գործող նախագահի»,- մանրամասնեց ՀՀ վարչապետը:
Նա շեշտեց, որ իր այս մոտեցումները որպես բանակցային գործընթացը վիժեցնելու փորձ ներկայացնողները ճիշտ չեն գնահատում իրավիճակը: «Ինչպես նախկինում ասել եմ, պատրաստ եմ բանակցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, բայց մինչ այդ պարտավորված եմ զգում ամեն ինչ անել բանակցությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Եթե մենք բանակցում ենք խնդիրը իսկապես կարգավորելու և ոչ թե ընդամենը բանակցելու համար: Կարծում եմ, որ բանակցությունները իսկապես արդյունավետ դարձնելու համար պակաս կարևոր չէ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու վրա աշխատելը: Սա էական հարց է, որովհետև մի փոքր անհարմար կլինի բանակցել նոր պայմանավորվածությունների հասնելու շուրջ, եթե նախկինները մնում են առանց իրագործման»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ վարչապետը համոզվածություն հայտնեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, բայց միևնույն ժամանակ ընդգծեց, որ հակառակորդի յուրաքանչյուր արկածախնդրություն կհանդիպի մեր զինված ուժերի և հայ ժողովրդի ջախջախիչ հարվածին:

PM Nikol Pashinyan vows ‘crushing blow of Armenia’s military and people’ to any adventurism of Azerbaijan
Armenian PM Nikol Pashinyan reaffirms the approach that the negotiations over settling the NK conflict cannot be effective until one of the parties to the conflict – the leadership of Artsakh – doesn’t participate in them.
STEPANAKERT, JUNE 7, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Speaking to lawmakers during today’s parliamentary debates of the government program, Pashinyan stressed that many have found this approach to be something new in the negotiations process. “But this is the case when the given approach doesn’t contain anything new, and what is considered as something new is simply the well forgotten old thing. The fact that Artsakh is a full party to the conflict was confirmed in the 1994 Budapest summit, and the negotiations resumed in this format until 1998,” he said.
He stressed that after 1998 Armenia has negotiated on behalf of Karabakh. “Were they right or wrong to do so? That is another matter, but they’ve had a reason for it. Before coming to Armenia Robert Kocharyan was the elected President of Armenia, and Serzh Sargsyan was one of the organizers of Artsakh’s self-defense movement. Therefore, they could have had or they could have attributed to themselves the mandate of negotiating on behalf of Karabakh, regardless of how they feel about it. But I can’t do the same. I can’t attribute the right of negotiating on behalf of Karabakh to me even in case of the greatest desire, because there are no legal, political or moral grounds for it. The people of Nagorno Karabakh do not take part in the Armenian elections, they do not take part in forming the government in Armenia, and instead they have their own government, their parliament, their president, and they can be represented only by a representative having the lawful and legitimate grounds of doing so,” he said.
He said that every time when the issue of Karabakh’s participation in the talks is brought up, Azerbaijan starts claiming that in this case the so called “representatives of the Azerbaijani community” must take part in the talks as an autonomous party.  According to PM Pashinyan, this is actually a false argument, because the civil status of the Azerbaijanis who lives in Nagorno Karabakh hasn’t been changed due to the conflict. “Both before and after the conflict they continue being citizens of Azerbaijan and as citizens of that country they continue participating in the elections, including presidential elections. President of Azerbaijan Ilham Aliyev is participating in these negotiations with the mandate given to him by these people, so these people are already involved in the negotiations process – in person of the incumbent President of Azerbaijan,” he said.
“Like I said before, I am ready to negotiate with President of Azerbaijan Ilham Aliyev within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, but until then I feel obliged to do my best for increasing the productivity of the talks. If we are negotiating for truly settling the issue and not simply for negotiating. I think working on the realization of the previously reached agreements isn’t less important for making the talks truly effective. This is a significant issue, because it will be a bit inconvenient to negotiate for achieving new agreements, if the previous ones remain unrealized,” he said.
Prime Minister Nikol Pashinyan expressed conviction that the NK conflict doesn’t have a military solution, but at the same time he stressed that any adventurism of the adversary will be met by the crushing blow of the Armenian armed forces and the Armenian people.