Տիգրան Աբրահամյան. Ադրբեջանն առաջնագծում ակտիվանում է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը՝ առաջնագծում տիրող իրավիճակի մասին հարցին ի պատասխան:
Նա պատահական չի համարում, այսօր առաջնագծում նախատեսված պլանային դիտարկմանն ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:
Տ. Աբրահամյանի խոսքով, հակառակորդի ակտիվությունը, որը սկսվել է դեռևս ապրիլի 12-ից՝ զինտեխնիկայի տեղաշարժերով, տարբեր դրսևորումներով շարունակվում է:
«Ի՞նչ նկատի ունեք տարբեր դրսևորումներ ասելով: Հաճախ հակառակորդի ակտիվություն ասելով մարդիկ հասկանում են միայն մարտ վարելու փուլը, սակայն այն պետք է դիտարկել ավելի լայն սպեկտրով՝ ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ, զինտեխնիկայի կամ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների տեղաշարժեր, պատերազմի նախապատրաստական քարոզչություն, այս կամ երկրի ներքին իրավիճակի սրմանն ուղղվող ջանքեր, միջազգային կառույցների հետ աշխատանքի ակտիվացում: Թվարկածս գործոնները շարունակելի են»,-մանրամասնեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Հարցին, թե Արցախի  ներքաղաքական խնդիրները  որևէ ազդեցություն թողե՞լ են սահմանին տիրող իրավիճակի վրա, Բակո Սահակյանի խորհրդականը պատասխանեց, եթե Ադրբեջանում մտածում են, թե Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող գործընթացները կարող են պառակտել հասարակությունը և իրենց համար պատերազմ սկսելու հարմար առիթ սկսեն՝ սխալվում են:
« Իհարկե, մեզանից է կախված, թե նոր իրողությունները ինչ հունով կտանենք՝ և իշխանություններից և հասարակությունից: Միայն կարող են վստահ ասել, որ Արցախի նախագահի քայլերն ու հայտարարությունները նպատակն ունեն կոնսոլիդացիա ապահովել Արցախի և առհասարակ հայ ժողովրդի համար, ամրապնդել, ուժեղացնել վստահությունը իշխանության և հասարակության միջև, ընկալելի լինել մեր տարածաշրջանում ակտիվ և հետաքրքրություն ունեցող խաղացողների համար»,-ասաց նա:
Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի գործողություննեի հայկական կողմն ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում, Տ. Աբրահամյանը նշեց. «Թույլ տվեք այս հարցադրման պատասխանը շատ չդետալացնել»:

Советник президента Арцаха Тигран Абрамян: ВС Азербайджана активизируются на передовой
«Под внешне кажущейся относительно спокойной ситуацией в действительности скрываются весьма сложные процессы», – заявил в интервью Panorama.am советник президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Тигран Абрамян – в ответ на вопрос о ситуации на передовой.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня, АРЦАХПРЕСС - При этом Тигран Абрамян назвал не случайным то, что сегодня, 8 июня, азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые позиции в ходе планового мониторинга режима прекращения огня на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана, северо-восточнее города Мартакерт.
По словам Тиграна Абрамяна, активность ВС Азербайджана, начавшаяся еще с 12 апреля с.г., продолжается – перемещениями военной техники, другими проявлениями.
«Что подразумеваю под другими проявлениями? Часто под выражением  „активность противника” люди понимают только этап ведения боя, однако следует рассматривать это в более широком спектре: активные инженерные работы, перемещения военной техники или подразделений специального назначения, подготавливающая к войне пропаганда, усилия по обострению внутриполитической ситуации в той или иной стране, активизация работы с международными структурами. Факторы можно перечислять и дальше», – пояснил собеседник Panorama.am.
В ответ на вопрос, повлияли ли внутриполитические проблемы Арцаха на ситуацию на границе, советник президента Бако Саакяна ответил: если в Азербайджане думают, что процессы, происходящие в Армении и Арцахе, могут расколоть общество и создать для них удобный повод развязать войну, они ошибаются.
«В какое русло направить новые реалии, конечно же, зависит от нас – и от властей, и от общества. Могу с уверенностью сказать лишь, что шаги и заявления президента Арцаха направлены на обеспечение консолидации Арцаха и армянского народа в целом, усиление, укрепление доверия между властью и обществом, чтобы быть воспринимаемыми для активных и заинтересованных акторов в нашем регионе», – указал Тигран Абрамян.
На вопрос, какие шаги предпринимает армянская сторона в ответ на действия азербайджанской стороны, Тигран Абрамян сказал: «Позвольте воздержаться от представления деталей при ответе на данный вопрос».