Ստեփանակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները հանդես են եկել հաշվետու համերգով (լուսանկարներ)
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայացել է մայրաքաղաքի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի (ՄՊՍԿ) սաների 2017-2018 ուսումնական տարվա հաշվետու համերգը:
Ստեփանակերտի   մանկապատանեկան   ստեղծագործական    կենտրոնի   սաները  հանդես  են  եկել  հաշվետու   համերգով (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍՀամերգին կենտրոնի  սաները  կատարել են      հայրենասիրական  և   արտասահմանյան  երգեր, պարել   ազգագրական   պարեր, հանդես  եկել  ասմունքով:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում   Ստեփանակերտի  մանկապատանեկան     ստեղծագործական  կենտրոնի  տնօրեն   Վիլեն  Միքայելյանն  ասել  է, որ   կենտրոնը  ստեղծվել  է    1993  թվականին՝  արցախյան  շարժման  ամենաթեժ  ժամանակահատվածում: Մինչև   2010  թվականը  կենտրոնը  հաղթահարել  է  մի   շարք   դժվարություններ, աշխատանքներն  ընթանում  էին  անբարենպաստ  պայմաններում:
Իսկ  2010  թվականին   արդեն   շահագործման   է   հանձնվել  միջազգային  չափանիշներին  համապատասխան    կենտրոն,  որտեղ   երեխաներն  սովորում  են   անվճար  հիմունքներով:
Նրա  խոսքով՝   կենտրոնում    գործում  է  ավելի  քան   30    խմբակ, այդ  թվում  պարարվեստի, երգարվեստի,  ժողգործիքների, նկարչական, ձեռքի  աշխատանքների, կավագործության, ասեղնագործության  և  այլն: Ներկայումս   կենտրոն   է  հաճախում   շուրջ  1400  երեխա.այն  տարեցտարի  ավելանում  է:
«Կենտրոնի  սաներն  ակտիվորեն     մասնակցում  են  տարբեր   միջազգային   մրցույթների  և   գրավում  առաջնակարգ  տեղեր:  Վերջերս  նրանք   մասնակցել են   Երևանում  կայացած  «Նոր շունչ-2018» համահայկական   միջազգային  պարային  մրցույթի,  որտեղ  ստացել  են  ամնեբարձր  միավորները: Օրերս   նաև նկարչական   խմբի  սաները   մասնակցել  են       Երևանում  կայացած    Սիլվա  Կապուտիկյանի  100-ամյակին   նվիրված՝ «Ծաղկանոց»   գրքի   շնորհանդեսի  համար   հայտարարված    մրցույթին  և   գրավել   4  առաջին  և  2  երկրորդ   մրցանակային  տեղեր»,-մասնավորապես   ասել  է  կենտրոնի  տնօրենը:
Մեր   զրուցակիցը  տեղեկացրել է    նաև,  որ  կենտրոն  հաճախելով  երեխաներն   դառնում  են  ավելի    ընկերասեր, աշխատասեր, նպատակասլաց և  նրանց  մոտ   ձևավորվում  է   գեղագիտական   ճաշակ. երեխաները  ստանում  են  ազգային   արհեստի  և   արվեստի   վերաբերյալ   ավելի  խորը   գիտելիքներ:
Միջոցառմանը   ներկա   էին  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության  նախարար  Սերգեյ  Շահվերդյանը,  ԱՀ  արտաքին  գործերի  նախարար  Մասիս  Մայիլյանը, Ստեփանակերտի  քաղաքապետ  Սուրեն  Գրիգորյանը, ԱՀ  ԱԺ  պատգամավորներ,   կենտրոն   հաճախող  սաների  ծնողներ  և  այլք:

Pupils of Stepanakert Center of Child and Teen-age Creativity staged reporting concert (photos)
2017-2018 reporting concert of pupils of Stepanakert Center of Child and Teen-age Creativity was held in Stepanakert Culture and Youth Palace.
STEPANAKERT, JUNE 8, ARTSAKHPRESS:At the concert pupils of the center performed patriotic and foreign songs and national dances.
Director of the Stepanakert Center of Child and Teen-age Creativity, Vilen Mikayelyan, told ArtsakhPress that the center was created in 1993, during the Artsakh Movement. Until 2010 the center overcame a number of difficulties, the works were carried out in unfavorable conditions.
In 2010 an international standards-compliant center was put into operation. Education at the center is free of charge.
In his words, the center has over 30 groups, including dance art, song art, folk instruments, painting, pottery, etc. As of now, about 1400 children attend the center. The number increases every year.
“Pupils of the center actively participate in different international competitions. Recently they have partaken in “Nor Shunch-2018” all-Armenian international dance competition held in Yerevan. They earned highest scores.
Recently pupils of the painting group have participated in the competition held for the presentation of “Tsaghkanots” (Parterre) book dedicated to Silva Kaputikyan’s 100th anniversary. At the competition held in Yerevan, pupils of the Stepanakert center captured four first and two second places,’’ the center’s director said, in particular.
Vilen Mikayelyan concluded that by attending the center children become friendlier, more diligent and purposeful, as well as get deeper knowledge in national art.
Artsakh Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism, Sergey Shahverdyan, Artsakh Minister of Foreign Affairs, Masis Mayilyan, Stepanakert Mayor, Suren Grigoryan, Artsakh NA deputies, parents of children attending the center and others were present at the event.