ԱՀ առողջապահության նախարարության և Հայ օգնության ֆոնդի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
ԱՀ առողջապահության նախարարության և Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) միջև Հադրութի շրջանային բուժմիավորումում «Համայնքային բուժքույրերի ունակությունների բարձրացում» ծրագրի իրականացման վերաբերյալ կնքվել է համագործակցության հուշագիր:
ԱՀ   առողջապահության   նախարարության      և   Հայ օգնության ֆոնդի միջև   կնքվել  է   համագործակցության  հուշագիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հուշագիրը   ստորագրել  են  ԱՀ առողջապահության  նախարար  Կարինե  Աթայանը  և   ՀՕՖ-ի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում  Սիմոնյանը:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հաղորդմամբ՝       միջոցառմանը  Կ.  Աթայանն  ասել  է, որ «Համայնքային բուժքույրերի ունակությունների բարձրացում» ծրագրի նպատակն է բարելավել առաջնային բուժօգնության և սպասարկման որակը, ինչպես նաև դրանց մատչելիությունը գյուղական վայրերում:
Նախարարը   նշել  է,  որ   ծրագիրն  իրականացվում  է   երկու   փուլով.  առաջին փուլը մեկնարկել է 2018  թվականի  գարնանը: Ծրագրի շրջանակներում ԱՀ առողջապահության նախարարության կողմից ընտրված  11 բուժաշխատող  ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտում վերապատրաստման   դասընթացներ   է  անցել.  վերջիններս  էլ  իրենց ստացած   փորձն  ու  գիտելիքները  փոխանցելու  են  գյուղական  վայրերի բուժաշխատողներին:
Կ.  Աթայանի  խոսքով՝   Հայ օգնության ֆոնդը  նվիրատվության կարգով Տումիի և Մեծ Թաղերի գյուղական բժշկական ամբուլատորիաներին տրամադրել  է  պուլսօքսիմետր, գլյուկոմետր, թթվածնի տարա, ստրիպներ, ինչպես նաև  Էլեկտրոսրտագրության  (ԷՍԳ)   բժշկական սարքավորումներ:
ՀՕՖ-ի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանն  էլ   նշել  է, որ տարիների ընթացքում Արցախի հեռավոր համայնքներում երբեմն  ստիպված  են  լինում   առողջապահության պատասխանատվությունը  ստանձնել բուժքույրերը՝ սահմանափակ ռեսուրսների պարագայում իրականացնելով ընտանեկան  բժշկի գործառույթներ։
«Բուժքույրերի   դերն ու նշանակությունը կարևոր է, իսկ նրանց գիտելիքների և ունակությունների ձեռքբերումը՝   անհրաժեշտություն։ Պարբերական վերապատրաստումները  նոր մոտեցումների, բժշկության  ոլորտի   վերին  նորույթներին   տիրապետելու  համար    անհրաժեշտ  է   նրանց  հետ   անցկացնել   վերապատրաստման    դասընթացներ»,-ընդգծել  է Հ. Սիմոնյանը:
«Համայնքային բուժքույրերի ունակությունների բարձրացում» ծրագրի    շրջանակներում   այս  տարի   դասընթացներին     կմասնակցեն   Հադրութի, Մարտակերտի, Քաշաթաղի և  Քարվաճառի  շրջանների    թվով  120 բուժքույր։
Հադրութում    հունիսի  13-ից  արդեն  մեկնարկել են    դասընթացները. դրանց    մասնակցում  է  15 բուժքույր։
Նշենք, որ  «Համայնքային բուժքույրերի ունակությունների բարձրացում» ծրագիրը  կիրականացվի  մինչև 2019 թվականը  ներառյալ:

A cooperation memorandum concerning the implementation of “Improvement of community nurses’ skills” program was signed between Artsakh Healthcare Ministry and Armenian Relief Fund in Hadrut’s regional medical association.
Cooperation memorandum signed between Artsakh Healthcare Ministry and Armenian Relief Fund
STEPANAKERT, JUNE 14, ARTSAKHPRESS: Artsakh Healthcare Minister, Karine Atayan, and head of healthcare projects of the aforementioned fund, Hambardzum Simonyan, have signed the memorandum.
As ArtsakhPress correspondent informed, Karine Atayan said that the aim of the project is to improve the quality and availability of first aid in rural areas.
The Minsiter said that the project is being implemented in two phases: the first one was launched in spring of 2018. Within the framework of the project, eleven medical workers selected by the Healthcare Ministry have taken retraining courses in Armenia’s National Healthcare Institute.  Those retrained will share their experience and knowledge with medical workers of rural areas.
Karine Atayan next said that the Armenian Relief Fund has donated some medical supplies to Tumi’s and Mets Tagher’s rural medical centers.
The Fund’s Healthcare Projects head, Hambardzum Simonyan, said that in Artsakh, rural communities’ nurses sometimes have to take medical responsibility.
Hambardzum Simonyan noted that the role of nurses is important and the acquisition of proper knowledge and skills by them is a necessity.
Within the framework of “Improvement of community nurses’ skills” program, 120 nurses from Artsakh regions of Hadrut, Martakert, Kashatagh and Karvachar will participate in the training courses this year.
The trainings have started beginning June 13 in Hadrut: fifteen nurses participate in them.
To note, “Improvement of community nurses’ skills” project will be carried out until 2019 inclusive.