Հայկական կողմը պատերազմ չի սկսի, Ադրբեջանն է ռազմական հռետորաբանություն օգտագործում. Փաշինյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ով ուղիղ հեռարձակմամբ  պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին առաջնագծում տիրող իրավիճակի մասին:
«Այս շրջանում կրակոցների միջին քանակը, որոշակի ժամանակահատվածում նաև հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը ցածր են եղել, ընդհուպ հասել են 2000-ականների սկզբի մակարդակի: Միջին վիճակագրական տվյալներով, վարչապետ (ՀՀ վարչապետի պաշտոնում իր ընտրվելուց՝ մայիսի 8-ից հետո-խմբ.) ընտրվելուց հետո, ունենք հրադադարի ռեժիմի խախտման աննախադեպ ցածր մակարդակ, չնայած դրան, մենք ունեցանք նաև զոհեր»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ այսօր առաջնագծում կա ադրբեջանական զորքերի որոշակի կուտակում, ընդ որում, երբեմն դա ծավալներով մեծանում է, երբեմն՝ նվազում, ամեն դեպքում առաջնագծում կա զորքերի շարժ: Նախիջևանի ուղղությամբ էլ որոշակի լարվածություն է նկատվում:
«Ինչ վերաբերում է պատերազմի հավանականությանը, ապա իմ գնահատականն ու մոտեցումներն այն են, որ մենք պետք է ցանկացած պահի պատրաստ լինենք այդպիսի զարգացման: Վարչապետ ընտրվելուց հետո իմ հրամանը եղել է նա, որ զգոնությունը ոչ մի վայրկյանով, ոչ մի րոպեով չթուլացնենք: Չեմ կարող ասել, որ ունենք աննախադեպ իրավիճակ, մենք ունենք մեզ ծանոթ իրավիճակ: Միայն արձանագրենք, որ կոնֆլիկտը լուծված չէ: Մենք, ըստ էության, կիսապատերազմական վիճակում ենք, բայց դա ամենևին չի նշանակում, որ պետք է շեղվենք մեր բնականոն կյանքից: Մենք պետք է շարունակենք մեր, իսկ Զինված ուժերն էլ իրենց աշխատանքը»,-ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, այնպես չէ, որ անհնագստանլու կարիք չկա, սակայն այնպես էլ չէ, որ անհանգստանալու կարիք կա: Ըստ նրա՝ իրավիճակն այնպիսինն է, ինչպիսին գիտենք:
«Մենք աշխատում ենք բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու, զինվորի մարտական ոգին բարձր պահելու ուղղությամբ, այնպես պետք է լինի, որ մեր բանակը, Զինված ուժերը մեր աջակցությունը զգան: Պետք է աշխատենք, որ չարաշահումները բացառենք, ապահովենք զինվորների բաժնի պաշտպանությունը, ապահովենք առավել հարմարավետ պայմաններ զինվորների ծառայությունն իրականացնելու համար: Եթե մենք խոսում ենք իրավիճակի աննախադեպության մասին, ապա ոչ, մենք աննախադեպ իրավիճակ չունենք: Եթե վերջին տարիների համար աննախադեպ է իրավիճակը, ապա աննախադեպ է հարաբերական հանդարտության առումով: Էլի եմ ասում, օրեր ունենք, որ կրակոցների մակարդակով 10-15 տարվա վաղեմության մակարդակի է իջել՝ զուտ հրադադարի ռեժիմի խախտման առումով: Բայց, ընդհանուր առմամբ, մենք կոնֆլիկտի մեջ ենք, դա ոչ մի րոպե պետք չէ մոռանալ: Մենք պետք է շատ ամուր կանգնած լինենք մեր ոտքերի վրա, մեր հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ լինենք ամեն վայրկյան»,-ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ հայկական կողմը պատերազմ չի սկսի, Ադրբեջանն է ռազմական հռետորաբանություն օգտագործում: Նա հույս հայտնեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունը կհասկանա, որ ղարաբաղյան կոնֆլիկտը զինված լուծում չունի, որովհետև զինված բախումն իր հետ բերելու է անխուսափելի հետևանքների:
«Եթե Ադրբեջանում մտածում են այդ հետևանքերը իրենց չեն վերաբերելու, ապա ես կարծում եմ, որ չարժե ընդհանրապես նման փորձությունների ենթարկել որևէ երկրի: Մեր կարգախոսը շարունակում է մնալ նույնը՝ դուխով, մարտական, ամուր կանգնած մեր հայրենիքը պաշտպանելու դիրքերում»,-հավելեց վարչապետը:

Армянская сторона не начнет войну, это Азербайджан использует военную риторику: Пашинян
Армянская армия должна быть готова к любым событиям и ни на секунду не терять бдительности. Об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в прямом эфире в социальной сети Facebook, отвечая на вопрос граждан о ситуации на линии фронта.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - «Среднее количество выстрелов в этот период, а также количество случаев нарушения прекращения огня в определенный период были низкими, достигнув уровня начала 2000-х годов. По текущим статистическим данным, после моего избрания премьер-министром (8 мая - ред.) наблюдается беспрецедентно низкий уровень нарушения режима прекращения огня. Несмотря на это, у нас также были жертвами», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян сообщил, что сегодня на фронте происходит определенное скопление азербайджанских войск, иногда оно увеличивается, иногда уменьшается, во всяком случае, происходит движение войск на передовой. В Нахичеване тоже наблюдается некоторая напряженность.
«Что касается возможности войны, то моя оценка и подход заключаются в том, что мы должны быть готовы к такому развитию в любое время. После моего избрания премьер-министром, мой приказ состоял в том, чтобы бдительность не была ослаблена ни секунду, ни на минуту. Я не могу сказать, что у нас беспрецедентная ситуация, у нас сложилась знакомая нам ситуация. Отметим только, что конфликт не решен. Мы, по сути, находимся в полувоенной ситуации, но это не значит, что мы должны отвлечься от нашей повседневной жизни. Мы должны продолжать нашу работу, а Вооруженные Силы выполняют свою работу», - сказал премьер-министр.
По его словам, руководство страны работает над повышением боеготовности армии, чтобы поддержанием воинского дух солдат, чтобы армия и Вооруженные силы почувствовали поддержку.
«Мы должны работать над устранением злоупотреблений, защитой солдат и обеспечением более комфортных условий для их службы. Если говорить о беспрецедентной ситуации, то у нас нет беспрецедентной ситуации. Если ситуация беспрецедентна по сравнению с последними годами, то она беспрецедентна с точки зрения относительного спокойствия. Повторяю, у нас есть дни, когда  по уровню выстрелов и с точки зрения нарушений режима прекращения огня напряженность снижается до уровня 10-15-летней давности. Но, в общем, мы находимся в конфликте, его нельзя забывать ни на минуту. Мы должны твердо стоять на ногах», - отметил Пашинян.
Премьер-министр сказал, что армянская сторона не начнет войну, это Азербайджан использует военную риторику. Он выразил надежду, что власти Азербайджана поймут, что нагорно-карабахский конфликт не имеет военного решения, поскольку вооруженный конфликт принесет неизбежные последствия.
«Если в Азербайджане думают, что эти последствия не повлияют на них, то я думаю, что вообще не стоит подвергать такому испытанию ни одну страну. Наш девиз по-прежнему остается прежним - смелее», - добавил премьер-министр.