Ճանկաթաղ համայնքում տեղի է ունեցել Սրբ Գևորգ եկեղեցու օծման և բացման արարողություն (լուսանկարներ)
Արմատներով Մարտակերտի շրջանի Ճանկաթաղ համայնքի ռուսաստանաբնակ Տամելա և Էդուարդ Սարգսյանների ընտանիքի հովանավորությամբ գյուղում այսօր տեղի է ունեցել վերակառուցված Սուրբ Գևորգ եկեղեցու օծման և բացման արարողություն:
Ճանկաթաղ  համայնքում  տեղի  է ունեցել Սրբ Գևորգ եկեղեցու օծման և բացման արարողություն  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհունիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սրբ Գևորգ եկեղեցու օծման արարողությունը կատարվել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի ձեռամբ:
Որից հետո եկեղեցում Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Սահակ վարդապետ Շաքարյանի հանդիսապետությամբ էլ մատուցվել  է պատարագ:
Եկեղեցու   բացման արարողությանը Ճանկաթաղի դպրոցի աշակերտները Սարգսյանների ընտանիքին նվիրված մեծարման փոքրիկ միջոցառում են կազմակերպել:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սուրբ Գևորգ եկեղեցու ինժեներ-կոնստրուկտոր Վալերի Հայրապետյանն ասել է, որ սրբավայրը կառուցված է եղել 17-րդ դարում՝ 1609 թվականին: Ժամանակի ընթացքում պայթեցվել է եկեղեցին. պահպանվել էր միայն եկեղեցու հյուսիսային պատը  և  ձախակողմյան ավանդատունը:
«2011 թվականին սկսկել ենք եկեղեցու վերակառուցման աշխատանքները, որն ավարտին ենք հասցրել մի քանի օր առաջ: Եկեղեցու համար օգտագործել ենք Մարտակերտի շրջանի կոպտատաշ քարերը, իսկ խաչքարերը կառուցվել են եկեղեցու տեղանքում եղած հին գերեզմանաքարերից: Եկեղեցու տարածքի բարեկարգման աշխատանքներին ներգրավված էին նաև համագյուղացիները: Վերակառուցման ժամանակ հնարավորինս փորձել ենք պահպանել եկեղեցու ճարտարապետական հին տեսքը»,-ավելացրել է Վ. Հայրապետյանը:
Տամելա Սարգսյանն ասել է, որ հայրենի Ճանկաթաղ գյուղի Սրբ Գևորգ եկեղեցու վերակառուցման մտահղացումն իր ամուսնու՝ էդուարդ Սարգսյանինն է եղել, ով ցավոք, մի քանի ամիս առաջ է մահացել:
Նրա խոսքով՝ իր ամուսինը նախաձեռնելով այս հայրենանվեր գործը, և իր արդար վաստակը ներդնելով եկեղեցու կառուցմանը միշտ ուզում էր ժամ առաջ այն ավարտած տեսնել:
«Այսօր՝ հունիսի 27-ին, Էդուարդի ծննդյան 55-ամյակն է,  և  մենք որոշեցինք այս հիշարժան օրն իրականացնել իր ամենասպասված երազանքը: Անշուշտ, անհունում սավառնող նրա ոգին ներկա է եկեղեցու բացման արարողությանը: Մենք պիտի շարունակենք նրա կիսատ մնացած բոլոր ծրագրերն ու երազնաքները»,-մասնավորապես ասել է Տ. Սարգսյանը:
Նա  նշել  է, որ  ցանկանում  է   Ճանկաթաղի եկեղեցու ճանապարհը միշտ բանուկ լինի:
Իսկ Էդուարդ Սարգսյանի դուստրը՝ Էդիտան էլ ասել է, որ իր հայրիկի հայրենանվեր նախաձեռնությունը ոգեշնչող  է: Նրա  խոսքով՝    իրենք   ևս պատրաստ են   արժանին մատուցելու  հայ    ժողովրդին:
Ճանկաթաղի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Սասուն Վանյանն      ասել է, որ  եկեղեցին լավ նվեր է հավատի տուն չունեցող ճանկաթաղցիների համար:
Ըստ   նրա՝  եկեղեցական ծիսակատարություններ կատարելու համար գյուղացիները ստիպված էին լինում գնալ այլ համայնքների եկեղեցիներ:
Նա  ավելացրել  է, որ  Սարգսյանների  ընտանիքի   կողմից  վերակառուցված    եկեղեցին՝  հավատի մեջ աներեր մնալու մեծ  հնարավորություն է տալիս իրենց:
Արմատներով արցախցի երգիչ Արսեն Սաֆարյանը ներկա գտնվելով եկեղեցու բացման արարողությանն իր հերթին ասել է, որ ինքը հպարտ և ուրախ  է  նման լավ առիթներով Արցախում լինելու համար:
Նրա խոսքով՝ դարեր շարունակ հայ  ժողովուրդը  միշտ  հաղթել է  զենքով ու հավատով  և   այդպես էլ պիտի հարատևի:
Ի  դեպ, առաջին անգամ Սրբ Գևորգ  եկեղեցում Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի ձեռամբ  մկրտություն է կատարվել, որի ժամանակ մկտրվել է երջանկահիշատակ   Էդուարդ  Սարգսյանի   թոռը:
Միջոցառմանը    ներկա  էին Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանը, Սարգսյանների ընտանիքի անդամներ, հարազատներ, հոգևորականներ և համագյուղացիներ:

В общине Джанятаг состоялось освящение и открытие церкви Св. Геворга (фото)
Сегодня в селе Джанятаг состоялось освящение и открытие реконструированной церкви Св. Геворга при финансировании семьи благотворителей из России Тамелы и Эдуарда Саркисян.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня, АРЦАХПРЕСС - Церемонию освящения церкви Святого Геворга совершил архиепископ Арцахской епархии ААЦ Паргев Мартиросян.
После этого предводитель Арцахской епархии архимандрит Саак Шакарян отслужил в церкви святую литургию.
На церемонии открытия церкви ученики школы Джанятаг организовали небольшое мероприятие, посвященное семье Саркисяна.
В беседе с корреспондентом
«Арцахпресс» инженер-строитель Валерий Айрапетян сказал, что святилище было построено в 17-ом веке, 1609 году. С течением времени церковь была взорвана. Сохранились только северная стена церкви и левая ризница.
«Мы начали реконструкцию церкви в 2011 году, и завершили несколько дней назад. Для церкви мы использовали прочные камни из Мартакертского района, а хачкары были сделаны из старых надгробных камней на церковном кладбище. Жители деревни также участвовали в благоустройстве территории церкви. Во время реконструкции мы старались сохранить старейшую архитектуру церкви», - добавил В. Айрапетян.
Тамела Саркисян сказала, что идея реконструкции церкви Св. Геворга в деревне Чанкатах принадлежала ее супругу Эдуарду Саркисяну, который, к сожалению, умер несколько месяцев назад.
По ее словам, ее муж инициировал данную патриотическую инициативу, и всегда вкладывая средства в строительство церкви, хотел увидеть ее завершенной.
«Сегодня, 27 июня, Эдуарду исполнилось бы 55 лет, и мы решили в этот памятный день осуществить его самую желанную мечту. Мы знаем, что его душа сейчас с нами, на открытии церкви. Мы должны продолжать все его задуманные проекты и мечты», - сказала Т. Саркисян.
Дочь Эдуарда, Эдита, также сказала, что патриотическая инициатива ее отца вдохновляет. По его словам, они также готовы с уважением относятся к армянскому народу.
Исполняющий обязанности главы общины Сасун Ванян сказал, что церковь является хорошим подарком для людей, у которых нет пристанища веры.
По его словам, сельские жители должны были идти в церкви других общин, для совершения церковных ритуалов.
Певец родом из Арцаха, Арсен Сафарян, сказал в свою очередь, что он горд и счастлив бывать в Арцахе по таким замечательным событиям.
По его словам, на протяжении веков армянский народ всегда побеждал оружием и верой, и будет продолжать это делать.
К тому же, во время освящения церкви впервые был совершен обряд крещения внука Эдуарда Саркисяна, которого крестил архиепископ Паргев Мартиросян.
В мероприятии приняли участие глава администрации Мартакертского района Эдгар Арутюнян, члены семьи Саркисян, родственники, священнослужители и односельчане.