ԱՀ ֆինանսների նախարարությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակն ամփոփում է գերակատարումներով
Նախնական տվյալներով՝ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 26 միլիարդ 956.4 մլն դրամ` պլանավորված 25 միլիարդ 400 մլն դրամ ցուցանիշը գերազանցելով 6.1 %-ով կամ 1 միլիարդ 556.4 մլն դրամով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ մանրամասնելով,  որ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը գերազանցել են 11 միլիարդ 684.7 մլն դրամով կամ 1.8 անգամ:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ավել հավաքագրված գումարից` 9 միլիարդ 503.2 մլն դրամը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ-ի կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 2 միլիարդ 181.5 մլն դրամը` ապահովվել է Հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում:
Ընդ որում, պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով և կատարվել հարկ վճարողներին սպասարկող բոլոր ստորաբաժանումների կողմից:

Минфин Арцаха подвело итоги первой половины текущего года
По предварительным данным, налоговые поступления и пошлины в госбюджет Республики Арцах за первое полугодие текущего года составили 26 млрд. 956,4 млн. драм, превысив запланированную сумму в 25 млрд. 400 млн. драм на 6,1% или 1 млрд. 556,4 млн. драм.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в Министерстве финансов Республики Арцах, добавив, что этот показатель превысил сумму предыдущего года на 11 млрд. 684,7 млн. драм или в 1,8 раза.
По словам источника,сумма в 9 млрд. 503,2 млн.  драм связана с увеличением налоговых поступлений, выплачиваемых компанией «Бейз Металс», а 2 млрд. 181,5 млн. драм были предоставлены в результате экономического роста, зафиксированного в республике, и последовательного администрирования налогового органа.
В то же время запланированные поручения были перевыполнены касательно всех видов доходов и осуществлялись всеми подразделениями, обслуживающими налогоплательщиков.