Աստանայում հանդիսավորությամբ բացվեց միջազգային ֆինանսական կենտրոնը
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում հուլիսի 5-ին տեղի ունեցավ «Աստանա» միջազգային ֆինանսական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես Աստանայից տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, բացման արարողությանը մասնակցեցին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, միջազգային հեղինակավոր կառույցների ղեկավարներ, պաշտոնյաներ, վերլուծաբաններ և հյուրեր տարբեր երկրներից:
«Այս 20 տարիների ընթացքում տափաստանում կառուցվեց միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաք: Աստանան անկախության, բարգավաճման, բարեկամության և կայունության խորհրդանիշն է: Մեր մայրաքաղաքը հասարակական-քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական խոշոր կենտրոն է Ղազախստանի համար: Միջազգային ֆինանսական կենտրոնի բացումը դրա ապացույցն է: Այս կենտրոնի աշխատանքի մեկնարկը կարևոր քայլ է տնտեսության կայուն զարգացման համար: Այն միտված է բարելավելու Ղազախստանի առևտրային մրցունակությունը և միանալը լավագույն 30 երկրների շարքին»,- ասաց Նազարբաևը:
Նրա խոսքով՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրվել է ֆինանսական կենտրոնների համաշխարհային փորձը, այդ թվում Դուբայի, Սինգապուրի, Հոնկ Կոնգի և այլ կենտրոնների:
Ֆինանսական կենտրոնը մտադիր է ներգրավել լավագույն մասնագետների՝ տեղական ու տարածաշրջանային շուկաների զարգացման և համագործակցության ամրապնդման համար:

Opening ceremony of Astana International Finance Centre held in Kazakhstan
The opening ceremony of the Astana International Finance Centre (AIFC) was held in Astana, the capital of Kazakhstan, on July 5.
STEPANAKERT, JULY 5, ARTSAKHPRESS: The ceremony was attended by President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, heads of leading international structures, officials, analysts and guests from various countries.
“Over the past 20 years, a city with a million population has been built in the steppe. Astana is a symbol of independence, prosperity, friendship and stability. Our capital is a public-political, social-economic large center for Kazakhstan. The opening of the international finance centre is the evidence of this. The launch of the work of this Centre is an important step for the sustainable development of economy. It aims at improving Kazakhstan’s commercial competitiveness and joining the list of the best 30 countries”, the Kazakh President said.
He said the world experience of financial centers has been thoroughly examined.
The AIFC plans to involve the best specialists for developing local and regional markets and strengthening the cooperation.