Բռնությունը եւ զենքը երբեք չեն կարող լուծել մարդկության խնդիրները. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանը եւ Վահան Հարությունյանը, հուլիսի 12-ին Վարշավայում մասնակցել է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների երրորդ գագաթաժողովին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորել են Լեհաստանի Սենատի նախագահ Ստանիսլավ Կարչեւսկին եւ Սեյմի նախագահ Մարեկ Կուհչինսկին:
Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել գագաթաժողովում՝ նշելով.
«Հարգելի գործընկերներ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ընտրված ձեւաչափը յուրօրինակ հարթակ է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների խորհրդարանականների բարձր մակարդակով հանդիպման եւ մեր մայրցամաքի մարտահրավերները համատեղ քննարկելու համար:
Այս տարին հոբելյանական է շատ երկրների համարԻնչպես մենք Հայաստանումայնպես էլ Լեհաստանի մեր եղբայրներն ու քույրերը նշում են անկախության վերականգնման 100-րդ տարեդարձըԱվելինայս տարի Լեհաստանի խորհրդարանը նշում է հիմնադրման 550-ամյակը:
Երախտիքի խոսք եմ հղում Լեհաստանի Սեյմին դեռեւս 2005 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման համարԱյս տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակըայն ընդունվել է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ինԱյս կոնվենցիան Միացյալ ազգերի կոնվենցիաներից առաջինն էրորն անդրադառնում էր մարդկության խնդիրներինՕսմանյան կայսրությունում եւ Քեմալական Թուրքիայում հայերիասորիների եւ հույների ցեղասպանությունը 20-րդ դարի ամենամեծ աղետներից մեկն էրորը խլեց ավելի քան 2 մլն անմեղ քրիստոնյաների կյանքԵկեք չմոռանանքոր անպատժելիությունը հանգեցնում է նոր հանցագործությունների:
Շնորհակալ եմ Լեհաստանի Սենատին ու Սեյմին՝ 2017 թվականին Լեհաստանի հայ համայնքի650-ամյակի կապակցությամբ հատուկ բանաձեւ ընդունելու համարԴարերի ընթացքում հայերը մշտապես աջակցել են լեհական պետության ամրապնդմանըԴեռեւս Կազիմիր Մեծ թագավորի ժամանակներից հայերն հատուկ արտոնությունների ու վերաբերմունքի են արժանացել:
այս տարի Լեհաստանի Սենատն ու Սեյմը վավերացրին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրըՓաստաթղթի ստորագրումն ու վավերացումը նոր էջ է բացում Եվրամիության եւ Հայաստանի համագործակցության պատմության մեջՀուսով եմ՝ դա ժողովրդավարության զարգացմանմարդու իրավունքների պաշտպանության եւ խաղաղության հաստատման նոր էջ էԱկնկալում ենքոր ԵՄ անդամ մյուս երկրները եւս ողջամիտ ժամկետում կվավերացնեն համաձայնագիրը:
ներկա աշխարհըայդ թվում եվրոպական տարածաշրջանը լի է բազմաթիվ մարտահրավերներովդրանք են՝ փակ սահմաններըռազմական հռետորաբանությունը եւ չկարգավորված հակամարտությունները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերըՑավալիորենսրանցից յուրաքանչյուրին Հայաստանն առնչվում էԽոսելով փակ սահմանների մասին՝ պետք է նշեմոր Թուրքիանչնայած նախկինում Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրություններիշարունակում է փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանըԹուրքիայի՝ նախապայմաններ դնելու եւ Հայաստանը շրջափակելու քաղաքականությունը դատապարտելի էՄենք կողմնակից ենք հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց նախապայմանների:
մենք մերժում ենք ԼՂ հիմնահարցի ռազմական լուծումը եւ ռազմատենչ հռետորաբանությունըԽնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափումհայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա՝ խաղաղ կարգավորումինքնորոշման իրավունքի իրացումտարածքային ամբողջականությունԻնքնորոշման իրավունքը քաղաքացիների բնական իրավունքն էեւ Արցախի քաղաքացիներն ունեն ինքնորոշվելու ու անկախ պետությունում ապրելու նույնքան իրավունքորքան մեզնից յուրաքանչյուրը:
ես այստեղ եմ խաղաղությանհանդուրժողականության եւ երկխոսության կոչովԽոսքս ուզում եմ ավարտել Հովհաննես 2-րդ պապի հետեւյալ կոչով. «Մի վախեցեք խաղաղության հնարավորությունիցուսուցանել խաղաղությունապրել խաղաղությամբ... խաղաղությունը պետք է լինի պատմության վերջին բառըԲռնությունը եւ զենքը երբեք չեն կարող լուծել մարդկւթյան խնդիրները»:

Шармазанов: “Насилие и оружие никогда не могут решить проблем человечества”
12 июля возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в составе которой депутаты НС Э.Марукян и В.Арутюнян, приняла участие в Варшаве в третьей Ассамблее глав парламентов стран Центральной и Восточной Европы. Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля, АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Делегацию НС РА встретили председатель Сената Польши С.Карчевский и председатель Сейма М.Кухциньский.
Э.Шармазанов выступил на Ассамблее с речью:
“Уважаемые коллеги,
дамы и господа,
выбранный формат – своеобразная площадка для встречи на высоком уровне парламентариев стран Центральной и Восточной Европы и совместного обсуждения вызовов нашего континента.
Этот год юбилейный для многих стран. Как мы в Армении, так и наши братья и сестры в Польше отмечаем 100-ю годовщину восстановления независимости. Более того, в этом году парламент Польши отмечает 550-летие основания.
Выражаю слова признательности Сейму Польши за признание и осуждение Геноцида армян еще в 2005 г. В этом году исполняется 70-летие принятой Генеральной Ассамблеей ООН конвенции “О предотвращении и наказании преступления геноцида”, – она принята 9 декабря 1948 г. Эта конвенция ООН была первой, затрагивающей проблемы человечества. Геноцид армян, греков и ассирийцев в Османской империи и Кемалистской Турции явился одним из самых больших бедствий ХХ века, унесших более 2 миллионов жизней безвинных христиан.   Давайте не забывать, что безнаказанность приводит к новым преступлениям.
Благодарен Сенату и Сейму Польши за принятие в 2017 г. специальной резолюции к 650-летию армянской общины страны. Армяне веками всегда способствовали упрочению польского государства. Еще со времен короля Казимира Великого армяне удостоились привилегий и особого отношения.
в этом году Сенат и Сейм Польши ратифицировали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Подписание и ратификация документа открывают новую страницу в истории сотрудничества Евросоюза и Армении. Надеюсь, это новая страница в развитии демократии, защиты прав человека и утверждении мира. Ожидаем, что другие страны-члены ЕС также в приемлемые сроки ратифицируют Соглашение.
нынешний мир, в том числе европейский регион, полон многочисленных вызовов – это закрытые границы, милитаристская риторика и попытки военным путем разрешать неурегулированные конфликты. К сожалению, с каждым из них Армения сталкивается. Говоря о закрытых границах, должен отметить, что Турция, несмотря на ранее подписанные Цюрихские протоколы, продолжает блокировать границу с Арменией. Турецкая политика предусловий и блокады Армении предосудительна. Мы сторонники нормализации отношений без предусловий.
мы отвергаем военное решение НК-проблемы и воинственную риторику. Проблема должна быть урегулирована исключительно   путем мирных переговоров, в формате сопредседательства МГ ОБСЕ, на основе трех известных принципов: мирное урегулирование, реализация права на самоопределение, территориальная целостность. Право на самоопределение – естественное право граждан, и граждане Арцаха имеют столько же права самоопределиться и жить в независимом государстве, сколько каждый из нас.
я здесь с призывом к миру, толерантности и диалогу. Хотелось бы завершить слово следующим призывом Папы Иоанна Второго: “Не бойтесь проповедовать мир, живите с миром... Насилие и оружие никогда не могут решить проблем человечества”.