ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը. Գուտերեշ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Նյու Յորքում հուլիսի 18-ին հանդիպում ունեցավ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Ողջունելով Զոհրաբ Մնացականյանին` Անտոնիու Գուտերեշը ընդգծեց, որ տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությամբ, դրան հաջորդած փոփոխություններով, և շեշտեց, որ ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը` մեր երկրի համար կարևորություն ներկայացնող ասպարեզներում։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում ծավալվող բազմաբնույթ համագործակցությունը և վերահաստատեց մեր երկրի նոր կառավարության մեծ շահագրգռվածությունն էլ ավելի հարստացնելու համատեղ օրակարգը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները՝ նշելով, որ կառավարության առաջնահերթությունները հստակ են․ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա իրականացնել բարեփոխումների գործընթացն արդարադատության, օրենքի գերակայության, սոցիալական և տնտեսական ոլորտում հավասար հնարավորությունների ընձեռման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և բոլոր այն ուղղություններով, որոնք ընկած են ՀՀ կառավարության ծրագրի ու գործունեության հիմքում։
Արտահերթ ընտրությունների կամզակերպման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունն ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման գործում սերտորեն համագործակցելու միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման գործակալության հետ։ Անտոնիու Գուտերեշը վերահաստատեց, որ այս առումով ևս Հայաստանը կարող է հիմնվել ՄԱԿ-ի փորձառության ու աջակցության վրա։
Հայաստանի արտգործնախարարը և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Անդրադարձ կատարելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նշելով, որ հայկական կողմի համար բանակցային գործընթացի առաջնայնություններն են Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը:
Բանակցային գործընթացի առաջմղման համար նախարար Մնացականյանը կարևորեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հանգամանալից քննարկեցին ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի համագործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձան դրանց առավել խորացման ու ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող համատեղ քայլերին:

Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on July 18 met with UN Secretary-General António Guterres in New York, the ministry said.
UN ready to assist Armenia’s further development - Secretary-General António Guterres
STEPANAKERT, JULY 19, ARTSAKHPRESS: During the meeting the UN chief said he is impressed with the recent revolution in Armenia, the changes following it, stating that the UN is ready to assist Armenia’s further development in the areas vital for the country. The Armenian FM said Armenia attaches great importance to the cooperation within the UN and reaffirmed the great interest of the new Armenian government to further enrich the joint agenda.
FM Mnatsakanyan introduced the UN chief on the recent domestic political developments in Armenia, stating that the government’s priorities are clear – to implement reforms in the fields of justice, rule of law, providing equal opportunities in social and economic spheres, fighting corruption based on the broad mandate provided by the people, as well as on all other directions that are based on the government’s program and activity.
In the context of ongoing steps aimed at organizing snap elections, minister Mnatsakanyan highlighted the Armenian leadership’s readiness to closely cooperate with the international partners, including the UNDP for properly organizing the elections. António Guterres reaffirmed that Armenia can rely on the UN experience and support in this sense.
The officials also exchanged views on the preparation works of the upcoming 17th La Francophonie summit in Armenia.
Coming to the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the foreign minister reaffirmed Armenia’s commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, stating that Artsakh’s status and security are the priorities of the negotiation process for the Armenian side.
In order to promote the negotiation process, minister Mnatsakanyan attached importance to the formation of atmosphere contributing to peace, steady maintenance of ceasefire and refusal from aggressive rhetoric.
The UN chief and the Armenian FM also discussed issues relating to Armenia’s cooperation within the UN, touched upon the joint steps aimed at further deepening and expanding it.