Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության 25-ամյակի կապակցությամբ
Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ  է հղել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության 25-ամյակի կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ՝  ուղերձում ասված է.
« Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ նախարարության հիմնադրման 25-ամյակի առթիվ։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ որպես յուրաքանչյուր անկախ եւ ինքնիշխան երկրի կարեւոր պետական մարմին, հիմնադրվել է մեր ժողովրդի համար բախտորոշ շրջանում՝ ադրբեջանական ագրեսիայի ամենաթեժ ժամանակահատվածում:
Գործելով ռազմական դրության պայմաններում՝ գերատեսչությունն անցել է բարդ ու դժվարություններով լի ճանապարհ` պատվով իրականացնելով իր առջեւ դրված խնդիրները։
Արտաքին գործերի նախարարությունն ակտիվորեն մասնակցել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին եւ 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրի մշակման ու ստորագրման գործին։
Պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո նախարարության աշխատակիցները գործուն մասնակցություն են ունեցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ զուգահեռաբար պաշտպանելով հանրապետության շահերը միջազգային հարթակներում, զարգացնելով տարբեր երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը, Արցախի մասին ճշմարտացի տեղեկություններ ներկայացնելով աշխարհին եւ պայքարելով քաղաքական ու լրատվական դաշտում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի դեմ:
Համոզված եմ, որ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը, ունենալով անհրաժեշտ ներուժ, այսուհետ եւս պատշաճ կերպով կիրականացնի իր գործառույթները եւ արժանվույնս կներկայացնի մեր երկիրն արտաքին ասպարեզում:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում Արցախի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներին հիշարժան հոբելյանի առթիվ:

On 20 July President Bako Sahakyan sent a congratulatory address on the 25th anniversary of the Artsakh Republic foreign ministry.
Artsakh President congratulates Artsakh's foreign ministry on its 25th anniversary
STEPANAKERT, JULY 20, ARTSAKHPRESS:The address runs as follows:
“Respected staff members of the Artsakh Republic foreign ministry,
On behalf of the authorities and myself personally I extend the most heartfelt congratulations on 25th anniversary of founding the ministry.
The Artsakh foreign ministry, as an important state body of every free and sovereign country, was founded at a crucial period for our people, amid the most fervent Azerbaijani aggression.
Functioning in a state of war the foreign office accomplished a path full of difficulties and challenges, fulfilling the set tasks to its credit.
The foreign ministry actively participated in the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement negotiations and in the process of devising and inking the 1994 Ceasefire Agreement.
Following the cessation of the war the ministerial staff took an effective part in the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, defending in parallel the interests of the republic in international platforms, developing mutually beneficial cooperation with different countries, providing truthful information on Artsakh worldwide and fighting against the aggressive stance of Azerbaijan in political and information terrain.
I am confident that having the necessary potential the Artsakh Republic foreign ministry will further exercise its functions properly and represent our country commendably in the international arena.
I take the pleasure to congratulate once again the central apparatus of the Artsakh Republic foreign ministry and the staff of the permanent diplomatic representations of Artsakh abroad on this memorable anniversary.