Մասիս Մայիլյանը շնորհավորական ուղերձ է ստացել Զոհրաբ Մնացականյանից
Հուլիսի 20-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը շնորհավորական ուղերձ է ստացել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանից՝ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հիմնադրման 25-ամյակի կապակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են ԱՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես նշված է․
«Մոտ երեք տասնամյակ առաջ համայն հայությունը միահամուռ կերպով ոտքի կանգնեց՝ սատարելու ինքնորոշման իրավունքի իրացման ուղին բռնած Արցախի ժողովրդին: Տպավորիչ է, որ չնայած պատերազմի ծանր հետևանքներին և տնտեսական շրջափակմամբ պայմանավորված մարտահրավերներին՝ Արցախի ժողովուրդն ապացուցեց իր վճռականությունը և կարողությունը՝ կառուցելու կենսունակ և ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված պետություն՝ կյանքի կոչելով պայքարի գաղափարախոսների՝ հզոր և ինքնիշխան Արցախ կերտելու երազանքը։
Այս տարիների ընթացքում արցախահայությունը ստեղծել է կայուն պետականություն՝ իրեն բնորոշ բոլոր հատկանիշներով, հասարակության, կանանց և երիտասարդների ակտիվ ներգրավմամբ հաստատել պետական գործուն կառույցներ, որոնցից է նաև արդեն քառորդդարյա հոբելյանը նշող Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Ի հեճուկս բոլոր սահմանափակումների, ճնշումների և մարտահրավերների՝ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունն իր անձնակազմի ամենօրյա նվիրյալ աշխատանքի շնորհիվ հետևողականորեն կրում է իր կարևոր առաքելությունը՝ ուղղված Արցախի միջազգային ճանաչմանը, միջազգային հարթակում արցախահայության ձայնը լսելի դարձնելուն և երկրի անվտանգության ամրապնդմանը։ Մեր երկու գերատեսչությունների միջև հաստատված  սերտ համագործակցությունը բազմիցս ապացուցել է իր արդյունավետությունը միջազգային հարթակում արցախահայության շահերի պատշաճ ներկայացման առումով։
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ այս հոբելյանի առիթով և ցանկանում հավակնոտ ծրագրեր ու ապագային միտված առաջադեմ նախագծեր՝ ի բարօրություն ողջ արցախահայության»։

On July 20, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received a congratulatory message from Zohrab Mnatsakanyan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, on the 25th anniversary of the establishment of the Foreign Ministry, Artsakh MFA informed.
Armenia's foreign affairs minister congratulates his Artsakh counterpart on 25th anniversary of Artsakh foreign ministry
STEPANAKERT, JULY 20, ARTSAKHPRESS: The congratulatory message notes particularly the following:
“Almost three decades ago, Armenians all over the world rose up to support the people of Artsakh on the path of exercising their right to self-determination. It is noteworthy that despite the harsh consequences of war and the challenges, conditioned by the economic blockade, the people of Artsakh proved their determination and ability to build a viable and democratic state, thereby realizing the dream of the ideologists of the struggle to create a strong and sovereign Artsakh.
During these years, the Armenians of Artsakh have built a stable statehood with all the inherent attributes: with the active engagement of society, women and the youth established effective state structures. Among them is the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh, which celebrates its 25th anniversary.
Despite all restrictions, pressures and challenges, the Artsakh Foreign Ministry, thanks to the daily dedicated work of the staff, consistently carries out its important mission towards the international recognition of Artsakh, conveying the voice of the Artsakh Armenians to the international community and strengthening the country's security. The close cooperation established between our ministries has repeatedly proved its effectiveness in the matter of adequately representing the interests of the Armenians of Artsakh in the international arena.
Once again, I congratulate you on your anniversary and wish you ambitious programs and progressive projects aimed at the future for the benefit of people of Artsakh."