Աստղաշենը շուտով նոր ջրագիծ կունենա. պետնախարար Մարտիրոսյանը ընդունել է «ԷՍ-ՊԷ-ԷՖ-Ա» բարեգործական կազմակերպության ներկայացուցիչներին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է «ԷՍ-ՊԷ-ԷՖ-Ա» (SPFA) ֆրանսիական բարեգործական կազմակերպության Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրեն Հաբեթնակ Հակոբյանին և շինարարական ծրագրերի պատասխանատու Հովհաննես Ասոյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժի փոխանցմամբ՝ ողջունելով հյուրերին՝ պետական նախարարը բարձր է գնահատել հիմնադրամի կողմից Արցախում բարեգործական տարբեր ծրագրեր իիրագործումը՝ հատկապես գյուղական համայնքները խմելու ջրով ապահովելը:Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ խմելու ջրի խնդրի լուծումը Արցախի կառավարության օրակարգային հարցերից է հանդիսանում, և շատ ուրախ են,որ բացի պետական միջոցներից, բարեգործական կազմակերպությունները ևս իրենց գործուն աջակցությունն են բերում այդ հարցում:
«Ինչպես նախկինում, այսուհետ ևս, մենք պատրաստ ենք սերտորեն համագործակցել հիմնադրամի հետ: Բարեգործական աշխատանքների համար իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում ինչպես հիմնադրամի բարերարներին, այնպես էլ «Սեդրիկ Մարտեն» հիմնադրամին՝ «ԷՍ-ՊԷ-ԷՖ-Ա»-ի միջոցով՝ արցախյան ծրագրերին գործուն աջակցություն ցուցաբերելու համար»,- ընդգծել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Հիմնադրամի Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրեն Հ. Հակոբյանըշնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ԳՄարտիրոսյանին ներկայացրել է սոցիալական, կրթական և այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքները՝ նշելով որ դրանք շարունակական են լինելու: Նա մասնավորապես նշել է, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն համայնքի ջրագծի կառուցման աշխատանքները, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև Հիմնադրամի կողմից առաջնագիծը շուրջօրյա ջրով ապահովելուն ուղղված ծրագրերին և կառավարության հետ համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

Artsakh village Astghashen to have new waterline, State Minister receives representatives of SPFA charitable organization
On July 22, Artsakh State Minister, Grigory Martirosyan, received director of the Armenian branch of SPFA French charitable organization, Habetnak Hakobyan, and responsible official of construction projects, Hovhannes Asoyan.
STEPANAKERT, JULY 22, ARTSAKHPRESS: As the Information and Public Relations Department of the Artsakh State Minister's staff informs, the State Minister highly praised implementation of various charitable projects in Artsakh by the fund. Grigory Martirosyan underscored programs aimed at providing communities with drinking water. He said that the solution of drink water problem is on the Artsakh government's agenda.
''Just as in the past, we are ready to closely cooperate with the foundation. I express my gratitude to both benefactors of the fund and the ''Sedrik Marten'' fund for supporting Artsakh projects through SPFA,'' Grigory Martirosyan stressed.
Director of the Armenian branch, Mr. Hakobyan, thanked for the warm welcome and presented works implemented in the social, educational and other spheres and noted that they will be continuous. The director informed that currently construction works of waterline in Askeran region's Astghashen community are underway. The waterline is to be put into operation in September.