Իրանը «կտուժի հետեւանքներից», եթե շարունակի ԱՄՆ-ին սպառնալ. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը «կտուժի հետեւանքներից», եթե շարունակի ԱՄՆ-ին սպառնալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին. երբեք, այլեւս երբեք ԱՄՆ-ին չսպառնաք կամ կտուժեք հետեւանքներից, այնպիսի հետեւանքներից, որոնք ամբողջ պատմության մեջ դեռեւս երբեք չեք տեսել: Մենք այլեւս այն երկիրը չենք, որը պետք է հանդուրժի ձեր խելացնոր բառերը դաժանության եւ մահվան մասին: Ավելի զգույշ եղեք»,- նշել է Թրամփն իր Twitter-ում, փոխանցում է news.am-ը:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփին կոչ էր արել «կրակի հետ չխաղալ»՝ շեշտելով, որ Թեհրանը «ոչ մեկի դեմ չի պատերազմում»: Նրա խոսքով՝ «Իրանի ուժը զսպող է»: «Մենք ոչ մեկի դեմ չենք մարտնչում եւ չենք պատերազմում»,- նշել էր Իրանի նախագահը:
Իրանի նախագահի խոսքը ԱՄՆ Պետքարտուղարության ավելի վաղ արած հայտարարության արձագանքն էր, որ Վաշինգթոնը կջանա դաշնակիցներին համոզել նոյեմբերի սկզբին ամբողջությամբ դադարեցնել Իրանից նավթի գնումը, իսկ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը նշել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի, Չինաստանի կամ ցանկացած այլ երկրի դեմ, որոնք չնայած ԱՄՆ դիրքորոշմանը կշարունակեն Իրանից նավթ գնել: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեն հայտարարել էր, որ Իրանի նավթային հատվածի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները կսկսեն գործել նոյեմբերի 4-ից, դրանից հետո այնտեղից նավթի մատակարարումները կհամարվեն պատժամիջոցների խախտում:

Трамп: Иран будет «страдать от последствий», если продолжит угрожать США
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран будет «страдать от последствий», если продолжит угрожать США.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС - «Президенту Ирана (Хасану) Рухани: никогда, никогда больше не угрожайте США или вы будете страдать от последствий, таких, которые вы еще никогда не видели за всю историю. Мы больше не та страна, которая будет терпеть ваши сумасшедшие слова о жестокости и смерти. Будьте осторожнее!», — написал Трамп в своем Twitter, передает РИА Новости.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани призвал американского лидера Дональда Трампа «не играть с огнем», подчеркнув, что Тегеран «ни с кем не воюет». По его словам, «сила Ирана – сдерживающая». «Мы ни с кем не сражаемся и не воюем», — отметил президент.
Слова президента стали реакцией на то, что ранее в госдепе США заявили, что Вашингтон постарается убедить союзников полностью прекратить закупку нефти из Ирана к началу ноября, а глава американского минфина Стивен Мнучин отмечал, что США готовы вводить санкции против России, Китая или любой другой страны, которая продолжит закупки нефти у Ирана вопреки позиции США. Госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что санкции США в отношении нефтяного сектора Ирана начнут действовать с 4 ноября, после этой даты поставки нефти оттуда будут считаться нарушением санкций.