Մարտական հերթապահություն իրականացնելու երկրորդ օրը զինվորն աչքի է ընկել բարդ առաջադրանք կատարելով. լրագրողներն այցելել են առաջնագիծ
Այսօր՝ հուլիսի 23-ին հայաստանյան և արցախյան մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ մեկնել են առաջնագիծ և եղել մարտական հերթապահություն իրականացնող ՊԲ զորամասերի պահպանության տակ գտնվող մի շարք դիրքերում: Այցը կազմակերպվել է «Հետք» ինտերնետային թերթի նախաձեռնությամբ և ԱՀ պաշտպանության բանակի աջակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ N զորամասի դիրքերից մեկի դիպուկահար շարքային Տիգրան Օհանյանը երեք օր է, ինչ ծառայության է անցել մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանման կազմում, սակայն արդեն հասցրել է աչքի է ընկնել բարդ առաջադրանք կատարելով:
Մեզ հետ զրույցում Տիգրան Օհանյանը ասաց, որ շուրջ վեց ամիս է ինչ ծառայում է ՊԲ զորամասում:
«Հենց սկզբից էլ նպատակ ունեի դիպուկահարի մասնագիտություն ստանալ և ծառայությունս իրականացնել առաջնագծում: Արդեն ուսումնական գումարտակում ծառայելու ընթացքում սովորել և մասնագիտացել եմ դիպուկահարի գործում և այժմ այստեղ կատարում եմ առօրյա ծառայողական պարտականություններս»,- նշում է Տ. Օհանյանը:
Դիրքի ավագը իր հերթին խոսելով Տիգրանի մասին, նշեց, որ ուսումնական շրջանում վերջինս հաճախակի է աչքի ընկնել նաև կրակային պատրաստության դասերին՝ հրաձգությունների ժամանակ դիպուկ խոցելով նախատեսված նշանակետերը:
Սակայն իր մասնագիտությանը գերազանց տիրապետելու կարողությունը Տ. Օհանյանը ցույց տվեց մարտական հերթապահության անցնելու հենց երկրորդ օրը՝ ստանալով հատուկ առաջադրանք և իրականացնելով առանց որևէ դժվարության:
«Դիտարկման ընթացքում նկատվել էր հակառակորդի տեսանկարահանող սարքը՝ մոտ 600-700 մետր հեռավորության վրա, որն այդ պահին ակտիվորեն գործում էր: Հրամանատարի կողմից ստացա խնդիրը՝ թիրախավորել և խոցել, անցա առաջադրանքի կատարմանը և շարքից հանեցի հակառակորդի տեսանկարահանող սարքը»,- առանձնակի համեստությամբ պատմում է Տ. Օհանյանը:
Ինչպես հայտնեց դիրքի ավագը՝ զորամասի հրամանատարն արդեն հստակ հայտնել է, որ հերթափոխից հետո՝ զորամաս հասնելուն պես, առաջադրված խնդիրն անթերի կատարելու համար Տ. Օհանյանը խրախուսվելու է:

Во второй день боевого дежурства солдат смог выполнить непростую задачу. Журналисты посетили линию фронта
23 июля ряд журналистов армянских и арцахских СМИ отправились на линию фронта и посетили ряд позиций под защитой воинских частей Армии обороны, выполнявших боевую службу. Визит был организован онлайн-газетой «Хетк» и при поддержке Армии обороны АР.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», прошло три дня с тех пор, как один из снайперов, Тигран Оганян, несет боевое дежурство на одной из позиций воинской части N в структуре подразделения, но уже успел выполнить непростую задачу.
В беседе с нами Тигран Оганян сказал, что он около шести месяцев служит в воинской части Армии обороны.
«С самого начала у меня была цель получить профессию снайпера и нести службу на линии фронта. Во время учебы в батальоне, я учился и специализировался в снайперском деле, и теперь я здесь, выполняю свои ежедневные обязанности», - отметил Т. Оганян.
Старший позиции, говоря о Тигране, отметил, что в период обучения, он также был внимателен к урокам огневой подготовки, нанося удары по целям при стрельбе.
Однако свою способность отлично овладевать своей профессией, Т. Оганян показал на второй день боевого дежурства, получив особую задачу и выполнив ее без особого труда.
«Во время мониторинга была обнаружена видеокамера противника примерно на расстоянии 600-700 метрах, которая активно работала в тот момент. Я получил задание от командира, навести цель и подбить объект, я выполнил задачу и подбил видеокамеру противника», - сказал Т. Оганян.
Как сообщил старший позиции, командир воинской части уже заявил, что после смены, по прибытию в воинскую часть, за безупречное выполнение поставленной задачи Т. Оганян будет поощрен.