Քարին տակում շարունակվում են արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրման աշխատանքները
Շուշիի շրջանի Քարին տակի համայնքում շարունակվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ իրականացվող արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏհուլիսի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ներկայացուցիչ Րաֆֆի Հեքիմյանն ասել է, որ Ասկերանի և Շուշիի շրջաններում տեղադրումներն իրականացնելու համար իրենց կողմից ընդհանուր առմամբ տրամադրվել էր 400 հազար եվրո գումար:
«Արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրմանը զուգահեռ` նախագծման փուլում են գտնվում ֆոտովոլտային վահանակները, որոնք ևս պետք է տեղադրվեն առաջիկայում:
Ծրագիրը նախատեսված է ավարտել մինչև տարեվերջ: Սա շատ օգտակար է լինելու ընտանիքների համար, քանի որ այն ստեղծելու է հարմարավետություն և խնայողություն: Պատմական դեր ունեցող Քարին տակը մեզ համար առաջին հերթին ծառայեց որպես փորձ: Շատ կարևոր է նաև, որ ջրատաքացուցիչների տեղադրման աշխատանքներին մասնակցում են «Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարան»-ի աշկերտները: Կարծում եմ` Արցախում ծրագիրը կշարունակվի»,- մանրամասնել է Ր. Հեքիմյանը:
«Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարան»-ի գործադիր տնօրեն Վասպուրակ Կարապետյանն էլ նշել է, որ արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրման աշխատանքներին ընդգրկված են նաև ուսումնարանի վարպետները:
«Քարին տակ համայնքում նախատեսվում է տեղադրել շուրջ 135 արևային ջրատաքացուցիչներ, որոնցից 22-ի աշխատանքներն արդեն ավարտվել են: Ասկերանի շրջանի համայնքային նշանակության մի շարք կառույցներում ևս աշխատանքներ են տարվում այդ ուղղությամբ:
Ծրագիրն ուսումնական գործընթացի մի մասն է կազմում և մեր աշկերտներին հնարավորություն է տալիս ապագա աշխատատեղերի հարցում խոչընդոտներ չունենալ, քանի որ տեղադրումից հետո, բնականաբար, համակարգերը պետք է նաև սպասարկվեն: Այդ գործընթացում 2 հերթափոխով ներգրավված են 12 աշկերտներ: Նրանցից որոշներն արդեն ինքնուրույն են աշխատում: Յուրաքանչյուր տեղադրված ջրատաքացուցիչի համար աշկերտը ստանում է 6000 դրամ վարձատրություն»,- ավելացրել է Վ. Կարապետյանը:
Իսկ Քարին տակի համայնքի ղեկավար Մխիթար Առուշանյանը նշել է, որ գյուղի ջրամատակարարման հարցը լուծված է դեռևս 2013 թվականից: Տեղադրման հարցերում որևէ տեխնիկական խնդիրներ այդ առումով չեն եղել:
«Ծրագիրը համարում ենք դրական, քանի որ ամսվա կտրվածքով բնակիները տնտեսում են միջինը 5000-6000 դրամ բնական գազի համար վճարվող գումարը: Հարկ է ընդգծել, որ տեղադրման ընթացքում մասնագետները բացատրում են համակարգից օգտվելու կանոնները, տրամադրում 5 տարի ժամկետով երաշխավորագիր և համապատասխան փաստաթղթեր օգտագործման կանոնները ուսումնասիրելու նպատակով»,- մասնավորապես ասել է Մ. Առուշանյանը:

Продолжается установка солнечных водонагревателей в общине Карин Так
В общине Карин Так Шушинского района продолжается установка солнечных водонагревателей, финансируемая французским филиалом Всеармянского фонда «Айастан».
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июля, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» представитель французского филиала Всеармянского фонда «Айастан» Раффи Экимян сказал, что им было предоставлено 400 тысяч евро на установку солнечных водонагревателей в Аскеранском и Шушинском районах.
«Наряду с установкой солнечных водонагревателей, на стадии проектирования находятся фотоэлектрические панели, которые также должны быть установлены в ближайшем будущем.
Программу планируется завершить к концу года. Это станет незаменимой вещью для многих семей, так как создаст комфорт и экономию. Крин Так, который имеет историческую роль, послужил для нас отличным опытом в установке панелей. Важно также, что ученики ремесленного училища "Езник Мозян" участвуют в установке водонагревателей. Я думаю, что эта программа будет продолжена в Арцахе», - сказал Р. Экимян.
Васпурак Карапетян, исполнительный директор Профессионального училища имени Езника Мозяна, отметил, что мастера училища также участвуют в установке солнечных водонагревателей.
«В общине Карин Так предусмотрено установить около 135 солнечных водонагревателей, 22 из которых уже установлены. Работы ведутся в ряде общественных структур в Аскеранском районе.
Программа является частью образовательного процесса и позволяет нашим ученикам не иметь препятствий с будущим трудоустройством, так как, естественно, после установки системы также должны обслуживаться. В этом процессе участвуют 12 учеников в 2 смены. Некоторые из них уже работают самостоятельно. Ученик получает 6000 драм за каждый установленный водонагреватель», - добавил В. Карапетян.
Между тем глава общины Карин Так Мхитар Арушанян отметил, что проблема водоснабжения в селе была решена еще с 2013 года. В вопросе установки систем не было технических проблем.
«Мы считаем проект положительным, так как жители экономят от 5000 до 6000 драм в месяц за природный газ. Следует подчеркнуть, что во время установки водонагревателей специалисты объясняют правила работы системы, предоставляют пятилетнюю гарантию и изучают правила использования соответствующих документов», - сказал М. Арушанян.