Պետնախարար Մարտիրոսյանը քննարկել է արևային էներգետիկայի հետագա զարգացումը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է Արցախում նպաստամատույց գործունեությամբ զբաղվող մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչների՝ «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանի տնօրեն Վասպուրակ Կարապետյանի գլխավորությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկացրին ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հանդիպման հիմնական թեման կազմել է Արցախում ֆոտովոլտայիկ վահանակների (արևային էներգետիկա) հետագա ծավալումն ու զարգացումը։ Արձանագրելով վերականգնվող էներգիայի այդ տեսակի սոցիալ-հումանիտար և բնապահպանական կարևորությունը՝ պետնախարար Գ․ Մարտիրոսյանը հավաստիացրել է, որ արցախյան իշխանությունները հետայսու նույնպես պատրաստ են շարունակել ոլորտի զարգացումը մասնավոր գործընկերների հետ։
Քննարկման մասնակիցները կարևորել են արևային էներգիայի սպառողների հոսանքահաշվիչ համակարգերի առանձնացումը մայր ցանցից և հաշվարկային հստակ մեխանիզմի կիրառումը։ Դրական ընդունելով այս առաջարկը՝ պետնախարարը հյուրերին տեղեկացրել է, որ իշխանությունները նախատեսում են արդեն այս աշնանն օրենսդրական նորամուծություններ իրականացնել, որոնք Հայաստանի Հանրապետության օրինակով թույլ կտան ինքնավար արևային կայաններ ունեցող մենատնտես քաղաքացիներին էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը վաճառել «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ին։
Հանդիպման ավարտին Գ․ Մարտիրոսյանն առաջարկել է հյուրերին ապագայում ֆինանսական միջոցների բավարար առկայության պարագայում արևային էներգիայի զարգացման տեսանկյունից ուշադրության կենտրոնում պահել նաև Շահումյանի շրջանը՝ որպես վերաբնակեցված գոտի։ Ներկայումս առտնին և համայնքային նշանակության արևային վահանակներ կան Շուշիի և Ասկերանի շրջաններում։

Государственный министр Мартиросян обсудил вопросы дальнейшего развития солнечной энергетики
26 июля государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял представителей ряда организаций, занимающихся предоставлением помощи в Арцахе во главе с директором профессионального училища имени Езника Мозяна Васпураком Карапетяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, основной темой встречи стало дальнейшее продвижение и развитие фотоэлектрических солнечных батарей (солнечной энергетики) в Арцахе. Выделяя  важность социальной, гуманитарной и экологической значимости этого вида возобновляемых источников энергии, Мартиросян заверил, что власти Арцаха также готовы продолжить развитие данного сектора с частными партнерами.
Участники встречи отметили необходимость разделения систем учета электроэнергии потребителей солнечной энергии от основной сети, и использование четкого механизма расчета. Принимая данное предложение, государственный министр сообщил гостям, что власти планируют провести законодательные инновации этой осенью, что, на примере Республики Армения, позволит самозанятым гражданам автономных солнечных электростанций продавать излишки электроэнергии ЗАО «Арцахэнерго».
В конце встречи, Мартиросян предложил гостям, в будущем, при наличии достаточных финансовых ресурсов, сосредоточиться на развитии солнечной энергии в Шаумянском районе, как в зоне переселения. В настоящее время солнечные панели, имеющие общественное значение, есть в Шушинском и Аскеранском районе.