Էրդողանը ԲՐԻԿՍ-ի առաջնորդներին կոչ է արել Թուրքիային ընդունել դաշինք
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Յոհանեսբուրգում (Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն) ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում ունեցած հանդիպումներին կոչ է արել դաշինքի առաջնորդներին թույլ տալ Թուրքիային անդամակցել ԲՐԻԿՍ-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ես ասացի, որ եթե դուք ընդունեք մեզ դաշինք, այն կսկսի կոչվել ԲՐԻԿՍԹ»,- news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Էրդողանը, հավելելով, որ ԲՐԻԿՍ-ի անդամները ջերմորեն ողջունել են այդ առաջարկը։
«Մենք այդ 5 երկրների հետ G20-ի կազմում ենք, ես կցանկանայի, որ նրանք քայլեր ձեռնարկեին մեզ ընդունելու համար, եւ մենք մեր տեղը զբաղեցնեինք ԲՐԻԿՍ-ում»,-ասել է նա։
ԲՐԻԿՍ-ի գագաթաժողովը տեղի է ունեցել հունիսի 26-ից 27-ը Յոհանեսբուրգում: Հանդիպման ընթացքում երկրների ղեկավարները ստորագրել են կազմակերպության տասը տարվա գործունեության արդյունքների ամփոփման Յոհանեսբուրգի հռչակագիրը:

Эрдоган попросил членов БРИКС принять Турцию в свою группу
С предложением расширить группу обратился к членами БРИКС президент Турции Реджеп Эрдоган. Если принять в нее Турцию, то группа станет называться БРИКСТ, отметил Эрдоган на конференции в Йоханнесбурге.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июля, АРЦАХПРЕСС - Президент Турции Реджеп Эрдоган призвал лидеров стран БРИКС принять его страну в группу. Об этом он сказал на пресс-конференции в Йоханнесбурге 27 июля, пишет газета Hurriyet Daily News 29 июля.
«Если вы нас возьмете, то группу будут называть БРИКСТ», — отметил Эрдоган. По его словам, лидеры стран, входящих в группу, приняли его предложение тепло. «Особенно Китай сказал, что он выступает за расширение. Я увидел, что они рассматривают возможность участия других стран в своей группе. Они не выступают против этого», — сказал турецкий лидер.
Эрдоган напомнил, что Турция находится среди стран «Большой двадцатки». «Хотелось бы, чтобы они предприняли необходимые шаги, чтобы мы стали частью группы и заняли свое место в БРИКС», — заметил Эрдоган.