Ակնայում տեղադրված հուշաքարի կապակցությամբ մի շարք երիտասարդական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ
Վերջին օրերին արցախյան հանրության շրջանում խոր հիասթափություն և անհանգստություն է առաջացրել Ակնայում (նախկինում՝ Աղդամ) Ադրբեջանի ազգային հերոս, Աղդամի գրոհայինների գումարտակի առաջին հրամանատար Ալլահվերդի Բաղիրովի հուշաքարի վերականգնումը մեր որոշ հայրենակիցների կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է Արցախի երիտասարդական, հասարակական կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ:
«90-ականների սկզբներին՝ արցախյան ազատամարտի շրջանում, Աղդամն ադրբեջանական բանակի հզոր ռազմական հենակետերից մեկն էր, որտեղից զոր ու գիշեր հրետակոծվում էին ինչպես մերձակա հայկական գյուղերը, նույնպես և մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։ Գրեթե անդադար էին այդտեղից իրականացվող ելուզակային հարձակումները հայկական բնակավայրերի վրա, այդ թվում՝   անձամբ Ալլահվերդի Բաղիրովի և նրա գլխավորած գումարտակի անմիջական մասնակցությամբ։ Արցախահայության՝ ցեղասպանությանն ուղղված այդ բարբարոսական գործողությունների հետևանքով հարյուրավոր հայ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել՝ երեխաներ, կանայք ու ծերունիներ։ Ի վերջո, Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերին 1993թ. հուլիսի-22-23-ին հաջողվեց փայլուն ռազմագործողության արդյունքում՝ հայ քաջորդիների արյան ու կյանքի գնով իսպառ չեզոքացնել թշնամու «գայլաորջ» դարձած այդ հենակետը։
Եվ հիմա մեր ինչ-ինչ հայրենակիցներ, այսպես կոչված,  «մարդասիրական մղումներից դրդված»  փորձում են վերականգնել հայ բնակչության սպանդի կազմակերպիչ դահիճներից մեկի հուշաքարը։
Մենք՝ Արցախի Հանրապետության հասարակական կառույցներս, խստիվ դատապարտում ենք այդ հակազգային քայլը՝ որակելով այն որպես հայ ժողովրդի ազգային ինքնասիրությունը, պատիվն  ու  արժանապատվությունը վիրավորող, Հող հայրենիի ազատագրությանն իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր հերոս նահատակների հիշատակի անարգմանն ուղղված  իրողություն։
Ադրբեջանում առայսօր պետական և հասարակական մակարդակներով շարունակվում է հայատյաց քաղաքականությունը։ Պղծվում, ջարդվում, ոչնչացվում են հայկական շիրմաքարերը և պատմամշակութային  հուշարձանները: Ի տարբերության՝ Արցախում պետական ու հանրային հոգածության տակ են գտնվում մահմեդական հոգևոր նյութական արժեքները, այդ թվում՝ Շուշիում և Ակնայում առ այսօր մնայուն մզկիթները, որոնց տարածքում կանգուն են ադրբեջանական գերեզմանաքարերը, աշխատանքներ են տարվում, մասնավորապես, Շուշիի պարսկական մզկիթի վերականգնման ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, մենք միանգամայն օրինաչափ ու տրամաբանական ենք համարում, որ մեր մի խումբ հայրենասեր երիտասարդներ, որոնցից շատերի հարազատները  նահատակվել են Ազատամարտում, ի պատասխան ջարդել են այդ տխրահռչակ հուշաքարը: Անկասկած, նրանց այդ վարմունքը զուտ արժանապատվության և ինքնասիրության արտահայտություն էր։ Եթե հարևան երկրում չկա հայ ժողովրդի նկատմամբ հանդուրժողականության որևէ նշույլ, ապա ինչ խոսք կարող է լինել մեր կողմից նույն այդ հանդուրժողականության դրսևորման մասին»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության տակ ստորագրել են
«Հայկի Սերունդ» ՀԿ
«ԱԱՄ «Հայրենյաց Պաշտպան» ԵԿ
«Երիտասարդ մարդկանց քրիստոնեական ընկերակցություն Արցախ» ՀԿ
«Արցախի երիտասարդության զարգացման կենտրոն» ՀԿ
«Առաջ Արցախ» ՀԿ
«Միացյալ Հայաստան» ՀԿ
«Հանուն Հայրենիքի» ՀԿ
«Իրազեկ սերունդ» ՀԿ
«Երիտասարդական հանրային հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ
Հիշեցնենք, որ օրերս համացանցում հրապարակվել է մի տեսանյութ, ըստ որի՝ Արցախում որոշ մարդկանց կողմից մի քանի օր առաջ տեղադրվել է արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի Ակնայի (Աղդամի) ճակատի հրամանատարներից Ալահվերդի Բագիրովի, ով նաև Ադրբեջանի հերոս է, հուշաքարը։ Նախաձեռնության հեղինակներից Արցախի ինքնապաշտպանակն ջոկատների առաջին շտաբի պետ (1988-89թթ.), այնուհետև Կենտրոնական պաշտպանական շտաբի պետ, «Մարտական խաչ» շքանշանի ասպետ Ռազմիկ Պետրոսյանը հայտարարել է, թե ադրբեջանական վանդալիզմի ֆոնին այս հուշաքարի առկայությունը նաև հայերի հանդուրժողականության մասին է վկայում: Նա նաև նշել է, որ հուշաքարը տեղադրվել էր դեռևս 1994 թվականին, իսկ հիմա ուղղակի թարմացվել է: Տեղադրված հուշաքարը երկար կյանք չի ունեցել, այն ոչնչացվել է երիտասարդների կողմից:

Ряд молодежных организаций опубликовал заявление в связи с памятником, воздвигнутом в Акне
В последние дни общественность Арцаха глубоко разочарована и встревожена восстановлением одним из наших соотечественников памятника первому командующему Агдамского батальона, национальному герою Азербайджана в Акне (ранее Агдам) Аллахверди Багирову.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 июля, АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в заявлении молодежных неправительственных организаций Арцаха.
«В начале 1990-х годов, во время освободительной войны в Арцахе, Агдам был одной из самых сильных военных баз азербайджанской армии, откуда обстреливались как близлежащие деревни, так и столица Степанакерт. Разбойнические нападения на армянские поселения были почти постоянными, включая непосредственное участие Аллахверди Багирова и его батальона в боях. Сотни армянских мирных жителей, в том числе дети, женщины и пожилые люди, были убиты в результате этих варварских актов геноцида, направленных против жителей Арцаха. В конце концов, с 22 по 23 июля 1993 года силам самообороны Арцаха удалось в результате блестящих военных действий полностью нейтрализовать врага ценой крови и жизней армянских ребят.
И вот некоторые из наших соотечественников, руководствуясь, так называемыми «гуманистическими мотивами» пытаются восстановить памятник одному из организаторов массового убийства армянского населения.
Мы, неправительственные организации Республики Арцах, решительно осуждаем этот антинациональный ход, квалифицируя его как оскорбляющий гордость, честь и память о наших героях, которые пожертвовали своей национальной самоотверженностью и достоинством ради освобождения нашей родины.
Антиармянская политика до сих пор продолжается в Азербайджане на государственном и общественном уровнях. Оскверняются, разрушаются и уничтожаются армянские надгробные плиты и памятники истории и культуры. В Арцахе же, напротив, государственные и общественные мусульманские духовные ценности находятся под постоянной защитой и опекой, в том числе в мечетях Шуши и Акне, на территории которых, по сей день сохранились надгробные плиты азербайджанцев, проводятся строительные работы, в частности, работы проводятся в направлении восстановления иранской мечети в Шуши.
В то же время, мы считаем нормальным и логичным, что группа нашей патриотической молодежи, чьи близкие были убиты в Освободительной войне, в ответ на это они уничтожили этот позорный памятник. Несомненно, такое поведение было признаком чистого достоинства и самопожертвования. Если в соседней стране нет признаков толерантности к армянскому народу, то какая речь может идти о той же толерантности с нашей стороны? », - говорится в заявлении.
Заявление было подписано
НПО «Айки Серунд»
НПО «Айреняц паштпан»
НПО «Молодежная христианская ассоциация Арцах»
НПО «Центр развития молодежи Арцаха»
НПО «Арач Арцах»
НПО «Миацял Арцах»
НПО «Анун Айреники»
НПО «Иразек серунд»
НПО «Молодежный общественный исследовательский центр»
Напомним, что недавно в Интернете было опубликовано видео, согласно которому несколько человек в Арцахе на днях установили памятник одному из командиров армии Агдамского Народного фронта Аллахверди Багирову, который также был героем Азербайджана во время арцахской войны. Один из инициаторов Размик Петросян, участвующий в войне, заявил, что наличие этого памятника на фоне азербайджанского вандализма также свидетельствует о толерантности армян. Он также отметил, что памятник был установлен в 1994 году, и теперь он всего лишь обновлен. Памятник долго не прожил, он был разрушен молодежью.