Արցախի հարցում որոշողը մեր ժողովուրդն է. այդ տրամաբանությունից դուրս որևէ քայլ հանդիպելու է ուժեղ դիմադրության. Դավիթ Մելքումյան
Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Զոյա Թադեւոսյանի՝ նախօրեին արած այն հայտարարությանը, որ Արցախում ազատագրված տարածքներ չկան, և դրանք գրավյալ տարածքներ են, որոնք պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին, խիստ քննադատությամբ է արձագանքել Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության անդամ ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այդ կապակցությամբ «Արցախպրես»-ը զրուցել է ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի հետ:
-Պարո՛ն Մելքումյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք երեկ Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցչի կողմից հնչած այն միտքը, որ Արցախում ազատագրված տարածքներ չկան, դրանք գրավյալ տարածքներ են, որոնք պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին:
-Ինչքան էլ զարմանալի չլինի Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցչի կողմից նման հայտարարությունը, (հաշվի առնելով այդ քաղաքական ուժի օրակարգը 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններին), այնուամենայնիվ, քաղաքական որոշ գործիչներ պարբերաբար փորձում են ստուգել մեր ժողովրդի վերաբերմունքը ազգային ինքնության պահպանման հարցերում: Պարտվողական ու կեղծ խաղաղասիրական գաղափարներին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին տվել է իր գնահատականը՝ այդ կուսակցությանը մոտ չթողնելով երկրի կառավարմանը: Զարմանալին այն է, թե որքան պետք է մարդ իրականությունից կտրված և իրողություններից օտարված լինի, որ ադրբեջանական ագրեսիվ հայատյացության պայմաններում դեռևս խոսի ինչ-որ տարածքների վերադարձի կամ ինչ-ինչ զիջումների մասին: Իր հայտարարությամբ այդ տիկինը ոչ միայն խախտել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը, որում հստակ ամրագրված է ազատագրված տարածքների կարգավիճակը, այն նաև վիրավորել է հայ մարդու արժանապատվությունն ու նսեմացրել վերջին հարյուրամյակում մեր ամենամեծ հաղթանակի արժեքը:
-Ինչպե՞ս են Արցախում ընկալում այդ հայտարարությունը, ինչպիսի՞ն է Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության արձագանքը այդ կապակցությամբ:
-Այդ հայտարարությունը, որը արտահայտում է քաղաքական ինչ-ինչ շահեր հետապնդող նեղ շրաջանակի կարծիքը և որևէ աղերս չունի Արցախի հարցում համահայկական դիրքորոշման հետ, դատապարտելի է ոչ միայն Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության, Արցախում ապրող մարդու, այլև ցանկացած հայի համար:
Արցախի հարցում որոշողը մեր ժողովուրդն է. որևէ քայլ կամ հայտարարություն այդ տրամաբանությունից դուրս հանդիպելու է ուժեղ և անկասելի դիմադրության:

Народ Арцаха сам определяет свой статус. Любой шаг вне этой логики столкнется с сильным сопротивлением. Давид Мелкумян
Накануне представитель Армянского национального конгресса (АНК) Зоя Тадевосян заявила, что в Арцахе нет освобожденных территорий, и что они являются оккупированными землями, которые следует вернуть Азербайджану. Это вызвало волну протестов и недовольства в Арцахе, в частности, с большой критикой данного заявления выступил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям, член Демократической партии Арцаха Давид Мелкумян.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 августа, АРЦАХПРЕСС – В этой связи «Арцахпресс» побеседовал с заместителем председателя Постоянной комиссии НС по международным сношениям.
- «Господин Мелкумян, как бы вы прокомментировали идею, высказанную представителем Армянского национального конгресса (АНК) о том, что в Арцахе нет освобожденных территорий, и что они являются оккупированными территориями, которые должны быть возвращены Азербайджану?
- Как бы удивительно не звучало заявление представителя Армянского национального конгресса (с учетом повестки дня этой политической силы на парламентских выборах 2017 года), тем не менее, некоторые политические деятели периодически пытаются проверить отношение наших людей к сохранению национальной идентичности. Гражданин Республики Армения дал свою оценку пораженческим и ложным миролюбивым идеям, не покидая близкую к правительству сторону. Удивительно то, насколько человек должен быть отдален от реальности, что в условиях агрессивной азербайджанской армянофобии, все еще продолжать говорить о возвращении или некоторых уступках определенных территорий. В своем заявлении эта женщина не только нарушила Конституцию Республики Арцах, которая четко определила статус освобожденных территорий, но и оскорбила достоинство армянского народа и унизила ценность нашей величайшей победы в прошлом веке.
- Как восприняли в Арцахе данное заявление и какова реакция Демократической партии Арцаха в этом вопросе?
- Это заявление, выражающее узкое мнение о политических интересах и не имеющее никакой связи с общеармянской позицией в отношении Арцаха, осуждается не только со стороны Демократической партии Арцаха, но со стороны любого армянина.
Только народ Арцаха вправе решать и определять свой статус. Любой шаг вне этой логики столкнется с сильным сопротивлением.