ՆԱՏՕ-ի առաքելությունը վարժանքներ Է սկսել Կոսովոյում
Կոսովոյում եւ Մետոքիայում ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո գործող միջազգային առաքելությունը (KFOR) Facebook-ի իր պաշտոնական Էջում հայտնել Է ինքնահռչակ հանրապետության տարածքում վարժանքներ անցկացնելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ - ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «KFOR-ը Կոսովոյում զինավարժանքներ Է անցկացնում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1244-րդ բանաձեւին համապատասխան՝ պատրաստականության եւ օպերատիվ ներուժի պահպանման նպատակով եւ խաղաղությունը, անվտանգությունը եւ տեղաշարժման ազատությունը երաշխավորելու համար»,- ասված Է առաքելության հաղորդագրության մեջ:
Կցված տեսագրություններում երեւում Է ՆԱՏՕ-ի արտաճանապարհային ավտովտոմեքենաների, զրահապատ փոխադրամեքենաների, թրթուրավոր եւ բեռնատար տեխնիկայի շարասյունը, որն ընթանում Է Կոսովոյի բնակավայրերով: Զինավարժանքների սկսվելու հետ գրեթե միաժամանակ Կոսովոյի զանգվածային լրատվամիջոցները հայտնել են ինքնահռչակ հանրապետության ոստիկանության բոլոր աշխատակիցներին «օպերատիվ գործունեության» համար արձակուրդից հետ կանչելու հրամանի մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Миссия НАТО начала учения в Косово
Международная миссия под эгидой НАТО в Косово и Метохии (KFOR) сообщила о проведении учений на территории самопровозглашенной республики на своей официальной странице в Facebook.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 августа, АРЦАХПРЕСС - "KFOR проводит учения в Косово в соответствии с резолюцией 1244 Совбеза ООН с целью поддержания готовности и оперативного потенциала, и чтобы гарантировать мир, безопасную обстановку и свободу передвижения", — говорится в сообщении миссии, сообщает РИА Новости.
На приложенных видеозаписях видна колона внедорожников, БТР, гусеничной и грузовой техники НАТО, которая двигается по косовским населенным пунктам. Практически одновременно с началом учений косовские СМИ сообщили о приказе об отзыве из отпусков всех сотрудников полиции самопровозглашенной республики для "оперативной деятельности".