Հանրապետությունում ավարտվել է հացահատիկայինների բերքահավաքը. փոխնախարար
Հանրապետության այս տարվա բերքի տակ կատարված հասկավոր հացահատիկային մշակաբույսերի հնձի աշխատանքներն ավարտվել են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 20 ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում ասել  է ԱՀ  գյուղատնտեսության     փոխնախարար  Վիլեն  Ավետիսյանը:
Նրա  խոսքով՝    բերքահավաքի  ենթակա   հասկավոր հացահատիկային ցանքատարածությունները  կազմել  են   68  հազար 283,3 հա, որից  36  հազար 617,9 հա-ը  ցորեն, 30  հազար 112,4-ը՝   գարի  և  1553-ը՝   հաճար:
Փոխնախարարը  նշել է, որ   ցանքատարածություններից   հնձվել  է  36 հազար 19,2 հա  ցորեն, 29  հազար  342,7  հա   գարի  և  1183,7  հա  հաճար:
«Գարու   համախառը  բերքը   կազմել  է 50 հազար 281,9 տ, ցորենինը՝   81  հազար 639,2  տ    և   հաճարինը՝ 2039,3: Ընդհանուր    համախառն   բերքը   կազմել  է  133  հազար  960,4 տ, միջին    բերքատվությունը  հա-ից՝  20,1ց»,-մանրամասնել  է  Վ.  Ավետիսյանը:
Խոսելով  կարկտահարության   հետևանքով  գյուղատնտեսական  նշանակության   տարածքների    վնասների  մասին՝   փոխնախարարն ասել է, որ  ընդհանուր  առմամբ,   30-100 %-ով   վնասվել  է  շուրջ  15  հազար  հա ցանքատարածություն, որից    13   հազար 800 հա-ը հասկավոր  հացահատիկայիններ, այդ  թվում   100%-ով   տուժել  է  9000 հա  հասկավոր  հացահատիկային   ցանքատարածքներ:
Մեր  զրուցակիցը  տեղեկացրել  է նաև, որ բնական  աղետների   պատճառով   տուժած   հողօգտագործողներին   դրամական  աջակցություն  ստանալու   վերաբերյալ  նախագիծն իրենց  կողմից   ներկայացվել է  ԱՀ  կառավարություն:
Ըստ  Վ.  Ավետիսյանի՝  կապված եղանակային  անբարենպաստ   պայմաններից, նախորդ  տարվա  համեմատ   այս   տարվա   բերքատվությունը     ցածր  է:

Работы по сбору урожая зерновых культур в Республике завершены.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил заместитель министра сельского хозяйства Республики Арцах Вилен Аветисян.
По его словам, посевные площади злаковых культур, подлежащие уборке, составили 68 тыс. 283,3 га, из которых 36 тыс. 617,9 га пшеницы, 30 тыс. 112,4 – ячменя и 1553 – пшеницы двузернянки.
Заместитель министра отметил, что с посевных площадей было собрано 36 тыс. 19,2 га пшеницы, 29 тыс. 342,7 га ячменя и 1183,7 – пшеницы двузернянки.
«Общий урожай ячменя составил 50 тыс. 281,9 т, пшеницы - 81 тыс. 639,2 т, а фасоли - 2039,3 т. Валовой сбор культур составил 133 тыс. 960,4 т, средняя урожайность составила 20,1 ц», - сказал В. Аветисян.
Говоря о вреде, причиненном сельскохозяйственным угодьям из-за града, заместитель министра сказал, что около 15 000 гектаров земли были повреждены на 30-100%, из которых 13 800 гектаров были крупы, в том числе на 100% пострадали 9 000 га традиционных зерновых культур.
Наш собеседник также сообщил, что проект по предоставлению финансовой поддержки землепользователям, пострадавшим от стихийных бедствий, был представлен правительству Республики Арцах.
По словам В. Аветисяна, из-за неблагоприятных погодных условий, урожай в этом году ниже, чем в предыдущем году.