«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Շոշ համայնքում կառուցվում է մանկապարտեզ
Այսօր՝ օգոստոսի 22-ին, Հայաստան համահայկական հիմնադրամի և արգենտինահայ բարերար ընտանիքների ներկայացուցիչներն այցելել են Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ՝ ծանոթանալու համայնքում կառուցվող մանկապարտեզի ընթացիկ շինարարական աշխատանքներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստան համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի համակարգող Վարդան Փարթամյանն ասել է, որ սա Տորոնտոյի «Հայաստան» հիմնադրամի հերթական ծրագիրն է Շոշ համայնքում:
«Մինչ այս, Շոշ գյուղում հիմնադրամի կողմից կառուցվել է համայնքային կենտրոն և հանդիսությունների սրահ, ինչպես նաև դպրոցի շենքը: Հիմա այստեղ կառուցվում է միչև 90 երեխայի համար նախատեսված մանկապարտեզ, որպեսզի կրթական մասով ամբողջականացվի համայնքում արվող ծրագրերը»,- հայտնել է Վ. Փարթամյանը:
Նա նշել է, որ մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները բավականին ակտիվ են ընթանում և նախատեսվում է մյուս տարի մայիսին այն հանձնել շահագործման:
Ինչ վերաբերում է արգենտինահայ բարերարներին, ապա Վ. Փարթամյան խոսքով, մինչ այս,  հիմնադրամն իր արգենտինահայ բարերար Դևեճիէան, Էքզերճիէան, Շիմշիրօղլու ընտանիքների ֆինանսավորմամբ Քարին տակ համայնքում կառուցվել է նաև մանկապարտեզ և համայնքային կենտրոն:
«Քարին տակ համայնքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը բազմաթիվ ներդրումներ է կատարում: Մենք սկսեցինք խմելու ջրից, որը իրոք համահայկական ծրագիր դարձավ՝ համախմբելով հայերի՝ մոտավորապես 9 երկրից: Դրանից հետո դպրոցում տեղադրվեց ջեռուցման համակարգ, կառուցվեց նոր մարզադահլիճ, համայնքային կենտրոն և անցյալ տարի նաև՝ մանկապարտեզ»,- մանրամասնել է Վ. Փարթամյանը, նշելով, որ բարերարները նաև այցելելու են Քարին տակ համայնք՝ տեսնելու նախկինում կատարված ծրագրերի արդյունքները:
Բարերար Գրիգոր Շիմշիրօղլուն, ով ծնունդով Ստամբուլից է, անչափ կարևոր է համարում նախադպրոցական հաստատությունների առկայությունը գյուղական համայնքներում: «Սա արդեն մեր հինգերորդ կամ վեցերորդ այցն է Արցախ: Փորձում ենք միշտ լինել Արցախի կողքին և հնարավորինս աջակցել: Ուրախությամբ ենք տեսնում, որ այստեղ կյանքն աշխուժանում է և դա մեզ նոր ուժեր է հաղորդում նոր նախաձեռնություններով հանդես գալու համար»,- իր հերթին ասել է Գ. Շիմշիրօղլուն:

Всеармянский фонд «Айастан» строит детский сад в общине Шош
22 августа представители Всеармянского фонда «Айастан» и аргентинские благотворители армянского происхождения посетили село Шош Аскеранского района, чтобы ознакомиться с продолжающимися строительными работами детского сада.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 августа, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» руководитель отдела проектов Всеармянского фонда «Айастан» Вардан Партамян сказал, что это очередная программа канадского филиала (Торонто) Всеармянского фонда «Айастан» в общине Шош.
«До этого в деревне Шош фонд построил общинный центр и зал торжеств, а также здание школы. Сейчас в общине строится детский сад, рассчитанный на 90 детей, в целях интеграции образовательных программ в общине», - сказал В. Партамян.
Он отметил, что работы по строительству детского сада ведутся довольно активно, и предполагается, что они будет завершены в мае следующего года.
Что касается аргентинских филантропов армянского происхождения, то, по словам В. Партамяна, фонд при финансовой поддержке семей Деведжян, Экзерджян и Шимшироглу построил детский сад и общинный центр в Карин Таке.
«Всеармянский фонд «Айастан» делает большие инвестиции в общину Карин Так. Мы начали с программы питьевой воды, которая действительно стала общеармянской программой, объединив армян примерно из 9 стран. После этого в школе была установлена ​​система отопления, был построен новый спортзал, общинный центр, а в прошлом году - детсад», - в частности сказал В. Партамян, отметив, что благодетели также посетят село Карин Так, чтобы увидеть результаты предыдущих программ.
Благодетель Григор Шимшироглу, уроженец Стамбула, считает наличие дошкольных учреждений в сельских общинах чрезвычайно важными. «Это наш пятый или шестой визит в Арцах. Мы всегда стараемся быть рядом с Арцахом и поддерживать его как можно больше. Мы рады видеть, что здесь активизируется жизнь, и это дает нам новые силы, чтобы разрабатывать новые инициативы», - сказал Г. Шимшироглу.