Կոխ մարզաձևից Ստեփանակերտում անց է կացվել ՀՀ երիտասարդների բաց առաջնություն
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունների, ՀՀ հայկական կոխ-ըմբշամարտի ֆեդերացիայի համատեղ նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի N6 հիմնական դպրոցի մարզադահլիճում այսօր առաջին անգամ կոխ մարզաձևից անց է կացվել ՀՀ երիտասարդների բաց առաջնություն՝ նվիրված ԱՀ անկախության 27-ամյակին:
Կոխ   մարզաձևից Ստեփանակերտում   անց  է  կացվել   ՀՀ  երիտասարդների   բաց  առաջնություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի  հաղորդմամբ՝  առաջնությանն  ԱՀ-ից  և  ՀՀ-ից     մասնակցում   է     շուրջ  50  մարզիկ:
Բացման   խոսքով  միջոցառմանը հանդես  է   եկել  ԱՀ  կրթության, գիտության  և  սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանը:
Նա   ասել  է, որ  կոխը   հայկական    մարզաձև  է, որը   դարերի   խորքից  եկած  պատմություն  ունի:
Ն.  Աղաբալյանը   կարևորել  է  նման   սպորտային  միջոցառումների իրականացումը  և  նշել, որ  այն  նպաստում  է  հայկական ազգային մարզական ավանդույթների պահպանմանը, ֆիզիկական դաստիարակության ազգային համակարգի առանձնահատկությունների ուսումնասիրմանը,  հայրենասիրական դաստիարակության կարևորմանը, ազգապահպանմանը,  երիտասարդ սերունդների ճիշտ  արժեհամակարգի  ձևավորմանը:
Հայկական   կոխ-ըմբշամարտի  ֆեդերացիայի   նախագահ, հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի  աշխարհի   չեմպիոն   Վաղինակ  Գալուստյանն     ասել  է, որ  հայ   ժողովրդի   պատմության   մեջ  ազգային   մարզաձևերը, ֆիզիկական  վարժությունները  և   ժողովրդական խաղերը  ձևավորվել են  դարեր  առաջ: Հին  Հայաստանում  էլ տարածված  են  եղել  մենամարտի  մի  շարք  տեսակներ, որոնցից  ամենահինն   ըմբշամարտն  է, իսկ   կոխն  էլ   ըմբշամարտի     ճյուղերից  է:
Ըստ  Վ. Գալուստյանի՝   նման  մրցույթները հնարավորություն  են  տալիս  պահպանել  ազգային     մարզաձևերը: Այն   խթանում  է  նաև   այս  մարզաձևի   մասսայականացմանն  ու  զարգացմանը, ուրեմն   այն պետք  է  իրականություն  դառնա  համապատասխան  նախարարությունների, ֆեդերացիաների, սպորտի  բնագավառում  աշխատողների    շնորհիվ:
Միջոցառմանը   ԱՀ ԿԳՍ  նախարարը  և   ԱՀ  ազգային  անվտանգության   ծառայության   տնօրեն, ՀՀ   սպորտի  վարպետ   Սամվել  Շահրամանյանը    հաղթողներին  պարգևատրել են    մեդալներով, պատվոգրերով և  դրամական   պարգևներով:
Նշենք, որ  միջոցառմանը  հանդես  են  եկել    «Տնջրե»    երգի-պարի  խումբը  և  Ստեփանակերտի  մշակույթի   տան  դհոլահարների  համույթը:

В Степанакерте прошел Открытый чемпионат Армении по национальной борьбе Кох
При совместной инициативе Министерства образования, науки и спорта АР и Министерства спорта и по делам молодежи РА, а также Армянской федерации борьбы кох, в спортивном зале Степанакертской школы №6 состоялся первый молодежный юношеский чемпионат Армении, посвященный 27-й годовщине независимости Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент "Арцахпресс", в чемпионате приняли участие около 50 спортсменов из Арцаха и Армении.
Со вступительным словом на мероприятии выступила министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян.
Она сказала, что кох является армянским видом боевых искусств, который имеет многовековую историю.
Н. Агабалян подчеркнула важность проведения таких спортивных мероприятий и отметила, что они способствуют сохранению армянских национальных спортивных традиций, изучению особенностей национальной системы физического воспитания, важности патриотического воспитания, сохранению национальной идентичности и формированию правильной системы ценностей молодых поколений.
Президент Армянской федерации борьбы Кох, чемпион мира по греко-римской борьбе Вагинак Галустян сказал, что национальные виды спорта, физические упражнения и народные игры были сформированы много веков назад в истории армянского народа. В Древней Армении существовало несколько видов поединков – старейшим из них была борьба, а кох – один из ее видов.
По словам В. Галустяна, подобные соревнования позволяют сохранить национальные виды спорта. Это также стимулирует популяризацию и развитие этого вида спорта, поэтому это должно стать реальностью благодаря соответствующим министерствам, федерациям и спортивным работникам.
На мероприятии министр образования и науки АР, директор СНБ АР и мастер спорта РА Самвел Шахраманян наградили победителей медалями, дипломами и денежными премиями.
Следует отметить, что на мероприятии выступил традиционный ансамбль песни и танца «Тнджре» и ансамбль "Дхола"  Дома культуры Степанакерта.