Արցախի նման գեղեցիկ երկիր ես չէի տեսել. ՀՀ նախագահի տիկին (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր    առավոտյան   Նունե   Սարգսյանը,  ԱՀ  առաջին  տիկին  Անահիտ  Սահակյանը  և  ԱՀ  կրթության, գիտության  և սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանն   այցելել  են   Ստեփանակերտի   Խաչատուր Աբովյանի անվան N 1 հիմնական դպրոց:
ՀՀ  նախագահի   կինը    դպրոցի    տնօրինության   հետ   շրջել  է     կրթօջախով՝  ծանոթացել   դպրոցի  պայմաններին, շփվել    աշակերտների  և  ուսուցիչների  հետ:  Նունե   Սարգսյանը    ներկա   լինելով  աշակերտների   պարին   դասին, նրանց  հետ   շուրջպար է բռնել: Նա  դպրոցին  է  նվիրել   իր   հեղինակած     հեքիաթների   գրքերից:
Այնուհետև   հյուրերը    մեկնել   են   «Սոսե»  մանկապարտեզ, որտեղ    փոքրիկները  նրանց   դիմավորել  են  աղ  ու  հացով: Նրանք   ծանոթացել    են   մանկապարտեզի    շենքային  պայմաններին  ու  հնարավորություններին, շփվել  փոքրիկների  հետ  և  ներկա   գտնվել   Նունե   Սարգսյանի   արցախի  բարբառով թարգմանված   «Քաչալ ոզնին»    հեքիաթի     բեմադրությանը:
Նունե   Սարգսյանը  մանկապարտեզին  ևս  նվիրել  է իր  հեղինակած   հեքիաթների  գրքերից՝ հույս  հայտնելով, որ իր  ստեղծագործությունները     դաստիարակները  կընթերցեն   երեխաների  համար:
«Արցախպրես»-ի   թղթակցի    հետ  զրույցում   Նունե  Սարգսյանն  ասել է, որ  ինքն   առաջին  անգամ    է  Արցախում,   և իր    այցը   կրում     է  ճանաչողական  բնույթ:
«Արցախի   նման  գեղեցիկ    երկիր  ես   չէի   տեսել: Ամբողջ   ճանապարհին   հինում  էի  Արցախի   հիասքանչ  բնությամբ: Ես  շատ  եմ  հավանել      այս  չքնաղ  երկիրն  ու     ժողովրդին: Ուզում  եմ   իմ   կապն  ավելի  ամրապնդել  Արցախում  ապրող    երեխաների  հետ:  Այցիս    ընթացքում    ուզում  եմ տեսնել  ու   լսել   մարդկանց, ծանոթանալ  Արցախի  խնդիրներին   ու   ձեռքբերումներին: Հասցրել  եմ  լինել  Դադիվանքում, իրավամբ,  այն    կարելի  է  համարել  Արցախի  մարգարիտը: Իմ  հոգին   կապված  է   արցախցիների  հետ  և   ես  կրկին   կայցելեմ  Արցախ»,-ավելացրել  է Ն.  Սարգսյանը՝   նշելով, որ      այցի  ընթացքում   ինքը   կլինի   նաև      Շուշիում:
Խոսելով    նոր   ստեղծագործություններ  գրելու  մասին՝  Ն. Սարգսյանը  տեղեկացրել  է, որ  այժմ  ինքն  իր  6-ամյա   թոռան  հետ     աշխատում  է  «Կապույտ  գետաձին  և վարդագույն   մկնիկը»   հեքիաթի  վրա, որը    շուտով   լույս  կտեսնի:
Մեր զրուցակիցը  հույս  է  հայտնել, որ   իր  նոր  ստեղծագործությունը  ևս     կթարգմանվի  արցախի  բարբառով:

Armenian President Serzh Sargsyan and his wife Nouneh Sargsyan is in Artsakh on a two-day visit.
STEPANAKERT, OCTOBER 15, ARTSAKHPRESS: Nouneh Sargsyan, First Lady of the Republic of Artsakh, Anahit Sahakyan and Minister of Education, Science and Sport of the Republic of Artsakh Narine Aghabalyan visited Stepanakert School N1 after Khachatur Abovyan.
Armenian president's wife toured the school with the school director, got acquainted with the school's conditions, and communicated with pupils and teachers. Nouneh Sargsyan attended a dance class and danced with children. She has donated to the school one of her own fairy tale books.
Then the guests left for "Sose" kindergarten where children greeted them with salt and bread. They got acquainted with the building conditions and opportunities of the kindergarten, communicated with the children and participated in the performance of the ''Bald Hedgehog" fairy tale translated into  Artsakh dialect by Nouneh Sargsyan.
Nouneh Sargsyan donated to the kindergarten several  her own fairy tale books, expressing hope that  the fairty tales will be read to the children.
In an interview with "Artsakhpress", Nouneh Sargsyan said that for the first time she is in Artsakh and her visit is of cognitive character.
"I have never seen such a beautiful country like Artsakh. On the way to Artsakh, I was amazed by the magnificent nature of Artsakh. I really liked this wonderful country and people. I want to strengthen my relation with the children living in Artsakh. During my visit I want to see and hear people, get acquainted with Artsakh's problems and achievements
I have managed to be in Dadivank, truly, it can be considered Artsakh's pearl. My soul is connected with the people of Artsakh and I will visit Artsakh again, "she added. Sargsyan also mentioned that she is also going to visit Shushi.
Talking about writing new works, N. Sargsyan said that now with her 6-year-old grandson is working on the fairy tale "Blue Hippo and Pink Mouse", which will be soon  released.