Արցախի նման գեղեցիկ երկիր ես չէի տեսել. ՀՀ նախագահի տիկին (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր    առավոտյան   Նունե   Սարգսյանը,  ԱՀ  առաջին  տիկին  Անահիտ  Սահակյանը  և  ԱՀ  կրթության, գիտության  և սպորտի  նախարար  Նարինե  Աղաբալյանն   այցելել  են   Ստեփանակերտի   Խաչատուր Աբովյանի անվան N 1 հիմնական դպրոց:
ՀՀ  նախագահի   կինը    դպրոցի    տնօրինության   հետ   շրջել  է     կրթօջախով՝  ծանոթացել   դպրոցի  պայմաններին, շփվել    աշակերտների  և  ուսուցիչների  հետ:  Նունե   Սարգսյանը    ներկա   լինելով  աշակերտների   պարին   դասին, նրանց  հետ   շուրջպար է բռնել: Նա  դպրոցին  է  նվիրել   իր   հեղինակած     հեքիաթների   գրքերից:
Այնուհետև   հյուրերը    մեկնել   են   «Սոսե»  մանկապարտեզ, որտեղ    փոքրիկները  նրանց   դիմավորել  են  աղ  ու  հացով: Նրանք   ծանոթացել    են   մանկապարտեզի    շենքային  պայմաններին  ու  հնարավորություններին, շփվել  փոքրիկների  հետ  և  ներկա   գտնվել   Նունե   Սարգսյանի   արցախի  բարբառով թարգմանված   «Քաչալ ոզնին»    հեքիաթի     բեմադրությանը:
Նունե   Սարգսյանը  մանկապարտեզին  ևս  նվիրել  է իր  հեղինակած   հեքիաթների  գրքերից՝ հույս  հայտնելով, որ իր  ստեղծագործությունները     դաստիարակները  կընթերցեն   երեխաների  համար:
«Արցախպրես»-ի   թղթակցի    հետ  զրույցում   Նունե  Սարգսյանն  ասել է, որ  ինքն   առաջին  անգամ    է  Արցախում,   և իր    այցը   կրում     է  ճանաչողական  բնույթ:
«Արցախի   նման  գեղեցիկ    երկիր  ես   չէի   տեսել: Ամբողջ   ճանապարհին   հինում  էի  Արցախի   հիասքանչ  բնությամբ: Ես  շատ  եմ  հավանել      այս  չքնաղ  երկիրն  ու     ժողովրդին: Ուզում  եմ   իմ   կապն  ավելի  ամրապնդել  Արցախում  ապրող    երեխաների  հետ:  Այցիս    ընթացքում    ուզում  եմ տեսնել  ու   լսել   մարդկանց, ծանոթանալ  Արցախի  խնդիրներին   ու   ձեռքբերումներին: Հասցրել  եմ  լինել  Դադիվանքում, իրավամբ,  այն    կարելի  է  համարել  Արցախի  մարգարիտը: Իմ  հոգին   կապված  է   արցախցիների  հետ  և   ես  կրկին   կայցելեմ  Արցախ»,-ավելացրել  է Ն.  Սարգսյանը՝   նշելով, որ      այցի  ընթացքում   ինքը   կլինի   նաև      Շուշիում:
Խոսելով    նոր   ստեղծագործություններ  գրելու  մասին՝  Ն. Սարգսյանը  տեղեկացրել  է, որ  այժմ  ինքն  իր  6-ամյա   թոռան  հետ     աշխատում  է  «Կապույտ  գետաձին  և վարդագույն   մկնիկը»   հեքիաթի  վրա, որը    շուտով   լույս  կտեսնի:
Մեր զրուցակիցը  հույս  է  հայտնել, որ   իր  նոր  ստեղծագործությունը  ևս     կթարգմանվի  արցախի  բարբառով:

Я не видела такую красивую страну, как Арцах. Жена президента Армении (фото)
Президент Армении Армен Саркисян со своей женой Нуне Саркисян находится в Арцахе с двухдневным визитом.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС - Сегодня утром Нуне Саркисян в сопровождении первой леди Республики Арцах Анаит Саакян и министра образования, науки и спорта Нарине Агабалян посетили Степанакертскую школу №1 им. Хачатура Абовяна.
В школе жена президента РА ознакомилась с условиями учебного заведения, пообщалась с учениками и преподавателями. Нуне Саркисян присутствовала на уроке танцев учеников, и станцевала вместе с ними. Она подарила школе сказки, автором которых является она сама.
Затем гости отправились в детский сад «Сосе», где малыши встретили их хлебом и солью. Они ознакомились с условиями и возможностями здания детского сада, пообщались с детьми и приняли участие в постановке сказки «Лысый ежик», переведенной на арцахский диалект Нуне Саркисян.
Нуне Саркисян также подарила детскому саду свои сказки, выразив надежду, что ее произведения будут прочитаны детям.
В интервью корреспонденту «Арцахпресс» Нуне Саркисян сказала, что она впервые в Арцахе, и ее визит носит ознакомительный характер.
«Я не видела такую красивую страну, как Арцах. Всю дорогу сюда я была поражена великолепной природой Арцаха. Мне очень понравилась эта замечательная страна и люди. Я хочу укрепить свою связь с детьми, проживающими в Арцахе. Во время своего визита я хочу видеть и слышать людей, знакомиться с проблемами и достижениями Арцаха. Я успела побывать в Дадиванке, и по праву его можно считать жемчужиной Арцаха. Моя душа связана с народом Арцаха, и я снова приеду сюда», - добавила Н. Саркисян, отметив, что во время своего визита она также посетила Шуши.
Говоря о написании новых произведений, Н. Саркисян сказала, что в настоящее время она вместе со своим 6-летним внуком работает над сказкой «Голубой бегемот и розовая мышь», которая скоро будет выпущена.