Այսօր հացի միջազգային օրն է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տոնը հիմնվել է 2006 թվականին՝ Հացթուխների եւ հացթուխ-հրուշակագործների միջազգային միության կողմից։ Իսկ ամսաթիվը կապված է այն բանի հետ, որ 1945թ․ հոկտեմբերի 16-ին ստեղծվել է ՄԱԿ-ի Պարենային եւ գյուղատնտեսական կազմակերպությունը, որը զբաղվում էր ոլորտի խնդիրների լուծման հարցերով։ Ի դեպ, այդ իրադարձությանն է նվիրված նաեւ Պարենի համաշխարհային օրը։
Ավանդաբար Հացի համաշխարհային օրը շատ երկրներում անցկացվում են զանազան միջոցառումներ՝ հացի արտադրության ցուցահանդեսներ, խոհարարների հանդիպումներ, վարպետաց դասեր, կարիքավորներին անվճար հացի բաժանում, բարեգործական ակցիաներ եւ այլն։ Մասնակիցները կարողանում են ոչ միայն տարատեսակ հացամթերքներ համտեսել, այլեւ իմանալ ինչպես է պատրաստվում հացը, նրա պատմությունը եւ նրա հետ կապված ավանդույթները։

Всемирный день хлеба
СТЕПАНАКЕРТ, 16 октября, АРЦАХПРЕСС - Праздник был учрежден в 2006 году по инициативе Международного союза пекарей и пекарей-кондитеров. А выбор даты обусловлен тем, что 16 октября 1945 года была создана Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН, которая занималась решением проблем в развитии сельского хозяйства и его производства. Кстати, к этому же событию приурочен и ещё один праздник – Всемирный день продовольствия.
Традиционно, во Всемирный день хлеба во многих странах проходят разнообразные выставки хлебной продукции, встречи кулинаров, пекарей и кондитеров, ярмарки, мастер-классы, народные гулянья, а также бесплатные раздачи хлеба всем нуждающимся, благотворительные акции и многое другое. Все желающие могут не только попробовать различные сорта и виды хлеба и хлебобулочной продукции, но и узнать о том, как появился хлеб, его историю и традиции, из чего он сделан, где рос, как выпекается и т.д.