Ստեփանակերտում կկառուցվեն 500 նոր բնակարաններ. մանրամասներ է ներկայացրել քաղաքաշինության նախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախի հանրային հեռուստաընկերության»-ը տված հարցազրույցում ասել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը՝ մանրամասնելով, որ այս կերպ բնակարանաշինական նոր ծրագրի մեկնարկն է տրվում:
«Կառուցվելիք բնակարանները կլինեն ոչ պակաս հարմարավետ, սակայն առավել մատչելի պայմաններով կտրամադրվեն: Հոկտեմբերի կեսերից նախապատրաստական աշխատանքներն են մեկնարկել: Արդեն սկսվել են քանդման աշխատանքները: Մաքրվում է ընդհանուր տարածքը: Ներկայումս շինարարության համար ընտրված տարածքների սեփականատերերի հետ բանակցություններն են ավարտին մոտենում: Զուգահեռ շարունակվելու են նախագծման աշխատանքները: Դրանք ևս նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ: Շինարարությունը կմեկնարկի հին շինությունների մոնտաժումից անմիջապես հետո»,-նշել է Կ. Շահրամանյանը:
Ոլորտի պատասխանատուի խոսքով՝  բնակելի թաղամասի առաջին տարածքը զբաղեցնում է մոտ 2.5 հա տարածք: Այն գտնվում է Թումանյան փողոցի հարակից տարածքում՝ սպայական թաղամասի հարևանությամբ: Նախատեսվում է հիմնականում ունենալ մինչև 5 հարկանի բնակելի շենքեր՝ մոտ 500 բնակարաններով:
«Առաջին թաղամասը կնախագծի «Պորտալ» ընկերությունը: Արցախից հենց այս կազմակերպությունն է իրականացրել հարևանությամբ գտնվող սպայական թաղամասի նախագծման աշխատանքները: Երկրորդ՝ 3.5 hա տարածքը, գտնվում է Տիգրան Մեծ-Ալեք Մանուկյան խաչմերուկի հարևանությամբ: Դա նախկին փրկարար ծառայության և Ստեփանակերտ քաղաքի լողավազանի տարածքն է: Այս թաղամասի ճարտարապետական նախագիծը կազմելու է ռուսաստանաբնակ Մաքսիմ Աթայանցի ճարտարապետական արվեստանոցը: Հատակագծման ցանկացած աշխատանք Մաքսիմ Աթայանցի հետ քննարկում ենք առցանցի կապի միջոցով: Սա կլինի ուրույն ոճով թաղամաս, հետաքրքիր լուծումներով: Այս փուլում դեռ որոշ մանրամասներ են քննարկվում: Ընդ որում՝ աշխատանքների դիմաց ստացված ամբողջ գումարով Աթայանցն իր հայրենի՝ Հադրութի շրջանի Քարագլուխ  գյուղում ներդրումներ կիրականացնի»,- մանրամասնել է Կ. Շահրամանյանը:
Քաղաքաշինության նախարարն ընդգծել է, որ, հաշվի առնելով, որ այս բնակարանները պետք է հատկացվեն արտոնյալ պայմաններով՝ շուկայականից անհամեմատ ցածր գներով, արվելու է հնարավորը, որպեսզի դրանք ցածր արժեք ունենան: Դա, սակայն, չի ազդելու որակի վրա, ստեղծվելու են բոլոր հարմարությունները: Երկու սենյականոց բնակարանները կունենան մինչև 60 քառակուսի մետր, երեք սենյականոցները՝ 80, չորս սենյականոցները՝ 95 քառակուսի մետր մակերես:

В Степанакерте будет построено 500 новых квартир. Подробности представил министр градостроительства
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября, АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью «Общественному телевидению Арцаха» заявил министр градостроительства Республики Арцах Карен Шахраманян, добавив, что таким образом они запускают новую жилищную программу.
«Новые квартиры будут иметь все удобства и будут предоставлены на более выгодных условиях.
Подготовительные работы начались с середины октября. Работы по сносу уже в процессе. Ведутся работы по очищению территории. Переговоры с владельцами земель, выбранных для строительства, находятся на завершающей стадии. Параллельно с этим продолжаются проектные работы. Ожидается, что они также будут завершены к концу года», - сказал К. Шахраманян.
Министр отметил, что площадь территории первого жилого комплекса составляет около 2,5 га, который находится в районе, прилегающем к улице Туманяна, недалеко от офицерского района.
Планируется построить 5-ти этажное здание с примерно 500 квартирами. Первый квартал будет спроектирован компанией «Портал».
Второй район охватывает площадь около 3,5 га и расположен недалеко от перекрестка Тигран Мец-Алек Манукян. Архитекторский проект этого квартала будет разработан архитектурной студией армянина, проживающего в России, Максима Атаянца. Любые работы по планированию с Максимом Атаянцом мы обсуждаем онлайн. Этот квартал будет сделан в уникальном стиле и найдет интересные решения. На данном этапе мы обсуждаем некоторые детали. Более того, М. Атаянц инвестирует все заработанные с этого проекта деньги на свою родную деревню Караглух Гадрутского района», - сказал К. Шахраманян.
Министр также отметил, что квартиры должны быть предоставлены на выгодных условиях, по цене, ниже рыночной. Тем не менее, это не повлияет на качество. 2-х комнатные квартиры будут иметь площадь 60 м2, 3-х комнатные – 80 м2 и 4-х комнатные – 95 м2.