Ստեփանակերտում կկառուցվեն 500 նոր բնակարաններ. մանրամասներ է ներկայացրել քաղաքաշինության նախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախի հանրային հեռուստաընկերության»-ը տված հարցազրույցում ասել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը՝ մանրամասնելով, որ այս կերպ բնակարանաշինական նոր ծրագրի մեկնարկն է տրվում:
«Կառուցվելիք բնակարանները կլինեն ոչ պակաս հարմարավետ, սակայն առավել մատչելի պայմաններով կտրամադրվեն: Հոկտեմբերի կեսերից նախապատրաստական աշխատանքներն են մեկնարկել: Արդեն սկսվել են քանդման աշխատանքները: Մաքրվում է ընդհանուր տարածքը: Ներկայումս շինարարության համար ընտրված տարածքների սեփականատերերի հետ բանակցություններն են ավարտին մոտենում: Զուգահեռ շարունակվելու են նախագծման աշխատանքները: Դրանք ևս նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ: Շինարարությունը կմեկնարկի հին շինությունների մոնտաժումից անմիջապես հետո»,-նշել է Կ. Շահրամանյանը:
Ոլորտի պատասխանատուի խոսքով՝  բնակելի թաղամասի առաջին տարածքը զբաղեցնում է մոտ 2.5 հա տարածք: Այն գտնվում է Թումանյան փողոցի հարակից տարածքում՝ սպայական թաղամասի հարևանությամբ: Նախատեսվում է հիմնականում ունենալ մինչև 5 հարկանի բնակելի շենքեր՝ մոտ 500 բնակարաններով:
«Առաջին թաղամասը կնախագծի «Պորտալ» ընկերությունը: Արցախից հենց այս կազմակերպությունն է իրականացրել հարևանությամբ գտնվող սպայական թաղամասի նախագծման աշխատանքները: Երկրորդ՝ 3.5 hա տարածքը, գտնվում է Տիգրան Մեծ-Ալեք Մանուկյան խաչմերուկի հարևանությամբ: Դա նախկին փրկարար ծառայության և Ստեփանակերտ քաղաքի լողավազանի տարածքն է: Այս թաղամասի ճարտարապետական նախագիծը կազմելու է ռուսաստանաբնակ Մաքսիմ Աթայանցի ճարտարապետական արվեստանոցը: Հատակագծման ցանկացած աշխատանք Մաքսիմ Աթայանցի հետ քննարկում ենք առցանցի կապի միջոցով: Սա կլինի ուրույն ոճով թաղամաս, հետաքրքիր լուծումներով: Այս փուլում դեռ որոշ մանրամասներ են քննարկվում: Ընդ որում՝ աշխատանքների դիմաց ստացված ամբողջ գումարով Աթայանցն իր հայրենի՝ Հադրութի շրջանի Քարագլուխ  գյուղում ներդրումներ կիրականացնի»,- մանրամասնել է Կ. Շահրամանյանը:
Քաղաքաշինության նախարարն ընդգծել է, որ, հաշվի առնելով, որ այս բնակարանները պետք է հատկացվեն արտոնյալ պայմաններով՝ շուկայականից անհամեմատ ցածր գներով, արվելու է հնարավորը, որպեսզի դրանք ցածր արժեք ունենան: Դա, սակայն, չի ազդելու որակի վրա, ստեղծվելու են բոլոր հարմարությունները: Երկու սենյականոց բնակարանները կունենան մինչև 60 քառակուսի մետր, երեք սենյականոցները՝ 80, չորս սենյականոցները՝ 95 քառակուսի մետր մակերես:

In Stepanakert, capital city of Artsakh, two new districts will be added.
Karen Shahramanyan, Minister of Urban Planning of AR, said in an interview with "Artsakh Public Television", adding that this is the start of a new housing program.
"The apartments to be built will be comfortable and will be provided on more affordable terms. Preparation works have been launched since mid-October. Demolition works have already begun.
The total area is being prepared. Negotiations with the owners of the territories selected for new construction are conducted. In parallel, the design work will be underway. They are to be completed by the end of the year. The construction will begin soon after the installation of old buildings,'' said Shahramanyan.
The minister informed that the first area of the residential district occupies about 2.5 hectares.
It is situated in the area adjacent to Tumanyan Street. It is planned to have mainly 5-storey residential buildings with about 500 apartments. The first district will be designed by "Portal "company.
The second one occupies about 3.5 hectares and is located in the neighborhood of Tigran Mets-Alek Manoukyan crossroad.
The architectural project of this district will be designed by Russian Maxim Atayants' architectural studio. Any planning work with Maxim Atayants we discussed online. This district will be of a unique style t, with interesting solutions. At this stage some details are being discussed. Moreover, Atayants will invest the money received for the work in his native in Karaglukh Village, Hadrut Region," he said.
Minister of Urban Planning of AR noted that these apartments should be provided on favorable terms, at a price lower than the market price. However, it will not affect the quality; all the conditions will be created. The two-room apartments will have up to 60 square meters, three-room apartments-80, and four-room ones-95 square meters.