ԱրՊՀ-ում մեկնարկել են հոգևոր դասընթացներ
Այսօր` հոկտեմբերի 29-ին, Արցախի պետական համալսարանում մեկնարկել են հոգևոր անվտանգությանը վերաբերող դասընթացներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` դասընթացին բացման խոսքով հանդես է եկել ԱրՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Վիտյա Յարամիշյանը` նշելով, որ մայր բուհի և Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի համագործակցության արդյունքում մեկնարկած դասընթացները տևելու են մեկ շաբաթ:
«Դրանք կազմակերպվել են նաև Երևանի պետական և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարաններում: Դասընթացները ներառելու են արժեքային և ուղղորդիչ հանդիսացող, ինչպես նաև ազգային այն մոտեցումները, որոնք աստվածաշնչյան հոգևոր մեկնաբանության կարիք ունեն»,- ընդգծել է Վ. Յարամիշյանը:
Իր հերթին բանախոս Լորիս սարկավագ Անդրեասյանն ասել է, որ ծրագրի շրջանակներում անդրադառնալու են ազատության, երջանկության, բարության քրիստոնեական ընկալումներին:
«Բոլոր թեմաների հիմքում ընկած են սուրբգրային պատումները: Նպատակ ունենք ավելի ակտիվացնել տեղի երիտասարդությանը հոգևոր, կրթական միջոցառումներ ձեռնարկելու ճանապարհին: Ուսանողներն առաջին օրը մեզ ուղղեցին մի շարք հարցեր, ինչը խոսում է նրանց հետաքրքրվածության և պատրաստվածության մասին: Ընդհանրապես, հոգևոր թեմաներով քննարկումներ ծավալելու և Աստծո խոսքի քարոզչության, Սուրբ Գրքի մասին խոսելու կարիք կա բոլոր հաստատություններում: Դասընթացից մեր առաջին ակնալիքն այն է, որ ուսանողը մոտենա Աստծուն, քանի որ հոգևորականի ծառայության գլխավոր առաքելությունը հոգեփրկությունն է: Այդ ճանապարհին սա ուսանողների համար հնարավորություն է, որպեսզի համակողմանի պատկերացում ունենան Սուրբ Գրքի բովանդակության մասին»,- ավելացրել է Լորիս սարկավագ Անդրեասյանը:

В АрГУ начались курсы духовного воспитания
Сегодня, 29 октября, в Арцахском государственном университете прошли курсы по вопросам духовной безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 октября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», на открытии со вступительным словом выступил проректор по учебной работе со студентами Арцахского государственного университета Витя Ярамишян, отметив, что курсы, организованные в результате сотрудничества между университетом и Арцахской епархией Армянской Апостольской церкви, продлятся неделю.
«Они также были организованы в ЕГУ и Армянском государственном педагогическом университете им. Хачатура Абовяна. Курсы будут включать подходы, ориентированные на национальные ценности, которые нуждаются в библейской духовной интерпретации», - подчеркнул В. Ярамишян.
В свою очередь, докладчик, диакон Лорис Андреасян сказал, что в рамках программы будут затронуты христианские представления о свободе, счастье и доброте.
«Все темы основаны на повествованиях из Писания. У нас есть цель активировать местную молодежь на пути к духовной и образовательной деятельности. В первый день занятий студенты задали нам ряд вопросов, что говорит об их заинтересованности. Необходимо говорить на духовные темы о слове Божьем и Святом Писании во всех учреждениях. Основная цель курсов заключается в том, что студент приближается к Богу, так как миссия священнослужителя состоит в спасении души», - добавил диакон Андреасян.