Ունեմ շուրջ 115 հազար վաճառքի ենթակա տնկիներ. երիտասարդ այգեգործը պատմել է իր հաջողված բիզնեսի մասին
Արցախցի երիտասարդ այգեգործ Արեն Խաչատրյանն արդեն 7 տարի է, ինչ զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ: Վերջին 3 տարիների ընթացքում նա սկսել է զբաղվել նաև նռան տնկիների աճեցմամբ, որոնց քանակն այսօր այնքան է շատացել, որ հնարավորություն է տալիս նաև հանել վաճառքի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արեն Խաչատրյանն ասել է, որ առաջին տարում վաճառել է ընդամենը 1000 արմատական տնկի:
«Երկրորդ տարում այդ թիվը հասել է 5000-ի: ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի օժանդակությամբ այսօր արդեն վաճառքի ենթակա ունեմ շուրջ 115 հազար տնկիներ: Կարծում եմ՝ պետական աջակցությունը երիտասարդ գյուղատնտեսին հնարավորություն է տալիս էլ ավելի ընդլայնելու գործունեությունը և նոր հողատարածքներ մշակելու»,- նշել է Ա. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ տնկիների հիմնական վաճառքը սկսվում է նոյեմբերի վերջից և շարունակվում մինչև ապրիլ:
Ի դեպ, երիտասարդ գյուղատնտեսը զբաղվում է նաև մի շարք այլ մրգերի աճեցմամբ, մասնավորապես՝ 14.5 նռան, 1.5 խաղողի այգիներից զատ, մշակում է նաև 3 հա տարբեր պտղատու ծառեր՝ թուզ, սերկևիլ, դեղձ, խնձոր, արքայանարիջ, տանձ, բալ, կեռաս:
«Այս տարի իրականացրել ենք նաև 35 հա արևածաղկի, ինչպես նաև 10 հա հնդկաձավարի և 25 հա ցորենի մշակություն: Կարծում եմ՝ գյուղատնտեսության զարգացման համար թերևս ամենակարևորը բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններն են, ինչը Արցախի պարագայում արդեն կա»,- ավելացրել է Ա. Խաչատրյանը:

I have about 115 thousand seedlings to be sold. The young gardener told about his successful business
Aren Khachatryan, a young gardener from Artsakh, has been engaged in agriculture for seven years.
STEPANAKERT, NOVEMBER 12, ARTSAKHPRESSOver the past three years, he has been engaged in growing pomegranate seedlings, the number of which has increased so much that it gives an opportunity to sell the seedlings. In an interview with ‘’Artsakhpress’’, Aren Khachatryan said that he sold only 1,000 seedlings in the first year.
‘’In the second year this number amounted to 5,000. With the support of Artsakh Village and Agriculture Support Fund I have about 115 thousand seedlings to be sold. I think the state support allows the young agronomists to expand the activities and develop new lands, "he said and added that the sale of seedlings begins in late November and continues until April.
By the way, the young agronomist is engaged in cultivating 3 hectares of different fruit trees: figs, quinces, peaches, apples, apricots, pears, honey, cherries, and sweet cherries.
"This year, we have cultivated 35 hectares of sunflower, as well as 10 hectares of buckwheat and 25 hectares of wheat. I think, the most important condition for the development of agriculture is favorable climatic conditions; the condition which Artsakh has, " Khachatryan concluded.