Աշակերտների թվի աճով պայմանավորված՝ կավելացվեն հանրակրթական դպրոցների համար նախատեսված ծախսերը
Կրթության, գիտության և սպորտի ոլորտի համար 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծով ծախսերը կկազմեն 15 մլրդ 184.3 մլն դրամ, կամ 2018 թվականի պլանավորված ցուցանիշից ավել 0.7 տոկոսով (106.2 մլն դրամով):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 22-ին, «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը՝ մանրամասնելով, որ այդ գումարից 10 մլրդ 49.2 մլն դրամը ուղղվելու է հանրակրթական դպրոցների համար նախատեսված ծախսերի իրականացմանը, որը ընթացիկ տարվա համեմատ ավել է 58.9 մլն դրամով, ինչն էլ հիմնականում պայմանավորված է դպրոցներում աշակերտների թվաքանակի ավելացմամբ:
«Սպորտի ոլորտի ծախսերը կկազմեն 344.9 մլն դրամ՝ ընթացիկ տարվա համեմատ աճելով 28.5 մլն դրամով, որը հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաև Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններին ու միջազգային մրցաշարերին Արցախի մարզիկների մասնակցության ծախսերի ավելացմամբ: Գիտության ոլորտի ծախսերը կազմում են 72.6 մլն դրամ, կամ ընթացիկ տարվա ծախսերից ավել 11.1 մլն դրամով»,- ավելացրել է Ա. Հարությունյանը:

Spendings on Secondary Schools will be Increased
2019 draft state budget expenditures on education, science and sports will amount to 15 billion 184.3 million drams, or 0.7 percent more than the planned figure in 2018 (106.2 million drams).
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESSDuring the discussion of the draft law “On the 2019 State Budget of the Republic of Artsakh”, said the Minister of Finance of Artsakh Republic, Arthur Harutyunyan, adding that 10 billion 49.2 million drams will be directed to the expenses of schools, which is 58.9 million drams more than in the current year, which is mainly conditioned by the increase of the number of pupils.
The expenditures on sport field will be 344.9 million drams, having increased by 28.5 million drams as compared to the current year. Expenditures on science field amount to 72.6 million drams or 11.1 million drams more than the current year's expenditures,” said Harutyunyan.