ՌԴ նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է հետաձգել դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել է հետաձգել դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գագաթնաժողովը։
ՌԴ նախագահը  Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է հետաձգել դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«ՌԴ նախագահը մեր վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջարկեց, ասեց, որ քանի որ այսպիսի իրավիճակ է,  դեկտեմբերի 6-ի  ՀԱՊԿ  գագաթաժողովը  չանենք,  որպեսզի աշխատանքային կարգով քննարկենք լուծումները,  հետո նոր պատրաստի լուծումներով գնանք, և ես համաձայնեցի,  որովհետեւ կարծում եմ՝ աշխատանքային  ընթացակարգերով այդ հարցը լուծելը ավելի ճիշտ է»,-  ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ համաձայնություն էր եղել , որպեսզի ՀԱՊԿ-ի քարտուղարի հարցը դեկտեմբերի 6-ին քննարկվի և  լուծվի:
«Բայց, քանի որ քննարկումների արդյունքում պարզվում է, որ էլի կոնսենսուս չկա՝ Աստանան նորից կրկնելը իմաստ չունի և կառուցողական չէ, պայմանավորվածությունը հետևյալն է, որ մենք կշարունակենք աշխատանքային քննարկումները, մինչեւ որևէ կոնսենսուսային լուծում գտնենք»,– ընդգծեց Փաշինյանը:

President of Russia Vladimir Putin has recommended in a phone call to Armenia’s caretaker PM Nikol Pashinyan to postpone the Collective Security Treaty Organization (CSTO) summit that was planned for December 6 in St. Petersburg, Russia.
Putin recommends Pashinyan to postpone planned December 6 CSTO summit
STEPANAKERT,  DECEMBER 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS“During our latest phone conversation the Russian President proposed, since this kind of a situation exists, not to hold the CSTO summit on December 6, in order to discuss the solutions in a working procedure, then only go with prepared solutions, and I agreed, because I think that solving the issue through a working procedure is more right,” Pashinyan told reporters December 2.
He said that earlier there was an agreement to discuss and solve the CSTO Secretary General issue on December 6.
“But, since as a result of discussions it turns out that again there is no consensus, repeating Astana again makes no sense and isn’t constructive, the agreement is the following – that we will continue working discussions until we find any consensus solution,” Pashinyan said.