Սահմանադրության  ընդունումը  կարևոր  դերակատարություն  ունեցավ մեր երկրի    հանրային  և  քաղաքական  կյանքում. ԱՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի նախագահ
2006 թվականին Արցախի Հանրապետությունում համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունելով Սահմանադրությունը՝ մենք ունեցանք մեր երկրի հիմնական մայր օրենքը:
Սահմանադրության  ընդունումը  կարևոր  դերակատարություն  ունեցավ մեր  երկրի    հանրային  և  քաղաքական  կյանքում. ԱՀ  ընդհանուր  իրավասության    առաջին  ատյանի  դատարանի  նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում ասել  է   ԱՀ  ընդհանուր  իրավասության    առաջին  ատյանի  դատարանի  նախագահ  Անատոլի   Թադևոսյանը՝ նշելով,  որ Արցախում  մինչև  Սահմանադրության  ընդունումը  եղել  են  նաև   այլ   սահմանադրական  օրենքներ, որոնք    համապատասխան  ոլորտներում իրենց  դերակատարությունն  են  ունեցել:Հանրաքվեի  միջոցով  Սահմանադրության  ընդունումը   կարևոր  դերակատարություն  ունեցավ Արցախի  Հանրապետության     հանրային  և  քաղաքական  կյանքում:
«Սահմանադրությունը  երկրի  մայր   օրենքն  է, որտեղ ամրագրված  է   պետական   կառավարման  համակարգը՝ օրենսդիր, գործադիր  և   դատական  իշխանությունների  հիմնական    սկզբունքները: Սահմանադրությունն  իրավաքաղաքական  փաստաթուղթ է, որը    կարևոր  դերակատարություն  ունի   երկրի   ժողովրդավարական  ինստիտուտների    զարգացման գործում: Այն    բարձրագույն    իրավաբանական  ուժ   ունեցող    նորմատիվ   իրավական  ակտ է: Սահմանադրությունն   ընդունվում  է  հատուկ  ընթացակարգով՝     համաժողովրդական  հանրաքվեի  միջոցով:     Սահմանադրության  բոլոր   դրույթներն  իրենց  դերակատարումն  են  ունենում  հասարակական  կյանքի  տարբեր  բնագավառներում: Մայր  օրենքի  առանցքում  ընկած են  այնպիսի  հարցեր, ինչպիսիք  են   սահմանադրական  կարգի  հիմունքները, որում    արտացոլված  է   մարդու   և  քաղաքացու    հիմնարար   իրավունքներն ու  ազատությունները, որոնք  էլ  բխում են  միջազգային    տարբեր   փաստաթղթերից և  կոնվենցիաներից: Յուրաքանչյուր  քաղաքացի    առնչվելով   իր   իրավունքների  և  ազատությունների  խախտմանը  կամ  ոտնահարմանը,    Սահմանադրության  վրա  հենվելով՝     իրավունք   ունի    անմիջականորեն     իրականացնելու  իր   իրավունքների     պաշտպանությունը»,- ասել  է  Ա.  Թադևոսյանը:
Խոսելով   2017  թվականին  ԱՀ-ում  համաժողովրդական   հանրաքվեի  արդունքներով   ընդունված   նոր   Սահմանադրության  մասին՝  մեր  զրուցակիցն  ասել է, որ  նորանկախ  երկրի  համար  այն   շատ  կարևոր  էր:
Ըստ  Ա.  Թադևոսյանի՝  ԱՀ-ում  ոչ  միայն  անհրաժեշտ   է Սահմանադրություն ունենալը, այլև՝    սահմանադրական  օրենքներով   ապրելը, որը   շատ    կարևոր  է  յուրաքանչյուր  քաղաքացու  համար:
«ԱՀ-ում 2017  թվականի  Սահմանադրության  ընդունմամբ  մենք  թևակոխեցինք  կառավարման  նոր  համակարգ՝  կիսանախագահական  համակարգից  անցնելով    նախագահականի:  Բարեփոխվեցին  տարբեր  ինստիտուտներ, սահմանադրական    կարգի  հիմունքներում  ամրագրվեցին    նոր  դրույթներ: Ի  հայտ  եկան նաև   նոր    ինստիտուտներ:  Ներկայումս  իրականացվում է  նաև Սահմանադրության  համապատասխանեցման  գործընթաց: Ընթանում  է  նաև տեղական  ինքնակառավարման    հայեցակարգի    փոփոխություն»,-ավելացրել է  Ա.  Թադևոսյանը:
Թե  ինչքանով   է  Արցախի  Հանրապետության   քաղաքացին  տեղյակ  իր   իրավունքներին  և   ազատություններին, ինչպես  նաև  սահմանադրական  այլ   նորմերին, Ա.  Թադևոսյանը  պատասխանել  է, որ  այդ  ուղղությամբ   Արցախում իրավագիտակցության   մակարդակի   բարձրացման  խնդիր  կա: Առնչվելով տարբեր  խնդիրների՝ քաղաքացին   կարիք  է  ունենում  տեղեկանալ   իր   իրավունքներին  ու  ազատություններին: Այն  օգնում  է  նաև  մարդկանց  իրավագիտակցության   մակարդակի  բարձրացմանը:  Սահմանադրության  2-րդ  գլուխն  ամբողջությքամբ   նվիրված  է   հենց  Մարդու  հիմնարար  իրավունքներին  և  ազատություններին: Եթե   այսօր  Արցախում   կառուցվում  է  իրավական  պետություն,  ապա  դրա  բնութագրիչ  հատկանիշներից  մեկը    պետության  և քաղաքացու    փոխադարձ   պատասխանատվությունն  է, օրենքի   գերակայությունը, որի    ապահովման  համար   պետք  է  լինի  իրավագիտակից  հասարակություն:
Զրույցի  վերջում   Ա.  Թադևոսյանը  Սահմանադրության  ընդունման  տոնի  կապակցությամբ  շնորհավորել  է    ԱՀ-ն     քաղաքացիներին՝  մաղթելով, որ   Արցախի   ժողովուրդն    օրենքով  լիարժեք  պաշտպանված  լինի, ապրի  ու  գործի  ըստ Սահմանադրության  և օրենքների, հարգի  այլոց   իրավունքներն   ու  ազատությունները:

Принятие Конституции сыграло важную роль в общественной и политической жизни нашей страны. Председатель суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах
Приняв Конституцию в ходе общенационального референдума в 2006 году мы получили основной закон нашей страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 декабря, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил председатель суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах Анатолий Тадевосян, отметив, что до принятия Конституции, в Арцахе были и другие конституционные законы, которые сыграли свою роль в соответствующих сферах. Принятие Конституции путем референдума сыграло важную роль в общественной и политической жизни Республики Арцах.
«Конституция - это основной закон страны, где закреплена система государственного управления – основные принципы законодательной, исполнительной и судебной власти. Конституция является политико-правовым документом, который играет важную роль в развитии демократических институтов страны. Это нормативный правовой акт с высшей юридической силой. Конституция принимается в особом порядке, путем всенародного референдума. Все положения Конституции играют свою роль в различных сферах общественной жизни. В основе этого закона лежат такие вопросы, как основы конституционного строя, в соответствии с которыми основные права и свободы человека и гражданина вытекают из различных международных документов и конвенций. Основываясь на Конституции, каждый гражданин, чьи права и свободы нарушаются, имеет право напрямую защитить их», - сказал А. Тадевосян.
Говоря о новой Конституции, принятой по итогам общенационального референдума в 2017 году, наш собеседник отметил, что это является очень важным для страны, которая недавно обрела свою независимость.
По словам А. Тадевосяна, для граждан Республики Арцах важным является не только наличие Конституции, но и необходимость жить в соответствии с ее законами.
«С принятием Конституции 2017 года в Республике Арцах мы перешли на новую систему правления – из полупрезидентской к президентской. Были реформированы различные институты, в конституционном порядке были закреплены новые положения. Также появились новые институты. В настоящее время осуществляется процесс соответствия Конституции. Также изменилась концепция местного самоуправления», - добавил А. Тадевосян.
Касаясь вопроса о том, насколько гражданин Республики Арцах осведомлен о своих правах и свободах, а также о других конституционных нормах, А. Тадевосян ответил, что в Арцахе существует проблема повышения уровня правосознания. В зависимости от разных вопросов гражданин должен знать свои права и свободы. Глава 2 Конституции полностью посвящена основным правам и свободам человека. Если сегодня в Арцахе строится правовое государство, то одной из его характерных особенностей должна быть взаимная ответственность государства и гражданина, верховенство закона с законным обществом.
В конце беседы А. Тадевосян поздравил граждан Республики Арцах с Днем Конституции и пожелал, чтобы народ Арцаха был полностью защищен со стороны закона, жил и работал в соответствии с Конституцией и законами, уважал права и свободы других людей.