Ավստրալիան մտադիր է Երուսաղեմը ճանաչել Իսրայելի մայրաքաղաք
Ավստրալիայի կառվարությունը պատրաստվում է Երուսաղեմը պաշտոնապես ճանաչել Իսրայելի մայրաքաղաք, սակայն չի նախատեսում մոտ ժամանակում իր դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: news.am-ի հաղորդմամբ՝ այսօր հայտնել է The Australian պարբերականը:
«Վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը եւ նրա կառավարությունը կառավարության նիստի ժամանակ Երուսաղեմը կճանաչեն Իսրայելի մայրաքաղաք: Սպասվում է, որ դեկտեմբերի 12-ին կկատարվի պաշտոնական հայտարարություն»,- հայտնում է The Australian-ը:
Կառավարությունը, միաժամանակ, չի նախատեսում Երուսաղեմում դեսպանատուն բացել, այնտեղ առայժմ կտեղակայվի հյուպատոսական կետ: Մոտ ժամանակում Իսրայելում Ավստրալիայի դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելուց հրաժարվելը պայամանավորված է այն հանգամանքով, որ դեսպանատան տեղափոխությունը կարժենա 200 մլն դոլար: Ավստրալիայի իշխանությունները անհրաժեշտ չեն համարում նման ծախսեր կատարելը:
Եթե Ավստրալիան Երուսաղեմը ճանաչի Իսրայելի մայրաքաղաք, կմիանա ԱՄՆ-ին, Գվատեմալային, Չեխիային, Բրազիլիային եւ Հոնդուրասին, որոնք ավելի վաղ են ճանաչել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին հռչակագրից հետո անցած մեկ տարում  այնտեղ երկու դեսպանատուն է բացվել՝ ԱՄՆ-ի եւ Գվատեմալայի:

Australia to recognize Jerusalem as Israeli capital
The Australian government is reportedly set to formally recognize Jerusalem as the capital of Israel on Wednesday, but will likely delay moving its embassy there from Tel Aviv due to cost concerns, The Times of Israel reported.
STEPANAKERT,  DECEMBER 11, ARTSAKHPRESS: Senior government sources told The Australian newspaper that Prime Minister Scott Morrison’s cabinet approved the policy change at a national security meeting Tuesday night following extensive discussions on the matter.
Cabinet ministers agreed that moving the embassy to Jerusalem would take place at a later stage, the report said, due to the estimated $200 million it would cost to relocate the diplomatic mission.
Sources told the paper that Canberra would establish a consular office in Jerusalem until the embassy could be moved there.
The report said the decision would likely be announced during Wednesday’s Council of Australian Governments meeting.
It was not clear if the government intended to recognize the entirety of Jerusalem as the Israeli capital, or just West Jerusalem, which Israel has held throughout its existence — as opposed to the eastern sectors of the city that it captured in the 1967 Six Day War.