Ավստրալիան մտադիր է Երուսաղեմը ճանաչել Իսրայելի մայրաքաղաք
Ավստրալիայի կառվարությունը պատրաստվում է Երուսաղեմը պաշտոնապես ճանաչել Իսրայելի մայրաքաղաք, սակայն չի նախատեսում մոտ ժամանակում իր դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: news.am-ի հաղորդմամբ՝ այսօր հայտնել է The Australian պարբերականը:
«Վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը եւ նրա կառավարությունը կառավարության նիստի ժամանակ Երուսաղեմը կճանաչեն Իսրայելի մայրաքաղաք: Սպասվում է, որ դեկտեմբերի 12-ին կկատարվի պաշտոնական հայտարարություն»,- հայտնում է The Australian-ը:
Կառավարությունը, միաժամանակ, չի նախատեսում Երուսաղեմում դեսպանատուն բացել, այնտեղ առայժմ կտեղակայվի հյուպատոսական կետ: Մոտ ժամանակում Իսրայելում Ավստրալիայի դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելուց հրաժարվելը պայամանավորված է այն հանգամանքով, որ դեսպանատան տեղափոխությունը կարժենա 200 մլն դոլար: Ավստրալիայի իշխանությունները անհրաժեշտ չեն համարում նման ծախսեր կատարելը:
Եթե Ավստրալիան Երուսաղեմը ճանաչի Իսրայելի մայրաքաղաք, կմիանա ԱՄՆ-ին, Գվատեմալային, Չեխիային, Բրազիլիային եւ Հոնդուրասին, որոնք ավելի վաղ են ճանաչել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին հռչակագրից հետո անցած մեկ տարում  այնտեղ երկու դեսպանատուն է բացվել՝ ԱՄՆ-ի եւ Գվատեմալայի:

Австралия намерена признать Иерусалим столицей Израиля
Австралийское правительство готовится официально признать Иерусалим столицей Израиля, но не планирует в ближайшее время переносить свое посольство из Тель-Авива, сообщило во вторник издание 7kanal.co.il со ссылкой на австралийскую газету The Australian.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря, АРЦАХПРЕСС - «Премьер-министр Скотт Моррисон и его кабинет министров признают Иерусалим столицей Израиля в ходе заседания правительства. И, как ожидается, в среду, 12 декабря, будет сделано официальное заявление по этому поводу», - пишет The Australian.
Вместе с тем правительство не планирует открывать посольство в Иерусалиме, пока здесь будет размещен консульский пункт. Отказ от переезда в ближайшем будущем посольства Австралии из Тель-Авива в Иерусалим связан с тем, что предполагаемое перемещение посольства обойдется в 200 миллионов долларов. Власти Австралии не считают нужным идти на такие расходы.
Если Австралия признает Иерусалим столицей Израиля, она присоединится к таким странам, как США, Гватемала, Чехия, Бразилия и Гондурас, которые ранее сделали это, уточняет израильское издание.
За год, прошедший после декларации американского президента Дональда Трампа о признании Иерусалима израильской столицей, там открылись два посольства: США и Гватемалы. Остальной мир продолжает считать статус города одной из стержневых проблем палестино-израильского конфликта, которая должна решаться на основе договоренности самих его участников, а пока этого не произошло, держит свои посольства в Тель-Авиве, передает РИА Новости